ua en ru

Історик з Гарварду розповів, чи зможуть росіяни подолати "залежність" від України

Історик з Гарварду розповів, чи зможуть росіяни подолати "залежність" від України Фото: Сергій Плохій (facebook.com/laurus)

Експерт пояснив, чому росіяни продовжуватимуть шукати межі Росії поза її межами

Наприкінці 14-го століття росіяни згадали про київське походження і наразі є "залежними" від України. Багато років тому назад на центральній площі в Москві був встановлений пам’ятник київському князю Володимиру і дотепер у РФ присвоюють собі частину української історії, а український народ вважають частиною російського. Про це розповів директор Інституту українських досліджень та викладач історії Гарвардського університету, колишній киянин Сергій Плохій в інтерв’ю виданню "Голос Америки".

Він впевнений, що колись росіяни зможуть подолати "залежність" від України.

"Але для цього потрібен час. Для покоління, яке сьогодні при владі, розпад Радянського Союзу – найбільший шок в їхньому житті, вони живуть з цим. Радянський Союз пройшов шлях від супердержави до повного розвалу за 5 років. Психологічно дуже важко сприйняти це як закономірність. Османська імперія розпадалася впродовж двох-двох з половиною століть. Мінялися покоління, відбувалася адаптація. В Росії фактично тільки зараз починають мінятися покоління", - відзначив він.

"Але в Україні, дійсно, це розлучення відбулося набагато швидше. І одна з причин – те, що українці ніколи не думали, що їхні початки є в Москві, коли росіяни до цього продовжують думати, що їхні початки є в Києві", - сказав історик.

"Росіяни рухаються в постімперський світ з ідеєю великодержавності, але також намагаються зрозуміти, де є межі російськості. Звідси "рускій мір". І поки українці, білоруси не скажуть і дуже ствердно, як це робить сьогодні Україна, що ми, може, є частиною спільних історичних чи культурних процесів, але думаємо про себе інакше, у нас лояльність до інших цінностей та інституцій, росіяни продовжуватимуть шукати межі Росії поза межами Росії", - додав він.

До речі, російському МЗС пояснили причини видворення польського історика.