Історія і міфи про вакцинацію: від середньовічних зомбі до "вічного" – "щеплення вбивають"
Спалах кору в Україні сьогодні - результат боязні "незрозумілої", але тої, що рятує життя вакцинації
Тиф, холера, грип... Ще 200 років тому медицина була безсила перед обличчям постійних великих епідемій. А вірус натуральної віспи вважався "пособником диявола, посланим на людство спеціально для його знищення". Починаючи з XVII сторіччя не залишилося жодної країни в Старому і Новому Світі, де би не лютувала віспа.
Тільки уявіть: кожен рік віспа вражала мільйони людей у всьому світі! 20-30% інфікованих вмирали. А тим, кому пощастило одужати, часто отримували інвалідність.
Вакцинація: звідки "ноги ростуть"
У XVIII столітті саме віспа була причиною 8%, а то і 20% всіх смертей в Європі.
Лише за приблизною статистикою, за кілька століть від натуральної віспи загинуло 500 млн чоловік. А це більше, ніж від усіх воєн ХХ століття – 236 млн осіб.
Лікарі намагалися проводити профілактику віспи, прищеплюючи здоровій людині рідину з виразок хворих. Очікувалося, що таким чином здорова людина в легкій формі перехворіє віспою і придбає від неї імунітет. На жаль, метод був не ідеальний, і люди все ж вмирали.
Людство врятували корови!
В кінці XVIII був помічений цікавий факт. Виявилося, що у корів і коней також зустрічається так звана коров'яча віспа, коли на вимені тварин з'являються гнійні пухирці, що чимось нагадували висипання у людей.
Мало того, що віспа у тварин протікала легше і не з такою кількістю смертельних випадків, так вона ще могла передаватися людям. Але! Чомусь доярки практично без важких ускладнень переносили коров'ячу віспу. І згодом не заражалися віспою натуральною. Еврика!
До речі, такий же ефект спостерігався і серед військових в англійській армії. Рівень захворювання натуральною віспою в них був набагато нижче, так як багато солдат вже перехворіли коров'ячою віспою, переносиму кіньми.
Лікар Едвард Дженнер створив першу в світі вакцину проти натуральної віспи
Першим "запатентував" це спостереження у 1780-х роках відомий англійський лікар Едвард Дженнер. Він створив першу в світі вакцину - проти натуральної віспи.
А допомогла йому в цьому молочниця Сара Нелсіс. Жінка благополучно перехворіла коров'ячою віспою і отримала імунітет від натуральної віспи.
У 1796 році Дженнер втер рідину з виразок на руках молочниці у подряпину на тілі маленького хлопчика. Пізніше прищепили дитині людську віспу – і він не захворів! Експеримент повторили через кілька місяців, а потім ще через п'ять років. Результат – дитина була абсолютно здорова.
Випадкове спостереження за хворобою корів допомогло знайти вакциону від віспи (фото: pixabay.com/winterseitler)
Ось і вийшло, що віспу перемогли з допомогою віспи. І допомогли в цьому корови.
До речі, слово "вакцина" походить від латинського vaccus, що перекладається як "корова".
"Від вакцини у дітей виростають роги"
Вже через 10 років вакцина Едварда Дженнера знизила смертність від натуральної віспи в Англії вдвічі. Уряд зобов'язав усіх англійців проходити обов'язкову вакцинацію.
І що б ви думали? Буквально в цей же час щеплення від віспи, яке рятує життя, отримало перших своїх супротивників в особі духовенства, селян і навіть деяких колег відомого лікаря. В основі руху були прихильники альтернативної медицини – гомеопати, хіропрактики. Дженнеру довелося за свій рахунок випускати брошуру і докладно пояснювати суть свого багаторічного дослідження.
Люди звинувачували лікаря в тому, що після його вакцини у пацієнтів нібито стали з'являтися ознаки тварин. У дітей, наприклад, "виростали хвости і роги" - вони поступово "перетворювалися в тетял".
Щоб якось боротися з людьми, які відмовляються щеплювати своїх дітей, уряд Англії придумав штрафи. Більш того, у злісних "антипрививочників" могли відібрати дитину і посадити їх у в'язницю.
З'явилося цілий антирух. Так, до 1900 році в Англії було більше 200 ліг проти щеплень. В цей же час вакцина англійського лікаря поширилася на весь континент, рятуючи тисячі життів в інших країнах.
У ХХ столітті відбувся справжній "вибух": лікарі один за одним придумували вакцини проти кашлюку, дифтерії, правця, туберкульозу, краснухи, вітряної віспи, кору і багатьох інших хвороб.
Як результат, уряди різних країн приймали закони про обов'язкову вакцинацію населення.
Нарешті людство змогло зітхнути спокійно!
"Всесвітня змова по стерилізації населення"
Але рух проти щеплень не дрімав. Щоправда, в середині ХХ століття, коли тією ж віспою практично перестали хворіти, проти щеплень протестували мало.
Однак наприкінці 1980-х знову виникли хвилювання. За іронією – у Великобританії, де 200 років була створена перша в світі вакцина від віспи.
На цей раз британці ополчилися на вакцинацію проти кашлюку, стверджуючи, що вона сумнівна і ризикована. Після гучних заяв у пресі та телебаченні кількість людей, що пройшли вакцинацію, знизилася на 50%! І що б ви думали? Через пару років в Англії зафіксували епідемію кашлюку, від якого померли кілька дітей.
В 1981 році в Британії виходить дослідження дитячої енцефалопатії, яке виявляє взаємозалежність між противококлюшною вакцинацією і серйозними неврологічними захворюваннями, що виникають протягом семи днів після щеплення. Ще через рік результати дослідження сколихнули США, де ввели обов'язкову вакцину АКДП проти дифтерії, коклюшу та правця. У ЗМІ швидко поширилися дані дослідження, які свідчать про те, що з 103 немовлят, померлих від синдрому раптової дитячої смерті, 66% перед смертю були щеплені АКДП. І хоча прямої залежності виявлено не було, цього було достатньо, щоб викликати паніку.
В Америці в кінці 1980-х виплатили мільйони доларів компенсації постраждалим, які нібито перенесли тяжкі хвороби, викликані вакцинацією.
Крім поширених і сьогодні міфів, у той час у США з'явилося ще більш одіозне припущення про існування "таємної змови", згідно з якою "у США проходить таємна стерилізація населення шляхом введення препаратів, замаскованих під вакцину проти поліомієліту".
Топ 5 міфів про щеплення
Отже, які ж існують найбільш поширені міфи про вакцинацію.
Міф № 1: Щеплення призводять до аутизму
Цікаво, що цей міф утворився з єдиної (!) публікації, яка згодом була з ганьбою спростована.
Паніку викликала статися британського медика Ендрю Вейкфілда, який нібито знайшов зв'язок між щепленням і аутизмом. Через кілька років з'ясувалося, що результати досліджень у статті Вейкфілда - підроблені. А опублікована в 1988 році у відомому медичному журналі The Lancet стаття була відкликана. Але неприємний осад залишився і ще довго тисячі батьків були впевнені у висновку Вейкфілда.
Аутизм - захворювання, яке виникає через порушення розвитку головного мозку. Генетика цього захворювання складна, із-за чого на даний момент важко встановити, що призводить аутизм. Хоча вважається, що причини аутизму тісно пов'язані з генами, що впливають на дозрівання синаптичних зв'язків у головному мозку.
Міф № 2: Вакцини містять ртуть. А ртуть знову-таки може бути причиною аутизму
Кількість тіомерсала у вакцині настільки мала, що він не в змозі завдати шкоди здоров'ю (фото: pixabay.com/multifacetedgirl)
У вакцинах не ртуть, а тіомерсал — сіль ртуті, яка використовується в щепленнях в якості консерванту, що дозволяє зберегти антитіла і придушити зростання бактерій і грибків.
У 20-х роках минулого століття, коли по суті тільки-тільки почали вдаватися до вакцин, через дуже високий в них вміст тіомерсалу дійсно вмирали діти. Вже в 1980-х роках був знайде ідеальний баланс. Тобто сьогодні у щепленнях доза солей ртуті дуже мала і не представляє ніякої небезпеки.
До речі, про позицію ВОЗ щодо використання тіомерсала для вакцин можна дізнатися з офіційної відповіді Організації.
Міф № 3: Щеплення послаблюють імунітет дитини і робить його більш сприйнятливим до інших хвороб
З самого свого народження ми щодня стикаємося з бактеріями і мікробами, з якими наша імунна система вчиться боротися. Під час застуди дитина піддається впливу набагато більшого числа антигенів, ніж при введенні вакцини.
Вакцинація не робить людину більш сприйнятливою до інших хвороб. В ході вакцинації в організм вводяться знешкоджені (вбиті або ослаблені) збудники хвороби, щоб "познайомити" з ними нашу імунну систему. Додаткове навантаження, яку задає імунній системі вакцина, настільки незначне, що воно не перешкоджає одночасному захисту від інших факторів ризику.
Міф № 4: Природний імунітет краще щепленого
Слід почати з того, що в організмі людини будь-який імунітет природний, немає якоїсь особливої "прищепної імунної системи".
Безумовно, ефективність вакцини може бути різною. І думка, що якщо в дитинстві ви перехворіли, скажімо, на вітрянку, то ваш імунітет буде більш стійкіше до цієї хвороби, ніж після щеплення, також правда.
Але по-перше, ще не факт, що після тієї ж вітрянки ви не захворієте нею знову. Це залежить від особливостей конкретного організму.
По-друге, ускладнення під час хвороби можуть бути серйознішими, ніж наслідки вакцинації. І щеплення якраз допомагають уникнути розвитку захворювання та його ускладнень.
Міф № 5: Щеплення сумнівні. У них багато побічних ефектів і ускладнень
Будь-яка вакцина може викликати неприємну реакцію, яка з часом проходить: від втрати апетиту і головного болю до підвищення температури тіла і свербіння в області ін'єкції. Однак дійсно важкі ускладнення зустрічаються набагато рідше, вони ретельно відстежуються і досліджуються.
Так, на сайті PubMed фіксуються всі приватні випадки (case reports) щодо щеплень. Але це ще не означає, що будь-який з цих випадків буде у вашої дитини. Головне – не піддаватися уявній паніці.
"Стерильне суспільство": вакцинація стала жертвою власного успіху
Що ж, 200 років тому натуральна віспа вбила мільйони людей у всьому світі. У 1980-му році Всесвітня організація здоров'я оголосила, що натуральна віспа стала першою інфекцією, яку вдалося викорінити з лиця Землі завдяки широкомасштабній вакцинації.
В даний час колекції штамів натуральної віспи зберігаються в лабораторіях Росії і США, хоча час від часу виникає дискусія про повне знищення навіть цих зразків.
Поліомієліт або дитячий спинномозковий параліч все ще "на волі". Ще в середині XX століття в Європі і Північній Америці спостерігалася справжня епідемія поліомієліту, поки до 1960-м хвороба фактично ліквідували завдяки вакцині. За даними ЮНІСЕФ, до кінця 1990-х років у 80% дітей по всьому світу був імунітет проти цього вірусу. На сьогоднішній день хвороба все ще живе в Пакистані і Афганістані. До речі, в 2011 році поліомієліт був зареєстрований в Китаї, куди страшний вірус потрапив з Пакистану.
Імунізація також помітно знизила частоту захворювання на кашлюк у багатьох країнах. У 1950-х роках, до введення імунізації, в Англії щорічно реєструвалося понад 100 тис. випадків. У 1980-х було відзначено трохи більше 1470 випадків.
Дифтерія, Гепатит А, Свинка і багато інших хвороб сьогодні в цивілізованих країнах залишилися практично у статистичних архівах. Однак рух проти щеплень все ще існує, так як люди стали боятися вакцин!
Як результат, сьогодні в Україні виник спалах кору.
Відео: Доктор Комаровський про кір (YouTube/Доктор Комаровський)
"Найстрашніше, що може бути – це ситуація, при якій в суспільстві половина прищеплюється, а половина ні", - запевнив український лікар-педіатр Євген Комаровський.
За його словами, слідом за кором у нас на порозі стоїть дифтерія, смертність від якої сягає 50%, якщо вчасно не ввести протидифтерійну сироватку, якої в Україні немає взагалі.
Тому будьте розсудливі! І здорові!
Дані взяті з відкритих джерел: wikipedia.org, doctorpiter.ru, lifehacker.ru