ua en ru

КМДА прокоментували ситуацію навколо розкопок на Поштовій площі

КМДА прокоментували ситуацію навколо розкопок на Поштовій площі Фото: Розкопки на Поштовій площі (РБК-Україна)

Замовник робіт та інвестор має розробити план проведення наступного етапу не тільки будівельних робіт, але й археологічних досліджень

Дослідження міського кварталу Києва XI-XIII ст. зупинилося в березні 2017 року: перед початком Євробачення місто необхідно було "підмарафетити". Адже на Поштовій площі, де проходить будівництво нового ТРЦ, працювала одна з фан-зон пісенного конкурсу.

Євробачення пройшло. Однак ще й досі археологи не можуть відновити свої роботи.

Більш того, питання створення музею на базі знайдених унікальних артефактів і самої місцевості, де здійснюються розкопки, викликає запеклі суперечки між археологами та інвестором (компанія "Хенсфорд-Україна").

Styler розповідав про проблеми, з якими сьогодні зіткнулися археологи, в матеріалі "Повість сучасних років": Київ може залишитися без унікального підземного музею на Поштовій площі.

Редакція звернулася до прес-центра КМДА з проханням роз'яснити ситуацію, що виникла сьогодні навколо археологічних робіт в історичному центрі Києва.

Археологічні роботи проводити небезпечно. Але є нюанси

У Департаменті культури КМДА повідомляють, що археологічні дослідження на Поштовій площі припинили з технічних причин.

"Подальші археологічні дослідження небезпечні і можуть представляти загрозу життю людей під час виконання роботи", - йдеться в повідомленні.

У Центрі археології Києва НАН України згодні з цим. При цьому керівник Центру, археолог Михайло Сагайдак пояснює, що тут є свої нюанси, і якщо б питання продовження дослідницьких робіт не "заморозили" на настільки тривалий період, то і питання безпеки сьогодні не виникло б.

Розкопки на Поштовій площі

Фото: Так сьогодні виглядає місце археологічних досліджень на Поштовій площі (Надано Центром археології)

Як вже було сказано, розкопки на Поштовій площі не проводяться з березня 2017 року. За цей період місце знахідок потроху осідає і деградує. Деякі ділянки заповнені водою, яку ніхто не відкачує. Крім того, будівельники зносять на ділянки археологічних робіт будівельне сміття. Єдине, що зараз можуть робити археологи – приходити, спостерігати і фіксувати побачене.

Археологічним розкопкам бути! Заборгованість по зарплаті покриють

alt

Відповідь Департаменту культури КМДА щодо розкопок на Поштовій площі (натисніть, щоб збільшити)

У Департаменті культури заспокоюють: археологам дозволять продовжити розкопки на Поштовій площі.

"Замовнику робіт і інвестору доручено розробити технологію наступного етапу проведення будівельних робіт і археологічних досліджень, залучивши до цього Центр археології НАН України з визначенням строків виконання робіт", - йдеться у відповіді на запит Styler.

Замовником робіт виступає Дирекція будівництва підземних шляхів, інвестором – компанія "Хенсфорд-Україна" (займається будівництвом нового ТРЦ).

Археологічні роботи

Фото: Департамент культури КМДА підтримує проведення наступного етапу археологічних робота на Поштовій площі (РБК-Україна)

При цьому в Центрі археології Києва підтверджують, що ситуація зрушила з "мертвої точки": сьогодні обговорюється питання підготовки ділянок, подальшого проведення на них археологічних робіт і графіків.

Крім того, археологам пообіцяли покрити витрати за вже виконані роботи. Нагадаємо, що ще в кінці 2016 року виникли затримки з фінансуванням розкопок.

"Перед початком другого етапу проведення археологічних досліджень замовнику робіт доручено забезпечити виплату коштів археологам за вже виконану роботу і передбачити фінансування подальших археологічний робіт", - йдеться у відповіді Департаменту культури.

Музей? Як завжди, залишаються питання

З питанням створення сучасного "музею давніх вулиць" ситуація так і не прояснилася.

Формат, площа, строки – на даний момент знайти чітку відповідь не вдається.

Міська адміністрація чекає від археологів концепцію майбутнього музею, археологи фізично таку концепцію надати не можуть, так як вони ще не встигли належним чином дослідити ділянки на Поштовій площі.

"Концепцію, так скажемо, образну на папері і в якихось цифрах ми можемо надати, і навіть кілька. Але від нас просять візуальну концепцію! Але як ми можемо її зробити, якщо ми ще не до кінця дослідили знайдену вулицю і садибу?", - нарікають археологи.

Цікаво, що інвестор – "Хенсфорд-Україна" – не чекаючи ні вердикту археологів, ні рішення КМДА вже представив план майбутнього ТРЦ. Попередньо під музей виділили трохи більше 100 кв. м. Археологи відразу попереджають, що цього замало.

alt

Фото: Проект одного з поверхів ТРЦ на поштовій площі. "Червоне" - площа під музей, 100 кв. м (РБК-Україна)

Однак з відповіді Департаменту культури робимо висновок, що інвестор поспішив і в пріоритеті, принаймні на сьогоднішній день, - звіт археологів. Тільки після надання концепції можна буде говорити про площі майбутнього музею!

"Після розробки концепції майбутнього археологічного музею на відкоригованій проектної документації буде визначено площу музейного простору, враховуючи результати завершення археологічних досліджень і остаточних знахідок", - повідомив Styler Департамент культури КМДА

Терміни і фінансування

Розкопки на Поштовій площі

Відповідь Департаменту культури КМДА щодо розкопок на Поштовій площі, продовження (натисніть, щоб збільшити)

Попередньо місто виділило на музеєфікацію знахідок 27 млн грн.

Тут важливо підкреслити, в багатьох ЗМІ з'явилася інформація, що зазначену суму виділили на "створення музею". Однак музеєфікація припускає дослідження, консервацію і реставрацію знайдених артефактів. Скільки потрібно грошей на створення інтерактивного музею, сьогодні не беруться сказати навіть археологи.

"Заходи по збереженню дослідження та консервації археологічних знахідок для подальшого їх вивчення і збереження для майбутнього музею фінансує КМДА", - кажуть у Департаменті культури.

При цьому повідомляється, що перераховані роботи буде виконувати Науково-практичний центр реставрації історичного середовища, який в кінці 2016 року виграв тендер по реставрації Поштової площі.

Згідно з попереднім графіком, у Міській адміністрації очікують закінчення реставраційних робіт в кінці 2017 року.

Завершальним етапом, згідно з графіком, є розробка концепції і 3D-моделювання майбутньої музейної експозиції.

Поштова площа в Києві

Фото: На місці будівництва нового ТРЦ в 2015 році археологи знайшли унікальні знахідки XI-XIII століття (РБК-Україна)

При цьому вже до кінця другого півріччя 2017 року археологи повинні представити археологічний звіт щодо знайдених артефактів, які надалі очікує процес консервації, реставрації та музеєфікації.

Однак археологи пояснюють, що подання такого звіту – це всього лише "невеликий камінчик" у питанні створення майбутнього "музею давніх вулиць". Археологічні роботи можуть розтягнутися і на наступний рік.

Археологічні розкопки на Поштовій площі: поточна ситуація

  • Археологічні дослідження припинені. Офіційна причина – проводити роботи небезпечно з технічних причин.
  • Центр археології Києва разом з замовником і інвестором вирішують проблему для відновлення археологічних робіт. Терміни поки що невідомі.
  • Формат, площа і фінансування створення майбутнього музею залишається під питанням. Хоча "Хенсфорд-Україна" попередньо виділила під музей трохи більше 100 кв. м. від площі майбутнього ТРЦ.

Розкопки на Поштовій площі

Фото: 1970-ті роки. Будівництво станції метро Контрактова (Червона площа). При будівництві метро була знайдена садиба X-XIII століття (starkiev.com)

Нагадаємо, ще в 2015 році команда археологів знайшла на Поштовій площі в Києві унікальні артефакти – зруби і частоколи, які відносяться до часів Київської Русі XI-XIII століття. Знайдені артефакти є частиною давньої вулиці або навіть кварталу. На підставі цих знахідок столичні археологи пропонують створити інтерактивний "музей стародавніх вулиць" (площею не менше 1000-1500 кв. м) за прикладом підземного музею в Кракові.