ua en ru

У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)

У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото) Фото: Кузьма Скрябін (УНІАН)

Художник зробив українців героями євангельських сюжетів

В селі Веринь Львівської області на стінах церкви Архистратига Михаїла зобразили Кузьму Скрябіна. Загиблий у ДТП музикант постав в образі Івана Хрестителя в сюжеті "Явлення Христа народу". Також на стінах храму можна побачити Небесну Сотню, зокрема першого загиблого на Майдані Сергія Нігояна, святих у вишиванках, а на стелі зображені сотники УПА і ангели, що грають на українських музичних інструментах. Про незвичайні розписи церкви повідомляє "Вголос".

Більше десяти років тому український художник-сюрреаліст Микола Гаврилов зробив зі звичайного храму витвір мистецтва.

"Вирішив не тільки рятувати храм від руйнування, а й перетворити його в художній шедевр. Причому відтворити на його стінах не тільки епізоди з Біблії, але і важливі історичні події України. Проте не порушуючи при цьому канони богослов'я", - розповів місцевий священик Василь Говгера.

У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)

Фото: Розпис у церкві в Кузьмою (vgolos.com.ua)

"Купол церкви присвячений покрову Богородиці, яка дбає про церкву, державу та сім'ї. Церкву, зокрема, представляє Папа Римський Іоанн Павло II, Андрій Шептицький, кардинал Любомир Гузар та інші. Державу - місцеві сотники УПА - Гребенко і Явір - і оунівці Білас і Данилишин. Також неподалік за столом Таємної вечері разом з апостолами - блаженні українського народу", - розповіла про незвичайні розписи на стінах храму місцева мешканка Оксана Гусак.

У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)

Фото: Розпис у церкві (vgolos.com.ua)

Коли художник Микола Гаврилів розмальовував церкву, він намагався не пропустити жодного знакової події в історії України.

зокрема, в Веринской церкви є зображення патріарха Йосипа Сліпого в образі біблійного Йосипа.

У вівтарі Гаврилов намалював ангелів, що грають на українських музичних інструментах. На арках зображені 11 чудотворних ікон зі всієї Західної України. Також на стінах храму можна побачити багато елементи українського побуту.

У Львівській області на стінах церкви зобразили Кузьму Скрябіна (фото)

Фото: Хрещення Русі (vgolos.com.ua)

"Це не просто красиві євангельські картинки та ілюстрації до Біблії, тут вони в поєднанні з національними та історичними елементами України", - підкреслив автор робіт.

"Вони вплітаються в євангельські сюжети, не порушуючи при цьому жодних церковних канонів. Багато європейських художників євангельськи сюжети доповнювали елементами, традиційними для своїх країн. Я хотів показати, що я - український художник, тому додавав елементи народного одягу, побуту, пейзажів тощо. Але від цього євангельські сюжети не змінювалися", - пояснив художник.

У виданні окремо відзначили сюжет хрещення Русі-України.

Поряд з княгинею Ольгою і князем Володимиром Великим художник зобразив Блаженнішого Святослава Шевчука, а над ними - Небесну Сотню. Відзначається, що художник розмалював стіну під час розстрілів на Майдані.

"Не міг не намалювати Героїв Небесної Сотні - Жизневского, Нігояна, Вербицького. Поряд з Ісусом і Героями Небесної Сотні зобразив священиків - вихідців з села Веринь, яке назвали "кузнею" священиків", - зазначив Гаврилов.

За його словами, такий розпис спочатку не був сприйнятий місцевими жителями.

"Комусь не подобалося зображення Ющенко, комусь- сотники УПА на стелі. Проте жителі Верини ними пишаються. Поляки ж дипломатично мовчать, коли їм показують цих героїв", - розповів художник.

В сюжеті "Явлення Христа народу" в образі Івана Хрестителя художник зобразив Кузьму Скрябіна.

"Я не знав, з кого тоді зображати Іоанна Хрестителя. Хотів знайти якусь цікаву особистість, когось з відомих людей. І тоді почув, що загинув Кузьма. Його фігура відразу виникла у мене перед очима, і я зрозумів, що саме він повинен бути зображений на тій стіні", - згадує Гаврилов.

Зазначається, що після створення незвичайних розписів село стало туристичною перлиною.

"Думаю, в Україні зараз немає жодної церкви, яка могла б зрівнятися з Веринською в художньому плані. Розписи схвалили, навіть, ті єпископи, які сприймали тільки класичні розписи на стінах церкви", - зазначив священик.

До речі, вандали розмалювали стіну пам'яті Кузьми Скрябіна в Одесі.