Середня зарплата, якої вистачить на три дні "європейського життя", військовий конфлікт і наплив нелегалів - директор візової компанії Сергій Пікалов розповів, чому країни ЄС не поспішають відкривати українцям кордону
Чим ближче до референдуму в Нідерландах, який повинен вирішити долю " Угоди про асоціацію України та Європейського союзу, тим більше активно обговорюється тема скасування візового режиму України з ЄС. Поки чиновники запевняють нас, що все "на мазі", експерти не поспішають з висновками і просять обивателів тверезо оцінити візове питання. Кількість відмов у видачі віз українцям збільшилася в два рази за останній рік, прикордонники посилюють контроль, а українські нелегали загрожують стати новою "головним болем" Європи.
Про "підводні камені" візового питання, хитрощах прикордонників, ідеального кандидата на вільний перетин кордонів розповідає директор компанії в області оформлення віз Get-Visa Сергій Пікалов.
Директор візової компанії Сергій Пікалов зазначає, що за останній рік кількість відмов у видачі віз українцям зросла в два рази.
"Не скажу, що стали сильно чіплятися. Час розгляду залишилося таким же, як і раніше. Однак, якщо в 2014 році було 5% відмов, то у 2015 – 12%. При цьому і кількість запитів з боку українців також зросла. Якщо бути об'єктивним, то слід зазначити, що до нас стали все частіше звертатися люди, у яких спочатку "візова історія не дуже хороша. Найчастіше, це люди, які хочуть виїхати і працювати за кордоном. Якщо ж у людини є гроші і він їде в країни ЄС з метою відпочити, то відмови не буде. До речі, кількість відвідувачів сторінки нашого сайту з темою апеляції на відмову у візі зросла в чотири рази", - розповідає Сергій Пікалов.
Цікаво, що кількість українців-туристів, а не працівників, зменшилася. При цьому окремо виділити країни, які стали найменш популярні на "карті відпочинку" українця, складно.
"Люди часто не змінюють звичне напрямок, змінюються умови відпочинку. Приміром, хтось звик їздити в Туреччину в п'ятизірковий готель, де "все включено". Але ось фінансовий стан сім'ї погіршилося. Це не означає, що люди перестануть їздити в Туреччину. Вони просто забронюють інший готель, що подешевше. Відбувається переорієнтація на більш дешевий сегмент відпочинку", - зазначає Пікалов.
Як пояснює Пікалов, кількість відмов у видачі віз збільшується пропорційно кількості охочих з боку України виїхати в країни ЄС, щоб там працювати. "Кращий роботодавець" – Польща.
"У 2015 році Польща видала Україні 1 млн віз. Приміром, у 2013 році було видано десь 600-700 тис. віз. З цього мільйона: 500 тис. – це робочі візи, ще 500 тис. – туристичні, студентські і т. д. В Україні кількість охочих працювати за кордоном істотно зросла", - каже Пікалов.
Експерт зазначає, що польська віза стала своєрідною "протоптаною стежкою" виїзду в інші країни ЄС за нелегальною роботою. Існує досить багато "сірих схем", які дозволяють придбати у фіктивного польського працедавця контракт, отримати польську робочу візу, а потім виїхати в іншу європейську країну.
Звичайно, багато залишаються працювати в Польщі. Пікалов каже, що українці працюють в жахливих умовах по 10-12 годин з мінімальною зарплатою. Як правило, це сільськогосподарські роботи. Ще один популярний напрямок – південь Європи (Італія, Іспанія). Проте Іспанія останнім часом стала все частіше відмовляти українцям у видачі віз.
Повертаючись до теми безвізового режиму України з ЄС, слід не тільки побороти корупцію в нашій країні, але й істотно збільшити платоспроможність та покращити добробут українців, які за кордон їдуть не від хорошого життя. Сергій Пікалов пояснює, що віза – інструмент захисту країни, в тому числі і від напливу нелегалів. При отриманні візи ви повинні довести, що їдете витрачати, а не заробляти гроші. Для цього необхідна довідка з роботи, виписка з банку, бронь в готелі і т. д.
"Середня зарплата в Україні – близько 150 євро [ред. – 4585 грн. станом на лютий 2016]. По Європі цей показник вищий разів у десять. Відповідно, в очах європейців у нас є всі мотиви, щоб їхати до них заробляти, а не відпочивати. Більш того, якогось сильного мотиву потім повернутися в країну з військовим конфліктом у нас теж немає", - говорить Сергій Пікалов.
Фото: ЄС так просто не допустить напливу нелегалів з України (euractiv.gr)
Директор візової компанії відзначає, що навіть якщо Україна доб'ється скасування віз з країнами ЄС, останні все одно будуть шукати способи захиститися від напливу українських нелегалів. Будуть вводити нові обмеження.
"У багатьох консульствах відкрито говорять, що поки вони закривають очі на те, що нашої середньої зарплати вистачить на три дні життя в якій-небудь з країн ЄС. Звичайно, вони розуміють, що багато у нас отримують зарплату "в конвертах", що можна накопичити на турпоїздку і т. д. Але якщо за правилами, то консульство має оперувати виключно офіційними даними. Тому якщо їм дадуть відмашку, то в будь-який момент вони зможуть відмовляти у видачі віз практично всім", - міркує Пікалов.
Ще одне обмеження – підтвердження викуплених номерів в готелі, а не просто заброньованих. Наприклад, зараз так робить Литва.
Польські прикордонники часто застосовують іншу "прийом" – просять туриста зняти гроші в банкоматі і показати чек, де буде указу сума вашого банківського рахунку. Так як виписку з банку, необхідну для відкриття візи, можна купити.
Не краще йдуть справи і з робочими візами. Існують нормативи ЄС, згідно з яким для прийняття іноземця на роботу необхідно отримати спеціальну виписку зі служби зайнятості. Між Україною та Польщею вже давно підписана внутрішньо угоду, яка дозволяє українцям їхати на сезонну роботу в сусідню країну без додаткових виписок.
"Зараз ЄС активно намагається умовити Польщу відмовитися від таких умов з українською стороною. Якщо поляки погодяться, то навіть на сезонну роботу українцям потрібно буде отримувати спеціальний дозвіл, який, по суті, можуть отримати тільки висококваліфіковані працівники: інженери, ІТ-спеціалісти. За яких готова повністю поручиться приймаюча сторона", - зазначає Пікалов.
Експерт каже, що і зараз отримати візу (якщо ви турист) не складно. Проблема полягає в іншому – тільки 5% українців регулярно подорожують.
"Зі скасуванням віз люди, які заробляють 100 євро на місяць, частіше їздити за кордон не стануть. У багатьох не було грошей на путівку, так і не буде. Середній бюджет поїздки, скажімо, в Іспанії становить 1,5-2 тис. євро. З цієї суми 35 євро на оформлення візи – це в кращому випадку ваш вечеря в цій країні. Якщо людина не відчуває проблем у фінансовому питанні, то й на візу він уваги не звертає. Так, віза може бути перешкодою для спонтанних поїздок. Скажімо, ви хочете завтра ввечері в Чехію злітати і там випити пива. Але таких людей у нас мало. Як правило, у них є мультивізи", - говорить Пікалов.
Здебільшого на скасування віз дуже розраховують саме ті українці, які хочуть поїхати працювати в ЄС.
"Але скасування віз право вільно працювати в цих країнах все одно не дає. І зараз можна поїхати манівцями на нелегальну роботу. Мова йде тільки про туристичні візи. Більше того, навіть з відміною віз прикордонники будуть мати право запросити у вас ті документи, які ви раніше подавали у консульство. Потрібно розуміти, що віза дає право на перетин кордону, а не гарантовано вам її відкриває", - підкреслює експерт.
Сергій Пікалов запевняє, що проблем з відкриттям візи у чесного туриста не виникне. Однак і тут необхідно знати деякі нюанси.
"Чистий" паспорт
Не потрібно рватися в США, якщо до цього ви більше ніде не були.
"Наприклад, людина ніколи за кордоном не відпочивав. І тут він накопичив на Норвегію - "мрію свого життя". В такому разі гарантовано буде відмова. Адже Люди часто подорожують поетапно. Накопичили 500 доларів і поїхали, скажімо, в Єгипет або Туреччину. Накопичили трохи більше – поїхали в країну подалі. І на той момент, коли у вас з'являться гроші поїхати в США чи Канади, у вас буде хороша "туристична історія". У посольствах все це враховують. Вони повинні побачити, що перед ними паспорт мандрівника", - говорить Пікалов.
Експерт радить зі своїм "порожнім" паспортом для початку їздити в безвізові країни або держави, де відкривають візу на місці по прибуттю. Вже після цього можна вирушати в країни ЄС або США, де з візовим питанням суворіше.
США люблять наполегливих
В Штати зараз знову хоче потрапити велика кількість українців. Як розуміємо, багато наших співвітчизників прагнуть в цю країну робітників, а не туристичних цілях. Однак США як були, так і залишаються досить суворими і непередбачуваним у питанні видачі віз.
"Так, США часто відмовляють і не пояснюють причину. Хоча бувають підказки. Кажуть, що мало до цього подорожували, тому і відмовили. Але найчастіше причини взагалі незрозумілі. Бувало таке, що під час першої співбесіди відмовляли. Ми вмовляли людини ще раз оплатити консульський збір і знову спробувати свої сили. І після цього відкривали візу. Можна сказати, що США люблять наполегливих. Можливо, у такий спосіб вони перевіряють, чи справді ви так хотіли побачити їх країну", - ділиться досвідом директор візової компанії.
Ідеальний кандидат
Суть підказки проста і очевидна – за ваших документів у консульстві повинні зрозуміти, що ви не захочете залишитися в їх країні, а повернетеся в Україну.
"Не потрібно навіть намагатися обдурити консульство. Якщо ви їдете відпочивати, значить у вас повинні бути на це гроші. Відповідно, у вас не повинно бути проблем з випискою з банку, роботи. Таким людям буде нескладно виїхати за кордон", - підсумував Сергій Пікалов.
Біометричний паспорт
До речі, експерт уточнив, що на даний момент біометричний паспорт не дає ніяких поблажок у процесі оформлення віз. Більш того, при перетині кордону прикордонники мають право попросити вас ще раз здати відбитки пальців.
По темі: Скасування віз для українців: відмовити не можна прийняти