ua en ru

"Не бійся все змінити": Київ пройшов випробування Маршем рівності

"Не бійся все змінити": Київ пройшов випробування Маршем рівності Фото: Марш рівності 2016 пропагував не гомосексуалізм, а загальнолюдські цінності (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Майже 2 тисячі учасників, 5,5 тисяч правоохоронців, 57 затриманих за агресивну поведінку і двоє постраждалих - столиця провела рекордне за масштабами Київпрайд-2016

Відбувся в Києві 12 червня Марш рівності вже встигли назвати найбільш масовим і миролюбним ЛГБТ-прайдом в Україні.

Радикали, які погрожували учасникам акції розправою, мимоволі стали частиною "тієї сили, що вічно хоче зла і вічно здійснює благо": спалахнули в суспільстві дискусії активізували поліцію, влади, дипломатів, активістів і неравнодушых громадян. В результаті близько двох тисяч українців присвятили недільний ранок захисту прав і свобод людини.

Мабуть, вперше в історії країни представники ЛГБТ-спільноти досить відкрито розповідали про своє життя, невідомих багатьом проблеми, мрії та плани. Просили мало – поваги і можливості повноцінно жити у власній країні.

На Марші звучали різні точки зору, проте більшість співрозмовників Styler зійшлися в одному: необхідний діалог, можливість почути один одного - ворожнеча і конфлікти всіх втомили.

Свобода з присмаком тривоги

Организаторы Марша равенства в Киеве благодарили участников за смелось

Фото: Організатори Маршу рівності 2016 дякували учасників за сміливість і закликали відкрито виступати за свої права і свободу (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

В 10:00 біля центрального корпусу Національного університету ім. Т. Шевченка було гаряче. Саме звідси, після годинної підготовки і спілкування з журналістами, представники української ЛГБТ-громади, активісти, волонтери, дипломати, політики і просто небайдужі організованою колоною рушили у бік площі Льва Толстого.

Незважаючи на загальний піднесений настрій, у повітрі висіло почуття небезпеки.

Основні дороги, що ведуть до червоного корпусу університету ім. Т. Шевченка, були перекриті щільним ланцюгом правоохоронців. На пропускних пунктах встановили металошукачі. Перевірялися сумки і кишені, вибірково вивчалися паспорта всіх бажаючих потрапити в зону проведення акції. Викликають підозру і проявляють агресію відсівалися ще на підходах до центру.

Словом, мирний Марш рівності з точки зору заходів забезпечення безпеки нагадував масштабне військове хода. І багато хто відзначає, що подібний підхід був виправданий: як показав минулорічний досвід, обіцяна радикалами "кривава каша" цілком могла стати жахливою реальністю.

Ще одним натяком на можливість втілення кривавого сценарію стала шокувала весь світ новина з Орландо, США. Там уродженець Афганістану Омар Матін влаштував стрілянину в гей-клубі Pulse. За останніми даними, число жертв стало рекордним для подібних інцидентів - 50 осіб загинули і ще 53 були поранені. Як заявив батько Омара журналістам, стрілянина не була пов'язана з релігією. Виявляється, його син розлютився, бо побачив двох цілуються чоловіків в Майамі.

КиевПрайд-2016 успели назвать "маршем полицейских"

Фото: З-за рекордної кількості копів Київпрайд-2016 в соцмережах встигли охрестити "маршем поліцейських" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

За кілька днів до Маршу рівності стало відомо, що до акції Київпрайд-2016 залучать близько 6 тис. поліцейських і бійців Національної гвардії. Правоохоронці в бойовій амуніції щільним ланцюгом оточили учасників акції - прорватися крізь неї було практично нереально.

Крім строгих фігур захисників порядку почуття небезпеки підігрівали групи похмурих чоловіків з плакатами "Я проти гей-пропаганди в Україні", сопровождвшие хода Київпрайду на всьому маршруті.

Противники Марша равенства отстаивали свою точку зрения мирно

Фото: Противники Маршу рівності відстоювали свою точку зору мирно (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Слід зазначити, що учасники Маршу рівності відверто боялися переслідувань з боку агресивно налаштованих співвітчизників. Багато закривали обличчя хустками або прикривалися плакатами, просили їх не фотографувати, вважали за краще не називати прізвища. Цей факт в черговий раз підтвердив гостроту проблеми з дискримінацією в Україні. У свою чергу, організатори акції дякували учасників за сміливість і мужність - незважаючи на погрози і засудження, ці люди вийшли на захист свого права бути не такими, як всі.

КиевПрайд 2016 прошел мирно

Фото: Будь-яка агресія під час Маршу рівності в Києві придушувалася швидко і без зайвих розмов (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Під час Київпрайду було зафіксовано кілька провокацій, але завдяки поліцейським жертв вдалося уникнути.

"Можна не поспішати. Дивись, яка натовп журналістів біжить – затопчуть будь-якого незгодного", - жартували один з одним правоохоронці під час одного з неочікуваних інцидентів.

"Зупинимо ЛГБТ-пропаганду. Здоровий глузд повинен перемогти"

Противники КиевПрайда-2016 раздавали прохожим листовки

Фото: Противники Київпрайду-2016 роздавали перехожим листівки з вимогою зупинити ЛГБТ-пропаганду (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Незважаючи на кілька десятків активних протестувальників, Київпрайд-2016 пройшов загалом спокійно і миролюбно. Радує, що навіть противники ЛГБТ-спільноти виступали проти агресії і "кривавих каш".

"Гей-співтовариство намагається нав'язати нам помилкові цінності. З яких пір одностатеві стосунки стали вважатися здоровим? Не підтримую цей марш і ставлюся до нього вкрай негативно. Однак при цьому я проти кривавих розборок. Все повинно бути вирішено мирно на рівні вищого керівництва нашої країни", - поділився своєю точкою зору учасник контр-акції Дмитро.

Марш равенства показал, что каждый имеет право мирно отстаивать свою точку зрения

Фото: Марш рівності показав, що кожен має право мирно відстоювати свою точку зору (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Інші противники Маршу рівності вказували на те, що Київпрайд-2016 порушує християнські цінності нашого суспільства.

"Я проти цього заходу, тому що це пропаганда цінностей, які не притаманні нашому народу і України як християнської держави. Содомитские гріхи і одностатеві шлюби ведуть в нікуди, до виродження нації. І ми це можемо бачити на прикладі Західної Європи. Тому я, як християнин, маю таку позицію – я проти цього. Але я також проти агресії. Знаєте, якщо б не дозволили проводити таку акцію, підтримавши цінності традиційних українських сімей, не було б і "кривавої каші" обіцяно. Я сам із Запоріжжя. У нас як хотіли "качнути" місто і нав'язати нам Росію. Влаштували мітинг з російськими прапорами. Так ось учасників цього мітингу практично не били, а закидали яйцями і борошном. І вони більше не рипалися. Я думаю, що в самий раз було б таке влаштувати учасникам цього параду. Так, я розумію їх думку, я не проти їх прав. Але я проти нав'язування цього нормальним українським сім'ям. Діти це будуть бачити, думати, що це нормально. А це призведе все до насильства, педофілії. У вихованих у таких нетрадиційних сім'ях дітей спостерігається травмована психіка, серед них в 3-4 рази вищий рівень захворюваності на Снід", - обурюється Віталій.

Насильство, руйнування християнських цінностей і традиційного інституту сім'ї, свідомо помилкові установки, аморальне виховання дітей - противники Маршу рівності бояться, що подібні мирні акції з часом перетворяться на "содомитские" гей-паради.

Давайте говорити! Всі проблеми від незнання

В Киеве прошел Марш равенства 2016

Фото: Гучною барабанним дробом Київпрайд прийшов підтримати колектив "Ритми Спротиву" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Учасники Маршу рівності підкреслюють, що подібні негативні відгуки виникають у людей через нерозуміння ситуації. Багато людей живуть зі сформованими стереотипами і вважають, що ЛГБТ – це виключно секс, розпуста і щось докорінно нездравое. Тому організатори Київпрайду наполягають на діалозі між різними сторонами.

"У людини перша реакція на те, чого ти не знаєш, - це страх, який породжує агресію. Коли ти боїшся, ти починаєш нападати. У той же час Марш рівності показав, що багато готові вступити в дискусію, діалог. Я прийшла підтримати людей в їх боротьбі за рівні права. Я була на Марші рівності в минулому році. І можу сказати, що люди стали більш толерантними. Думаю, що після Майдану люди усвідомили, наскільки це важливо - виходити на вулицю і відкрито заявляти про свою позицію, права. І ніхто не має право їх бити, агрессировать проти них і силою намагатися змінити цю думку", - ділиться своєю точкою зору учасниця Маршу рівності Юлія.

Участники Марша равенства в Киеве выступают против насилия

Фото: Учасники Маршу рівності в Києві виступають проти насильства та обмеження своєї свободи. Вони хочуть жити в безпеці (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Мені також здається, що агресія по відношенню до ЛГБТ – це ще й результат радянської "зрівнялівки", коли намагалися перетворити в однорідну сіру масу, коли існувала кримінальна відповідальність за гомосексуальні відносини. За приблизними підрахунками, в Україні проживає від 700 тис. до 1 млн ЛГБТ. Ми боремося за прийняття закону про цивільному партнерстві. Ми хочемо, щоб наші союзи мали ті ж права, що і традиційні сім'ї. Щоб ми могли залишати один одному спадщину, в реанімаціях приймати життєво важливі рішення за свого партнера, розподіляти майно, не свідчити один проти одного в суді і т. д. цей Законопроект вже розроблений, але ще знаходиться на розгляді в міністерстві юстиції. Орієнтовно до осені повинні зареєструвати. Якщо чесно, не думаю, що за нього проголосують при нинішньому складі Верховної Ради. Але це буде початок професійної дискусії. Люди побачать конкретні тези наших вимог і зрозуміють, що нічого страшного в цих вимогах немає. Ми не говоримо про зміну традиції вінчання, наприклад. Нам досить процедури, коли ми можемо прийти до нотаріуса і зафіксувати одностатеві стосунки офіційно", - пояснює один з організаторів акції Київпрайд-2016, виконавчий директор ВБО "Точка опори" Богдан Глоба.

Участники КиевПрайда 2016

Фото: "Ми тут не для того, щоб щось зруйнувати. Я прийшла підтримати прайд, ті цінності, за які він бореться, показати, як ми виглядаємо, що ми такі ж люди, як і всі інші - Нехама (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Киев Прайд 2016 прошел в столице

Фото: "Все через незнання, невігластво. Багато хто навіть не здогадуються, скільки поруч з ними представників ЛГБТ. Адже вони ніяк себе не видають, не ходять в пір'ї, оголеними. Мої рідні знають про мій статус. Я ніколи цього не приховую. Люди повинні приймати людей, а не якісь стереотипи" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Марш равенства в Киеве

Фото: Активіст Євген прийшов на Марш рівності, щоб потримати права своїх гомосексуальних друзів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Бачте, агресія проявляється не тільки по відношенню до ЛГБТ-спільноти. Можливо, це така сутність людини – ненавидіти кого-то. Тому виступаю тут, щоб такої ненависті більше не було. Я – гетеросексуал. Але я проти того, щоб принижували, били або вбивали представників ЛГБТ", - каже Євген. Активіст підготував плакат з цитатою радянського співака Володимира Висоцького "Я не люблю себе, коли я трушу. Прикро мені, коли безневинних б'ють".

Марш рівності 2016: "В обороні рівних прав всі ставай до наших лав"

Головне в будь-якому починанні – громадська підтримка. Марш рівності, за приблизними підрахунками, відвідало близько 2 тис. осіб, половина з яких – гетеросексуали, які прийшли підтримати своїх друзів, знайомих і співгромадян.

На Марші рівності можна було зустріти іноземних гостей, а також представників різних державних структур. Учасники з Нідерландів, Німеччини, Франції, Англії, Америки формували окремі дипломатичні колони.

Член Европарламента Ребека Хармс на Марше равенства в Киеве

Фото: Член Європарламенту Ребека Хармс (крайня зліва) також взяла участь у київському Марші рівності (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Якщо порівнювати з минулим роком, то Київпрайд-2016 на порядок краще організований. Мені імпонує, що Марш рівності в цьому році проходить в центрі Києва, і ми стартуємо від університету, названого іменем геніального поета Тараса Шевченка. Дуже добре працює поліція, яка також висловлює свою підтримку того, що відбувається. А це хороший знак. Це говорить про позитивний розвиток прав людини в Україні", - поділилася своїми спостереженнями німецький політик Ребека Хармс.

"Мені подобається, що в цьому році до Ходи приєдналася багато гетеросексуальних людей, а не тільки ЛГБТ. Звичайно, якщо порівнювати Київпрайд з аналогічними заходами в країнах Західної Європи, впадає в очі дуже велика кількість поліцейських. А адже це фундаменальное право кожної людини – збиратися на мирні акції, говорити відкрито про свої права. Тому трохи незвично бачити тут стільки правоохоронців", - розповів представник спільноти Kontaktgruppe Munich Kiev Конрад Брайер.

Народный депутат Сергей Лещенко на Киев Прайде

Фото: Народний депутат Сергій Лещенко підтримує проведення Маршу рівності в Києві (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Я радий, що поліція приділила цього заходу стільки уваги, що прийшло так багато журналістів. Питання ЛГБТ рано чи пізно буде обговорюватися, ця тема не буде темою табу. А питання толерантності з часом буде одним з ключових в Україні. Те, що сьогодні відбувається, – це суттєвий крок вперед. Я за те, щоб такі марші з часом стали відкритими", - вважає нардеп Сергій Лещенко.

"Я не є представником ЛГБТ, але у мене багато знайомих з цього товариства. Хочу просто їх підтримати. Потрібно розуміти, що це суспільство – це також велика частина українського народу. Як сам народ недосконалий, так і в цьому меншості зустрічаються абсолютно різні люди. І не можна по деяким неадекватним особам дискримінувати все співтовариство, навішувати їм ярлики. Це, мені здається, основний міф, який необхідно розвінчувати", - каже учасниця Маршу рівності Тетяна.

Марш рівності в цьому році не можна назвати заходом виключно для ЛГБТ. Багато традиційних, у нашому розумінні, родин та пар прийшли на Київпрайд. А ось дітей було не так і багато. Тим не менш учасники маршу переконані: "Те, що ЛГБТ не може нормально виховувати дітей – це міф. Більш того, це несправедливо і обмежує права людини".

Марш рівності 2016: "У кожного з вас є друг-гей, ви просто не знаєте"

Участники Марша равенства в Киеве призывали любить и уважать друг друга

Фото: Учасники Маршу рівності в Києві закликали любити і поважати один одного (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Київпрайд-2016 об'єднав навколо своєї ідеї – боротьби проти дискримінації – багатьох киян і гостей столиці.

На вулицях вздовж Маршу збиралися натовпи роззяв, для більшості подібний захід було в дивину. При цьому люди не поспішали кидатися на рухому строкату колону з кулаками.

"Обов'язково потрібно такі заходи проводити. Потрібно захищати права всіх людей. Ми категорично проти агресії. Кожна людина в цій країні повинен жити так, як йому хочеться. І його права і свободи не повинні порушуватися. Ось ми читаємо, що "правосеки" проти Маршу рівності. Але ж вони за Євросоюз? Де логіка тоді?", - цікавляться Андрій і Таня.

"Я – гетеросексуал. Прийшов підтримати цю акцію. Вважаю, що ЛГБТ – це абсолютно нормальні і психічно здорові люди. На відміну про деяких агресивних людей, які можуть бути будь-якої сексуальної орієнтації. Принижувати і вбивати людей – це погано. Любити – добре. Я за права людини. І я вважаю, що ми повинні підтримувати будь-які меншини, всіх тих людей, які піддаються дискримінації у нашому суспільстві. Всі люди рівні!", - упевнений один з учасників акції Олексій.


Фото: Гетеросексуальні сім'ї також прийшли підтримати мирну акцію "Київпрайд-2016" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Ставлення до подій у мене лояльне. Люди мають право на своє особисте життя. Нічого поганого ці люди нікому не роблять. Так, вони народилися такими. Так що ж, їх тепер за це вбивати, влаштовувати їм геноцид?", - каже перехожа Наталія.

"Серед моїх знайомих є представники ЛГБТ. Це нормальні люди. Вони шукають собі постійних партнерів. Через неможливість відкрито заявити про свою орієнтацію, пошук партнерів ускладнюється. Ці люди дійсно можуть знайомитися тільки в соцмережах або якихось клубах. А з-за того, з'являється ще один негативний стереотип, ніби вони там в цих клубах тільки займаються розпустою. А вони там знайомляться. Де ж ще?", - додає її донька Катя.

Як уточнила пізніше Хатія Деканоїдзе, учасників акції охороняли п'ять з половиною тисяч поліцейських і 1200 бійців Нацгвардії. Двох учасників маршу побили - один з них госпіталізований з травмами середньої тяжкості. 57 осіб були затримані.

До речі, 3 червня Styler побував на найбільшому в світі гей-параді в Тель-Авіві.