ua en ru

Леся Українка: сторінки біографії геніальної поетеси

Леся Українка: сторінки біографії геніальної поетеси Фото: Леся Українка

Трагічна доля самої відомої української поетеси, талант і геніальність якої підкорили весь світ

Сьогодні виповнюється 145 років з дня народження видатної українки, автора геніальних літературних творів - Лариси Косач, відомої нам під псевдонімом Леся Українка. Біографія поетеси говорить про те, що це була жінка неймовірно сильною і багатою духовно.

Леся Українка: сторінки біографії геніальної поетеси

Фото: видатна українська поетеса в юності

Свій творчий шлях вона розпочала у віці п'яти років. Маленька дівчинка складала музичні п'єски і представляла їх на сімейних святах. Завсідниками таких вечорів у будинку Косачів були відомі культурні діячі: Михайло Драгоманов (дядько Лесі Українки), Михайло Старицький, Микола Лисенко та ін Творча атмосфера, що панувала в родині, дуже вплинула на розвиток майбутньої поетеси, і вже в 9 років Леся почала писати вірші, а в 13 років надруковано у Львівському журналі «Зоря».

Леся Українка: сторінки біографії геніальної поетеси

Фото: пам'ятник поетесі

Біографія Лесі Українки дуже трагічна, адже в 1881 році вона серйозно захворіла. Нестерпний біль у правій нозі і потім в руках не давала їй жити повноцінним життям. Захворівши на туберкульоз кісток, Леся вже не могла відвідувати школу, але завдяки своїй матері і знаменитого дядька, вона отримала гідну освіту. На розвиток таланту майбутньої поетеси вплинула і музика. Вона мріяла про музичну кар'єру і навіть казала, що музикант з неї був би набагато краще, ніж поет. Але і тут доля зіграла злий жарт - хвороба завадила їй займатися, адже після невдалого лікування, рука дівчинки було понівечено. Цікавлячись літературою, філософією та історією, у віці 19 років Леся навіть написала підручник «Стародавня історія східних народів» для своєї молодшої сестри.

Леся Українка, вірші якої є шедеврами української літератури і продовжують надихати своєю силою і красою, знала 10 мов і переклала велику кількість творів світової класики авторства Шекспіра, Данте, Байрона та ін

Феноменом Лесі Українки було те, що вона талановито писала в різних жанрах. В її творчості розкрито фольклорні теми (поема «Русалка»), своїми враженнями про подорожі вона ділилася у віршах (цикл «Весна в Єгипті»), ну і найвизначнішими роботами поетеси є драматичні твори «Лісова пісня» і «Камінний господар». Теми, розкриті в цих драмах, не втратили своєї актуальності і донині. Леся Українка, фото якої передають всю силу жіночого характеру і духовне багатство у глибині очей, була і залишається найбільш талановитої українкою. Творчий доробок поетеси стало неоціненним внеском у розвиток української літератури.

Леся Українка: особисте життя повна трагедій

Першою любов'ю 15-річної Лесі був Максим Славинський. Свої ніжні почуття дівчина уклала в рядки ліричних віршів. Спільно з Славинским був зроблений переклад «Книги пісень» Гейне.

У 24 роки поетеса захопилася Нестором Габарашвили, який знімав кімнату в будинку її сім'ї. Одруження Габарашвили на багатій дівчині, стала особистою трагедією для Лесі, вона відправила йому десятки листів, які залишилися без відповіді.

У 1897р. в Ялті Леся Українка познайомилася з революціонером Сергієм Мержинським. Їхні теплі відносини перервала хвороба коханого, в 1901р. він помер у Мінську. Своєї важкої втрати поетеса присвятила драму «Одержима».

Леся Українка: сторінки біографії геніальної поетеси

Фото: Сергій Мержинський і Леся Українка

У 36 років Леся вийшла заміж за музикознавця Климента Квітку і прожила з ним 6 років до своєї смерті. В пам'ять про кохану дружину в 1917р. Квітка видав двотомну збірку «Мелодії з голосу Лесі Українки».

Леся Українка, день народження якої був рівно 145 років тому, увійшла в історію світової літератури і завжди залишиться в серцях українців в образі сильної жінки, більше всього на світі любила життя і свою батьківщину.

На честь ювілею поетеси, сьогодні Google нагадав усьому світові про Лесю Українку в своєму дадлі зі сценою з «Лісової пісні».