ua en ru

Карл Ландштейнер: цікаві факти з біографії всесвітньо відомого імунолога

Карл Ландштейнер: цікаві факти з біографії всесвітньо відомого імунолога Фото: Карл Ландштейнер (wikiwand.com)

Біографія знаменитого вченого і лікаря, який відкрив 4 групи крові і в честь якого в усьому світі сьогодні відзначається День донора

Сьогодні, 14 червня, відзначається Всесвітній день донора. Ця дата була обрана на честь дня народження великого вченого - Карла Ландштейнера, який здійснив прорив у медицині. Карл Ландштейнер – австрійський лікар-інфекціоніст і імунолог, який відкрив 4 групи крові, народився на світ рівно 148 років тому.

Карл Ландштейнер: біографія імунолога врятував мільйони життів

Майбутній лікар, вчений і хімік народився у Відні в 1868 р. в родині єврейського журналіста і правника Леопольда Ландштейнера. Карл втратив батька в зовсім юному віці. З 6 років хлопчика виховувала тільки мати, до якої він був дуже прив'язаний.

У 1891 році Карл Ландштейнер закінчив Віденський університет (факультет медицини), після навчання йому запропонували залишитися викладати, на що молодий чоловік погодився. Під час роботи педагогом Карл зацікавився хімією і продовжив її вивчення під час практики в Мюнхені, Вюрцбурзі і Цюріху до 1896р.

Після повернення до Відня Карл Ландштейнер влаштувався асистентом в лабораторії Інституту гігієни. Біографія вченого почалася саме в стінах цього закладу, адже саме під час роботи тут він зробив своє перше відкриття.

Карл Ландштейнер: цікаві факти з біографії всесвітньо відомого імунолога

Фото: Карл Ландштейнер - автор найважливіших дослідів в медицині (aif.ru)

Ландштейнеру вдалося встановити, що бактерії можуть агглютинироваться шляхом додавання імунної сироватки крові. Дану реакцію застосовують в сучасній медицині для визначення груп крові, але в ті роки важливість відкриття молодого вченого не відразу була оцінена медичним співтовариством.

В 1898г. Карл Ландштейнер перейшов працювати на кафедру патанатомії і захопився імунологією. У 1900р. вчений провів досвід, взявши зразки крові у себе і ще п'яти співробітників.

Після відділення сироватки від еритроцитів, він змішав зразки від різних донорів та за наявності/відсутності реакції аглютинації розділив всі проби крові на три групи (А, В і 0). Через два роки його учні відкрили четверту групу АВ0.

З 1908р. за 1911р. Ландштейнер працював головним лікарем в Королівській лікарні Відня і вивчав природу поліомієліту. В 1909. вчений довів, що дана хвороба є заразною.

Почесне звання професора Віденського університету Карл Ландштейнер отримав у 1911р.

Карл Ландштейнер: цікаві факти з біографії всесвітньо відомого імунолога

Фото: Портрет Ландштейнера зображений на австрійському шиллинге (e-allmoney.ru)

В 1916г. створив сім'ю, а через рік став батьком. У шлюбі з Хелен Власто у Ландштейнера народився син, якого назвали Ернест Карл.

На початку першої світової війни Карл Ландштейнер переїхав до Нідерландів, а в 1922р. його біографія продовжилася вже в Америці, куди вчений виїхав на запрошення.

Очолюючи лабораторію медичного дослідницького центру при Рокфеллерівському інституті в Нью-Йорку, в 1927-1928р. Ландштейнером були відкриті антигенні системи еритроцитів (MN і P).

У 1930р. за свої досягнення вчений отримав Нобелівську премію. А його висновок про те, що в організмі людини антиген групи крові (агглютиноген) та антитіла до нього (агглютинины) ніколи не співіснують, став в медицині непорушним правилом.

Карл Ландштейнер: цікаві факти з біографії всесвітньо відомого імунолога

Фото: Медаль в честь вченого (coins.su)

У віці 70 років Ландштейнер став почесним професором Рокфеллерівського інституту і продовжував науково-дослідну роботу. Під його керівництвом була виявлена нова система антигенів Rh-Hr.

Помер вчений 26 червня 1943р. після нападу стенокардії, який трапився з ним двома днями раніше прямо за робочим столом.

На засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, що проходив у 2005р., було прийнято рішення щорічно проводити Всесвітній день донора 14 червня, у день народження Карла Ландштейнера.

Про це сьогодні користувачам мережі нагадав і Google, який випустив свій тематичний дудл на честь вченого і його відкриттів.