ua en ru

Леонід Каденюк: що відомо про космічну місію першого космонавта України (раритетні фото і відео)

Леонід Каденюк: що відомо про космічну місію першого космонавта України (раритетні фото і відео) Леонід Каденюк у шатлі "Колумбія" під час місії STS-87 (фото: nasa.gov)

Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк помер у парку Києва до приїзду швидкої допомоги

Леонід Каденюк помер на 68-му році життя у Києві. Попередня причина смерті українського космонавта - серцевий напад.

Відомий уродженець Чернівецької області став першим (і на сьогоднішній день єдиним) космонавтом незалежної України, який здійснив політ у космос.

Каденюк був одним з членів екіпажу місії STS-87. Разом із ще п'ятьма космонавтами Леонід Костянтинович провів на орбіті Землі 16 днів (з 19 листопада по 5 грудня 1997 року).

В пам'ять про знаменитого українця Styler нагадує про космічну місію за участі Каденюка та його ролі в ній.

Місія STS-87: екіпаж

Місія STS-87: екіпаж

Зліва-направо Сидять: пілот Стівен Ліндсі, командир Кевін Крегель; Стоять: другий фахівець польоту Калпана Чавла (перша астронавтка індійського походження), перший фахівець польоту Уїнстон Скотт, третій фахівець польоту Такао Дої, фахівець з корисного навантаження Леонід Каденюк (фото: nasa.gov)

Екіпаж місії STS-87

Екіпаж місії STS-87 (фото: facebook.com/DKAUkraine)

Місія STS-87: вихід у відкритий космос і експерименти Каденюка

Місія STS-87, шаттл Колумбія

Жовтень 1997 року. Підготовка космічного шатла "Колумбія" (Columbia) до запуску в рамках місії STS-87 зі стартового комплексу Launch Pad 39B (фото: nasa.gov)

Зліт космічного човника "Україна"

Зліт космічного човника "Колумбія" з додатковим корисним навантаженням – супутником Spartan-201 (фото: nasa.gov)

Корабель Liberty Star буксує шаттл після спуску

Корабель Liberty Star буксує шатл після спуску (фото: nasa.gov)

У рамках місії STS-87 відбувся 24-й за рахунком політ космічного човника "Колумбія", запущеного 19 листопада 1997 року з космічного центру ім. Джона Кеннеді (США, штат Флорида).

Екіпаж шатла зобов'язався виконати велику серію наукових експериментів у галузі фізики, космічної біології, а також з матеріалознавства у лабораторному модулі "Спейслеб". Крім того, передбачався вихід космонавтів у відкритий космос.

Так, відразу двоє членів екіпажу "Колумбії" – японський астронавт Такао Дої і астронавт НАСА Уїнстон Скотт – виконали два виходи у відкритий космос: 25 листопада 1997 року (тривалістю 7 годин 43 хвилини) і 3 грудня (тривалість - 4 години 59 хвилин).

Японський космонавт Такао Дої

Японський космонавт Такао Дої. Знімок зроблено перед виходом Дої у відкритий космос (фото: nasa.gov)

Такао Дої під час одного з двох виходів у відкритий космос

Такао Дої під час одного з двох виходів у відкритий космос у рамках місії STS-87, махає своїм колегам (фото: nasa.gov)

Астронавти Уїнстон Скотт і Такао Дої

Астронавти Уїнстон Скотт і Такао Дої (фото: nasa.gov)

Під час першого виходу астронавти здійснили ручний захват непрацездатного супутника-платформи Spartan 201, а також випробували вантажний кран OTD зі змінним блоком і інструменти для МКС. В ході другого виходу вони продовжили випробування крану і інструментів, а також запустили і повернули назад дистанційно керований супутник Sprint.

Слід зазначити, що саме в рамках місії STS-87 1997 року громадянин Японії здійснив перший вихід у відкритий космічний простір.

Американський космонавт Уїнстон Скотт

Американський космонавт Уїнстон Скотт витягає роботизовану камеру AERCam Sprint (фото: nasa.gov)

Вінстон Скотт працює з імітацією батареї

Уїнстон Скотт працює з імітацією батареї і 156-фунтовим (70 кг) краном (фото: nasa.gov)

Такао Дої працює в космосі

Такао Дої працює з 156-фунтовым краном, який був вперше включений в місію з шатлом "Колумбія". Включення крана і робота з ним є частиною постійної підготовки до майбутньої роботи на Міжнародній космічній станції (МКС). Фото: nasa.gov

Здійснюваний Такао Дої проект по випробуванню вантажного крана OTD зі змінним блоком дозволив на той момент оцінити інструменти і методи роботи, які в майбутньому будуть застосовуватись під час будівництва Космічної станції. Так, кранове обладнання призначене для допомоги майбутнім космонавтам у транспортуванні орбітальних запасних одиниць з масою до 600 фунтів (трохи більше 272 кг).

Командир Кевін Крегель і другий фахівець польоту Калпана Чавла

Командир Кевін Крегель і другий фахівець польоту Калпана Чавла стежать за ходом виконання зовнішніх досліджень (фото: nasa.gov)

У Леоніда Каденюка також були свої завдання. Український космонавт виконував біологічні експерименти з вивчення впливу стану невагомості на рослини. У рамках місії STS-87 Каденюк вивчав поведінку трьох видів рослин: ріпа, соя і мох.

Леонід Каденюк вивчає вплив невагомості на розвиток паростків ріпи

Леонід Каденюк вивчає вплив невагомості на розвиток паростків ріпи (фото: nasa.gov)

Леонід Каденюк у космосі

Леонід Каденюк у космосі (фото: facebook.com/DKAUkraine)

Перший космонавт незалежної України, який здійснив політ у космос, вивчав вплив невагомості на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і ріпи, на вид фітогормонів в рослинах ріпи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктури клітин проростків сої, на процес ураження проростків сої патогенним грибом фітофтори.

Крім цих експериментів Каденюк виконував експерименти Інституту системних досліджень людини по тематиці "Людина і стан невагомості".

Леонід Каденюк у космосі

Каденюк з колегами. Під час місії було здійснено виведення на орбіту і повернення на Землю наукового супутника SPARTAN-201-4 – корисне навантаження. Проект дав можливість астронавтам отримати практичний погляд на корисне навантаження, з яким вони будуть працювати на орбіті (фото: nasa.gov)

Запущений супутник SPARTAN

Запущений супутник SPARTAN (фото: nasa.gov)

Місія STS-87: спогади Леоніда Каденюка

Леонід Каденюк

Леонід Каденюк у стані невагомості (facebook.com/DKAUkraine)

Styler також вибрав найбільш яскраві цитати з ексклюзивного інтерв'ю Леоніда Каденюка до Дня космонавтики у 2017 році.

"Я був вражений тим, як виглядає Земля з космосу. Це було просто неймовірно. До речі, інформативність телевізійного зображення Землі з космосу або будь-якої його фотографії складає не більше 10-15 відсотків від того, що ми можемо побачити самі", - говорив Каденюк.

Відео: Запуск шатла "Колумбія" у відкритий космос, прямий ефір телеканалу "УТ-1" від 19 листопада 1997 року (Youtube-канал Віталій Лозинський)

Леонід Каденюк: "Історія мого членства в екіпажі місії STS-87 космічного корабля "Колумбія" ще раз підтверджує, що потрібно бути наполегливим у досягненні своєї мети. І тоді навіть самі, здавалося б, недосяжні мрії стануть реальністю".