ua en ru

Католицьке Різдво: історія та традиції свята

Католицьке Різдво: історія та традиції свята Фото: Різдво для католиків - сімейне свято (irelandru.com)

25 грудня католики святкують Різдво. Римсько-католицька церква і більшість протестантських церков відзначають його за григоріанським календарем щорічно наприкінці грудня

Католицьке Різдво відзначається в багатьох країнах 25 грудня. З 2017 року і в Україні це свято стало державним. Про особливості католицького Різдва, цікаві традиції, його ритуали та історію розповість Styler.

Традиції святкування католицького Різдва

Традиції свята, як і у православних, налічують вже майже тисячу років. В основі його лежить одна подія - поява на світ Сина Божого, тому і обряди, які супроводжують підготовку та саме свято, дуже схожі. Але цікавий той факт, що католики дуже ревно стежать за виконанням всіх норм, а правила поведінки в передріздвяні дні передають з покоління в покоління без змін багато століть.

До Різдва католики ставляться дуже серйозно і люблять його навіть більше, ніж Новий рік. Уже 1 грудня у багатьох європейських будинках наряджають ялинку, і відкриваються різдвяні ярмарки.

У цей день прийнято бажати "Мerry Christmas" - "Веселого Різдва" Фото: У цей день прийнято бажати "Мerry Christmas" - "Веселого Різдва" (pixabay.com/jill111)

В очікуванні свята: як готуються до Різдва

Розпочинається підготовка до святкування за 5 днів до події, тобто 20 грудня. Завдання господинь - приготувати житло до свята, вичистити і прикрасити його.

До речі, серед прикрас особливо популярними, крім звичної ялинки, вважаються різдвяні адвент-вінки з омели, ялинових гілок, мішури і панчішки (шкарпетки), де діти можуть знайти подарунок від Санта-Клауса. Саме його приходу чекають всі діти в ніч з 24-го на 25 грудня.

Традиції святкування католицького Різдва включають установку в будинку скульптурної композиції з яслами, наповненими соломою, її ж багато хто кладе під святкову скатертину перед сервіровкою столу у Святвечір.

Традиція прикрашати ялинку до Різдва вперше з'явилася в Німеччині, де це дерево символізувало вічне життя і родючість. Але до сих пір в деяких європейських країнах замість ялинки будинок прикрашають гілками і вінками з омели, яка за переказами захищає від нечисті і пристріту. У Великобританії існує звичай в Різдво цілуватися під омелою.

Напередодні Різдва віряни також намагаються відвідати церкву, щоб висповідатися та причаститися.

Дом украшают декоративными носками Фото: Будинок прикрашають декоративними носками (pixabay.com/suju)

Святвечір

24 грудня - день суворого посту, дозволяється їсти тільки сочиво (відварені зерна пшениці або ячменю, присмачені медом). Тільки після появи першої зірки піст закінчується, і вся сім'я, повернувшись з урочистої святкової меси в соборі, помолившись і скуштувавши облатки (прісного хліба, поділеного серед членів родини), приступає до святкової трапези. Вона - пісна, як і у православних, а традиційні індички та інші новації супроводжують Різдво 25 грудня, тобто вже вранці, під час другої різдвяної трапези.

Цікаво, що в кожному будинку за столом при сервіруванні накривають на одну персону більше, ніж буде присутніми за вечерею. Порожній прилад символізує зв'язок з померлими предками, зв'язок поколінь, а також залишається сигналом, що в цьому будинку завжди раді гостям.

Різдво - свято на честь появи на світ ХристаФото: Різдво - свято на честь появи на світ Христа (pixabay.com/ru/Myriams-Fotos)

Варто зауважити, що вечір Святвечора у католиків не проходить з такими гучними гуляннями, як прийнято у православних. Це тихе свято для всієї родини. Колядки церковного змісту виконуються в колі сім'ї та розповідають про одну з найголовніших подій в році - народження Ісуса. Виконувати їх можна і на наступний день, хоча ряджених (як дітей, так і дорослих), що виконують пісні-побажання щастя, побачити можна рідко. Пояснюється це позицією церкви, яка відноситься до колядування як до відгомону язичництва.

Крім 5 днів передсвяткових, Різдво у католиків продовжується ще 6 днів після 25 грудня, під час яких рекомендується відвідати родичів, приділити більше уваги родині.