В понеділок 10 липня під стінами Верховної Ради зібралися активісти та пацієнти, щоб підтримати медичну реформу в Україні
Пацієнти вимагали від народних депутатів проголосувати за законопроекти по медреформі до того, як народні обранці підуть на парламентські канікули. Якщо за ключові зміни в системі охорони здоров'я не проголосують в найближчий тиждень, то реформу відкладуть у часі ще мінімум на рік, а то й більше.
Щоб привернути увагу парламентаріїв, пацієнти розставили під Верховною Радою "пам'ятники" - символічні хрести з розіп'ятими на них футболками з іменами померлих людей. Це символізувало тих, хто так і не дочекався лікування або став жертвою лікарської помилки.
Кожен день зволікання самим прямим чином впливає на смертність пацієнтів в Україні, вважає голова координаційної ради БО "Всеукраїнська Мережа ЛЖВ" Дмитро Шерембей.
"Поки ми з вами чекаємо прийняття законів, в Україні щодня вмирають люди. Згідно зі свіжою статистикою, щодня вмирає 67 українців. Висока смертність, зокрема, зумовлена тим, що люди вчасно не отримують нормальної медичної допомоги. У когось немає грошей, хтось не може отримати життєво важливі ліки, а когось і зовсім неправильно лікують. Статистика померлих недостовірна, адже багато випадків просто замовчуються. Чекати далі вже неможливо. Люди продовжують вмирати. Якщо зробити паузу реформи, то ми недорахуємося величезної кількість громадян нашої країни", - підкреслив Шерембей.
За його словами, голосування у Верховній Раді – це не просто натискання кнопок, а вирішальний крок для порятунку безцінних життів.
До речі, таку потужну підтримку громадськості пропоновані командою МОЗ законопроекти в нашій країні отримують вперше за багато років.
Фото: Футболки символічно підписали іменами тих, хто не дочекався потрібної медичної допомоги (РБК-Україна)
Представники міністерства разом з цивільними організаціями раніше навіть вирушили в тур по Україні. Під час поїздок по містах вони розповідали про те, які зміни варто очікувати. Також в цьому турі команда збирала думку лікарів різних регіонів про те, якою могла б бути медреформа. За словами активістів, спочатку реформа лякала багатьох невідомістю, але після роз'яснень її стали підтримувати значно більше людей на місцях.
Медична реформа в Україні не тільки назріла, але й перезріла, кажуть активісти. Зараз в Україні все ще діє пострадянська "безкоштовна" медицина.
Безкоштовну медичну допомогу також гарантує Конституція України, але ця норма давно не дотримується, вважає в.о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Але на ділі практично кожен пацієнт змушений або повністю платити, або частково доплачувати за лікування, вважає вона.
Команда МОЗ намагається змінити цю ситуацію, закликаючи депутатів мислити розумно, а не популістично.
Медреформа може об'єднати політиків не залежно від того, яку політсилу вони представляють у парламенті, вважає Олександр Ябчанка, менеджер "Реанімаційного Пакету Реформ".
Фото: "Депутатам потрібно займатися не популізмом, а допомогою людям" - Дмитро Шерембей (РБК-Україна)
"Справа в тому, що реформу системи охорони здоров'я обіцяли багато політиків. У тому числі – і президент нашої країни. Якщо вони нарешті виконають ці обіцянки, це може стати гарним "козирем" в їх руках вже перед наступними виборами", - сказав Олександр.
Експерт сподівається, що на цьому тижні за потрібні законопроекти все ж проголосують. Інакше всі зміни будуть відкладені на невизначений термін.
"Навряд чи хтось легко візьметься за реформу медицини перед самими виборами. Як правило, у нас в країні так ніхто не робить. Тому всі зміни необхідно прийняти ось вже зараз", - додав він.