ua en ru

Комаровський дав поради батькам, як порозумітися з підлітками

Комаровський дав поради батькам, як порозумітися з підлітками Фото: Доктор Комаровський (РБК-Україна)

Не порівнюйте дитину з іншими

Відомий український лікар Євген Комаровський розповів батькам дітей, як правильно спілкуватися з підлітками під час так званого перехідного віку. Про це повідомляється на сайті медика.

5 порад від доктора Комаровського:

Не порівнюйте його/її з іншими

Підліток і без вас знає про тих, хто краще нього. Навіть не сумнівайтеся. Соціальні мережі, ролики на YouTube, школа, гуртки — все це дозволяє отримувати нескінченний потік інформації, щоб порівнювати і зіставляти себе з іншими. Постійне нагадування з уст батьків про те, що однокласниця більш розумна сусід краще справляється з математикою, не мотивує, а просто злить... .

Робіть акцент саме на сильних сторонах сина/доньки

У підлітковому віці "штормить" дуже часто. Немає остаточної ясності, що саме подобається у власному характері, які предмети люблю, а які — вчу, бо треба мати нормальні оцінки. Батькам буває легше звернути увагу на якісь прогалини чи недоліки, ніж зауважити: а що хорошого в мого сина/дочки? Як я можу про це йому/їй сказати?

Одна з докучливих думок підлітків — "я не знаю, чим я дійсно хороша/добра!", тому позитивні відгуки (особливо від батьків) дуже цінуються. Але, швидше за все, підліток цього не покаже і не подякує. Але те, що ви помічаєте його спроби краще вчитися у школі, цінуєте допомогу і час, проведений з молодшим братом чи сестрою, допомагають йому зорієнтуватися у своїх сильних сторонах.

Критикуйте поведінку або дії, а не особистість

Згадайте, скільки разів ви чули, як мати чи батько (якщо не ви самі) кричить на доньку/сина років: "Ну як ти можеш не розуміти таких простих речей? Ти що, дура/дурень?" Такі епітети даруються підростаючому людині дорослими день у день.

Однак підліткам це не приносить ніякої користі. Вони не розуміють, що саме не так. Не можуть зорієнтуватися, як їм поступити в наступний раз і чого ви від них взагалі очікуєте.

З розумінням ставитеся до підліткових проблем

Ви скажете, що дорослі проблеми і кризові ситуації можуть бути більш серйозними, ніж дитячі та підліткові конфлікти. У підлітковому віці світ навколо стає хитким і перестає бути безпечним місцем, де все чітко і зрозуміло, а порція морозива врятує невдалий день.

Розповідайте історії

І не тільки про свої досягнення та про щось позитивне. Розкажіть про труднощі, які ви подолали, або помилки, які зробили в підлітковому віці. Про дружбу під час навчання в університеті, про своїх коливаннях в пору вибору професії. Це не означає, що підліток повинен знати про вас усе. Що розповідати, а про що змовчати, вибираєте ви.

Головне, щоб діти побачили в вас людину, яка теж стикався з подібними проблемами, втрачав друзів, вперше закохувався в 15 років... Так ви стаєте ближче — підліток усвідомлює, що мамі можна прийти і поскаржитися, тому що колись у неї була така ж противна вчителька. Значить, мама поспівчуває і зрозуміє.

Як раніше писав Styler, доктор Комаровський розповів, чому українці ставляться до свого здоров'я з зневагою.

В яких місцях України найкраще провести травневі свята (Фото: РБК-Україна)