ua en ru

У Міжнародний день дельфінів-полонених активісти вимагають закрити "дельфінарії-тюрми"

У Міжнародний день дельфінів-полонених активісти вимагають закрити "дельфінарії-тюрми" Фото: В Індії визнали інтелект дельфінів (pixabay.com/zenitmkt)

Активісти вважають неприпустимим використовувати ссавців у військових цілях, а також утримувати їх у неволі

4 липня відзначається Міжнародний день дельфінів-полонених, започаткований за ініціативи борців за права тварин, включаючи організацію із захисту китів і дельфінів (WDCS).

Національна екологічна рада, Всеукраїнська екологічна ліга, Асоціація рибалок України та ряд інших природоохоронних організацій протягом восьми років домагаються закриття всіх дельфінаріїв в Україні.

Як повідомляє прес-служба Асоціації рибалок України, хлорка, що міститься у воді пошкоджує очі і шкіру, тварини, які звикли долати за добу більше 100 км, перебувають у скрутних умовах, не кажучи вже про те, що випромінюваний ними інфразвук, відбиваючись від стінок басейну, дезорієнтує їх. В результаті полонені дельфіни живуть у 5-6 разів менше, ніж їх вільні побратими.

- Дельфіни є інтелектуальними ссавцями з високорозвиненою соціальною організацією, - говорить голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. - Згідно з останніми дослідженнями, вони розпізнають один одного і можуть запам'ятовувати унікальні звуки, що подаються старими друзями і почуті ними лише одного разу 20 років тому. Для дельфінів життя в замкнутих просторах дельфінаріїв схоже на перебування в концтаборі. Одного разу один з працівників дельфінарію на питання: "Як почувають себе дельфіни?" відповів: "А як себе почував Іхтіандр в бочці з морською водою? Сумують, часто хворіють". Але дельфіни настільки вірять і люблять людину, що на кожен виступ виходять зі своєю приголомшливою, тільки їм притаманною посмішкою.

Дельфіни

Фото: Першою країною в світі, що визнала інтелект дельфінів, стала Індія, уряд якої надав їм статус "особистостей, що не належать до людського роду", і заборонив їх виступи в дельфінаріях, акваріумах, океанаріумах і т. д.(unsplash.com/Talia Cohen)

Правила і норми утримання дельфінів в умовах неволі порушуються у всіх дельфінаріях України

У деяких дельфінаріях, зокрема київському, шоу-виступи передбачені щодня, а то і по два рази в день, плюс до цього "екзотичні" нічні шоу. Хоча існує наказ Міністерства екології від 2012 року про правила утримання дельфінів у неволі, згідно з яким, дельфінарії повинні мати щонайменше один вихідний на тиждень - "для проведення санітарно-ветеринарних заходів та забезпечення відпочинку тварин".

Проблема води просто найбільш наочна, адже використовувати природну морську воду в дельфінаріях, розташованих далеко від моря, практично неможливо. Тому дельфінарії самі створюють воду, схожу за своїми характеристиками до морської.

- Штучна вода в дельфінаріях хлорована, що призводить до численних хвороб шкіри та очей у дельфінів, морських котиків і морських левів. Утримання тварин у неволі допускається лише тоді, коли створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Жоден дельфінарій не може відтворити природні умови, які необхідні дельфінам - стверджує еколог, експерт Національного екологічного центру України Катерина Полянська.

Еколог також відзначає ще одну проблему: використання та відлов дельфінів в комерційних цілях заборонені Законом україни "Про Червону книгу України" та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 20 вересня 2011 року "Про тимчасову заборону спеціального використання китоподібних Чорного і Азовського морів".

Червона Книга
Всі дельфіни, які проживають на території України, занесені в Червону Книгу. Крім того, дельфіни охороняються Міжнародною Червоною Книгою, Червоною Книгою Чорного моря, Конвенцією про охорону китоподібних.
Використання та відлов для комерційних цілей заборонений Законом України "Про Червону Книгу України". Міжнародна торгівля дельфінами регулюється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори (СІТЕС).

Дельфінарії України

Фото: Чимало вітчизняних дельфінаріїв не відповідають нормам (pixabay.com/paulbr75)

Громадськості кілька разів вдавалося домогтися, щоб різні українські державні служби закривали дельфінарії. Але це було тимчасово. Через якийсь час чиновники знімали заборони, закриваючи очі на плутанину з урахуванням морських тварин, а також на протиправну діяльність деяких дельфінаріїв.

Українські екологи та фахівці Гельсінкської групи, включаючи членів британського Товариства захисту китів і дельфінів, вважають, що ці ссавці настільки розумні, що необхідно прийняти декларацію про їх права. У документі говориться, що кожен представник китоподібних (кити, дельфіни і білухи) має право на життя, і ніхто не може бути власником цих створінь і позбавляти їх волі.

Згідно з документом, тварини сімейства китових "не можуть міститися в неволі і експлуатуватися, піддаватися жорстокому поводженню, позбавлятися природного середовища". Вони також не є власністю якої-небудь держави, корпорації, групи людей чи окремої особи".

В Україні досі немає офіційної системи контролю за роботою дельфінаріїв. Наша країна не веде обліку, ідентифікації, генетичної паспортизації тварин і тому не може гарантувати їм ні захист, ні безпеку, ні легальну торгівлю і безпечне транспортування, - говорить Олександр Чистяков.

Ряд країн світу, наприклад, частина штатів США, Бразилія, Коста-Ріка заборонили дельфінарії як заклади, що не відповідають життєвим потребам дельфінів. В Англії дельфінарії були закриті під тиском громадськості. Кіпр і Словенія повністю заборонили ввезення дельфінів.

В Європі з червня 2016 розпочалася акція "ЄС без дельфінаріїв", метою якої стало закриття 30 дельфінаріїв в 14 країнах Європейського союзу, де тримали близько 300 видів ссавців.

Зоозахисники закликають мінімізувати попит на цю розвагу і перестати відвідувати дельфінарії.