"Голокост Кабаре. Суд над Іваном Дем'янюком": В Києві може зірватися скандальна вистава
Запланована на 28 квітня українська прем'єра міжнародної театральної постановки "Голокост Кабаре" може не відбутися
24 квітня, в ізраїльський День пам'яті жертв Голокосту, в столиці розгорівся справжній "театральний скандал". Єврейська громада була обурена появою в центрі Києва вивіски "Голокост Кабаре" на будівлі концерт-клубу "Бельетаж", розташованого безпосередньо навпроти Хоральної синагоги Бродського (вул. Шота Руставелі).
Вивіска "Голокост Кабаре" (скріншот поста facebook.com/Chief-rabbi-of-Ukraine-Головний-Рабин-України)
В цей же день Головний рабин України і Києва Моше-Реувен Азман на своїй офіційній Facebook-сторінці висловив обурення з цього приводу.
"П'єси з назвою "Голокост Кабаре" в Києві не буде. Просто тому, що є слова, які не можна чіпати байдужими руками і які не можна перетворювати в крикливий рекламний бренд... Я був шокований, побачивши вивіску "Голокост Кабаре" в п'ятдесяти метрах від Центральної синагоги Бродського у центрі Києва. Вивіску і афішу повісили 24 квітня - саме в ізраїльський День пам'яті Голокосту і героїзму", - зазначив Моше-Реувен Азман.
Коментар Моше-Реувен Азмана (скріншот поста facebook.com/Chief-rabbi-of-Ukraine-Головний-Рабин-України)
Як виявилося, на 28 квітня в Києві запланований показ гучної прем'єри – вистави "Голокост Кабаре. Суд над Джоном (Іваном) Дем'янюком". Театральна постановка створена за п'єсою канадського драматурга Джонатана Гарфінкеля "Суд над Джонатаном Дем'янюком".
"Варто відзначити, що в основі твору лежить історія життя одного з найбільш одіозних учасників судових процесів над нацистськими злочинцями - Івана "Джона" Дем'янюка. Івана визнали винним у військових злочинах, які він здійснював будучи охоронцем у кількох нацистських концтаборах під час Другої світової війни. Не дивлячись на два гучних судових процеси, що проходили спочатку в Ізраїлі, а потім у Німеччині, - ніхто так і не дав точної відповіді: чи винен він у тих страшних злочинах, які йому інкримінувалися", - дає опис афіша вистави "Голокост Кабаре".
Скандальна прем'єра вже пройшла в Німеччині, Канаді і Америці. При цьому міжнародний творчий колектив зазначив, що вистава "Голокост Кабаре" дійсно зібрала масу як позитивної, так і негативної критики, вигуки обурення і оплески, шок і подив.
Проте єврейська громада Києва такої відвертості не оцінила, вимагаючи прибрати шокуючу вивіску, а також заборонити проведення вистави.
Демонтаж вивіски "Голокост Кабаре" (скріншот поста facebook.com/Chief-rabbi-of-Ukraine-Головний-Рабин-України)
25 квітня вивіску демонтували, але конфлікт, що виник навколо самої постановки "Голокост Кабаре" та її назви, так і не був вирішений.
У свою чергу організатори вистави принесли свої вибачення і спростували інформацію про будь-якої провокації з їхнього боку.
"Ми приносимо свої щирі вибачення всім, кого образила назва вистави і розміщення вивіски навпроти синагоги в місті Києві. Ми офіційно заявляємо, що вистава не є провокацією і навмисним способом розпалювання будь-яких конфліктів. Назва п'єси вибрана автором, канадським драматургом єврейського походження Джонатаном Гарфинкелем. Більшість творців вистави є євреями за походженням, і кілька людей у трупі - громадянами Ізраїлю... Нам дуже б хотілося, що б судили не за назвою та вивісці, а по самій виставі і тим важливим питанням, які вона піднімає", - йдеться в офіційному зверненні творчої групи.
Офіційне вибачення від організаторів вистави "Голокост Кабаре" (скріншот поста facebook.com/Three.Sisters.Dancedrama)
Під час прес-конференції, яка відбулася 27 квітня в інформагентстві "Інтерфакс-Україна" і була присвячена скандалу, організатори вистави заявили, що прем'єра знаходиться на межі зриву, а заявлений раніше театральний майданчик відмовив їм у проведенні даного заходу.
"Я зустрічався з дирекцією майданчики концерт-холу "Бельетаж" і дирекція мені повідомила, що їм надійшов дзвінок (від куди - не кажуть), і цей дзвінок їм заборонив проведення цього заходу... Нам відмовлено! Ми не можемо проводити спектакль "Голокост Кабаре" на цьому майданчику", - заявив композитор і співорганізатор вистави Дмитро Саратський.
Фото: Композитор і співорганізатор вистави Дмитро Саратський (РБК-Україна)
"Ще раз підкреслюю, що перед єврейською громадою ми вибачилися, ми роз'яснили, ми показали всі матеріали, які стосуються цього твору, ми маємо підтримку єврейської громади в декількох містах, наприклад, в Петербурзі, в Кракові. "Питання еврейскості" тут не стоїть, ми всі євреї і звинувачувати нас в антисемітизмі – це ідіотизм", - додав Саратський.
Зараз театральна група в прискореному режимі шукає нову локацію.
"Ми звертаємося до громадськості, до всієї України, господарям якихось майданчиків, може, муніципальних або державних, приватних: артисти тут, драматург тут, зараз в даний момент проходять репетиції вистави, і ми готові її зіграти. Якщо є якесь місце, будь-яке – ангар, лофт, театр, де ми могли б зіграти цю виставу завтра – ми готові туди прийти і її зіграти. Для нас це справа творча. Якщо ж страх настільки великий, то ми зрозуміємо директорів-власників. Ми зрозуміємо! Але ми б дуже хотіли зустрітися з нашим глядачем", - говорить Дмитро Сараткский.
При цьому композитор і співорганізатор заходу зазначив: якщо групі так і не вдасться знайти нове місце проведення, то спектакль буде скасовано.
"Якщо ні, спектакль буде гратися де завгодно, крім України. На жаль, так. Такий на сьогоднішній день стан речей", - підсумував Саратський.