Монстри Андріївського узвозу: як незаконне будівництво в історичному центрі Києва руйнує пам'ятки архітектури
На Андріївському узвозі №14-16 активно проходить будівництво готельного комплексу. Що вже вдалося активістам, щоб зупинити незаконне будівництво, і що ще належить зробити - в матеріалі Styler
У серпні цього року киян схвилювала новина про те, що у дворі однієї з садиб на Андріївському узвозі стався оповзень. Через раптового просідання ґрунту поруч з житловою забудовою утворився провал глибиною до 5 метрів. Тоді столична влада акуратно припустила, що обвал міг статися в результаті будівельних робіт, які відбуваються на Андріївському узвозі, 14-16. Представники громадського об'єднання Андріївського узвозу заявили, що зсув – прямий наслідок незаконного будівництва багатоповерхового готельного комплексу за вказаною адресою. І якщо забудову не зупинити, то подібні "раптові" просідання ґрунту вже в сезон дощів можуть стати для історичної вулиці кошмарною буденністю.
І поки на території старої садиби проходили протизсувні роботи, "крик про допомогу" прилетів з вулиці навпроти - в стінах будівлі музею Булгакова на Андріївському узвозі, 13 утворилися метрові тріщини. На цей раз столична влада "бере паузу на подумати". А ось співробітники музею та активісти вже вкотре вказують на скандальне будівництво готелю по сусідству.
Представники "Громади Андріївського узвозу" б'ють тривогу – під час будівництва, що порушує десятки правил, була порушена дренажна система легендарної Замкової гори (Хоревиця). Як результат, вже сьогодні вода безконтрольно стікає по горі і накопичується в грунті, що призводить до зсувів. Найжахливіше – ніхто не наважується сказати, де конкретно і коли відбудеться наступне осідання ґрунту.
Тим часом робітники поспішають здати об'єкт. А жителі сусідніх будинків вже й не знають, до кого звертатися по допомогу, просто сподіваючись, що одного разу їх будинок не провалиться в чергову земельну прірву.
"Будівництво незаконна! Але зупинити його вже складно"
Робота на будівельному майданчику за адресою Андріївський узвіз, 14-16 кипить (фото: РБК-Україна)
З представниками товариства історичної вулиці – Віталієм Білецьким і Ольгою Рутковською – ми зустрілися якраз на Андріївському узвозі, 14-16, де за зеленим парканом проходять будівельні роботи. Активісти вказують на баштовий кран, що височіє над вулицею.
"Кран вже встановлений з усіма можливими порушеннями. Вони будують в котловані, де постійно накопичується вода. І майданчик під установку крана їм доводилося готувати кілька разів. По-друге, стріла крана не повинна виходити за межі будмайданчика. А вона часто нависає над житловими будинками і проїжджою частиною", - кажуть громадські діячі.
Проте враховуючи усі інші порушення даного будівництва, кран над головами перехожих вже не здається чимось жахливим.
Активісти показують проект масштабного як для Андріївського узвозу готельного комплексу загальною площею 13,6 тис. кв. м. Замовник робіт – ПП "Маркон" – планує звести на історичній вулиці Києва комплекс заввишки до 30 метрів від рівня землі. Так, деякі частини будівлі разом з мансардою будуть досягати 8 поверхів. Більш того, у планах – будівництво дворівневого підземного паркінгу.
Як з'ясувалося, ще в жовтні 2005 року Київрада передала в оренду компанії ПП "Маркон" ділянку на Андріївському узвозі, 14-16 "для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу "Mercure Andreyevskiy" із закладами громадського харчування та паркінгом для легкового автотранспорту".
Довгий час забудовник не міг приступити до будівельних робіт. Одна з причин – містобудівна рада Києва відмовлялася погоджувати наданий ескіз проекту готельного комплексу. Однак з 2011 року нові зміни до ЗУ "Про архітектурну діяльність" заборонили вимагати від замовників рішення архітектурно-містобудівної ради для подальшого розгляду і погодження проектної документації (стаття 7). Скориставшись невеликим "послабленням", у 2012 році забудовник очищає майданчик під будівництво готельного комплексу, знищуючи на Андріївському узвозі, 14-16 всі зелені насадження. Активісти виступили проти таких дій. На щастя, на той час ще працювала екологічна інспекція, а в Києві діяла заборона на самовільне знищення зелених насаджень без вагомих причин. Це дозволило на короткий період послабити позицію ПП "Маркон".
Паралельно представники "Товариства Андріївського узвозу" посилено шукали можливість зупинити будівництво готельного гіганта на Андріївському.
Відповідь від 10.05.2017 від Департаменті містобудування та архітектури Київради, який підтверджує, що містобудівні умови і обмеження забудови від ПП "Маркон" так і не були отримані. Скан документу надано ГО "Громада Андріївського узвозу"
"Зібравши всі документи, ми зрозуміли, що умови договору оренди були порушені не раз з боку ПП "Маркон". Більше того, з'ясувалося, що у забудовника відсутні містобудівні умови і обмеження забудови - основні вихідні дані, які запрацювали з 2011 року за Законом України "Про архітектурну діяльність". Тобто у забудовника повинні бути чітко прописані обмеження. Особливо ця вимога актуальна, коли ми говоримо про територію Андріївського узвозу, який з 2012 року отримав статус пам'ятки містобудування національного значення", - розповідає заступник голови правління ГО "Громада Андріївського узвозу" Ольга Рутковська.
"30-метровий готельний комплекс – гігантська споруда для Андріївського узвозу. Будувати тут споруди такої висоти – серйозне порушення. З 2014 року діє охоронна зона Андріївської церкви, на якій будівлі не повинні перевищувати висоту 9 метрів. Більш того, в 2017 році наказом Мінкульту була розширена буферна зона Софії Київської, яка охопила практично весь схил Старокиївської гори. В її межах не можна зводити споруди вищі 12 метрів", - пояснює Рутковська.
При цьому ПП "Маркон" в своїй роботі спирається на нібито узгоджений ще в 2010 році проект готельного комплексу. І вказує, що все з того ж ЗУ "Про архітектурну діяльність" обмеження, які настали пізніше, не можуть безпосередньо впливати на вже затверджений проект.
"Але "Маркона" взагалі немає ніяких узгоджених містобудівних обмежень забудови", - підкреслюють активісти.
Дозвіл Мінкульту 29.09.2016 року на проведення земляних робіт на ділянці Андріївський узвіз №14-16. Скан документу надано ГО "Громада Андріївського узвозу"
Тим не менш, у 2016 році було зареєстровано дозвіл №22 -035 /16з Міністерства культури від 29.09.2016 року на проведення земляних робіт для будівництва готельного комплексу на Андріївському узвозі №14-16.
Вже в листопаді 2016 року на даній ділянці розпочалися активні будівельні роботи – було вирито котлован і працювали бурові установки.
"В Україні відомства працюють за наступним принципом: якщо є тільки один узгоджений проект, то в рамках повноважень вони вже можуть дати дозвіл на земляні роботи. При цьому ніхто не дивиться, які будуть наслідки таких, по суті, погоджень, які пройшли чисто технічно процедурно", - говорить заступник голови правління ГО "Громада Андріївського узвозу" Віталій Білецький.
Дозвіл №2230-Пд/К Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва на виконання будівельних робіт від 14.10.2010. Скан документу надано ГО "Громада Андріївського узвозу"
"Коли ми зверталися до чиновників, пояснювали, що вони дозволили будівництво чергового монстра, вони говорили, що вже не можуть відкликати свій дозвіл – не мають на це право, тому що так вони порушать закон... Ми зверталися у всі інстанції. Але навіть в Департаменті містобудування та архітектури не було підтвердження, що у "Маркона" є містобудівні обмеження забудови. У підсумку, це будівництво незаконне. Тобто з позиції права смішна ситуація. У них немає всього пакету документів, який дозволяє будівництво. Це однозначно. Але будівництво вже йде! Зараз Мінкульт може відкликати свій дозвіл за умови, якщо їх інспекція побачить, як робітники ведуть земляні роботи. Але останні нікого на свою територію не пускають, вони просто можуть призупинити роботу, почекати, поки всі поїдуть, і продовжують далі", - нарікає Ольга Рутковська.
Забудовники порушили дренажну систему Замкової гори
Сьогодні "Громада Андріївського узвозу" продовжує боротися з незаконною забудовою на Андріївському узвозі, 14-16. Паралельно намагаючись фіксувати всі порушення, які вже були допущені будівельниками за не повних два роки "земляних робіт".
Результат зсуву у дворі приватного будинку поруч із забудовою, який стався в серпні 2017 року. На фото видно, як оголилися підпірні колони (фото: ГО "Громада Андріївського узвозу")
"Сьогодні ми маємо незаперечний факт – у процесі зведення підпірних стінок будівельники порушили дренажну галерею Замкової гори, через що і з'явилися зсуви. Більш того, під свої цілі вони зрізали частину цієї гори.
До цієї ситуації ще накладаються проблеми, що виникли під час будівництва славнозвісного Театру на Подолі. Ще в 90-х роках під театр почали готувати майданчик, також зрізавши частину Замкової гори. Були зведені підпірні стінки невеликої глибини, які, тим не менш, перекрили частину водоносних шарів.
На даний момент ми маємо ситуацію, коли ґрунт вбирає в себе воду і гора, по суті, рухається як сметанна маса. Так і з'являються оповзні. При цьому ні один геолог, ні Управління протизсувних підземних робіт не беруться прогнозувати, де і коли можна очікувати цю катастрофу", - пояснює Ольга Рутковська.
А ось і тріщини в будівлі музею Булгакова. До речі, будівля побудована ще в 1888-1889 роках за проектом архітектора Н. Н. Горденіна для дружини купця Літошенко. На місці розколу були встановлені "маяки" від 19.08.2017 (фото: ГО "Громада Андріївського узвозу")
Представники "Громади Андріївського узвозу" також підкреслюють, що у Замкової гори є відразу 4 охоронних статусу: пам'ятка природи, пам'ятка археології, пам'ятка містобудування разом з Андріївським спуском, частина пам'ятки ландшафту місцевого значення. Проте суди навіть не розглядають спрямовані активістами позови з цього питання. Будівництво триває, а історична гора потроху обрізається під мету забудовників.
Жителі Андріївського узвозу в небезпеці
Незважаючи на те, що Андріївський узвіз вважається туристичною вулицею, тут все ж є житлові будинки, чимало з яких були побудовані ще на початку ХХ століття.
"Відкрите будівництво представляє собою небезпеку для всіх сусідніх житлових будинків. У багатьох вже зафіксовані тріщини в стінах. Більш того, стріла баштового крана крутиться фактично над головами людей. Мешканці неодноразово викликали патрульну поліцію. Але вона може лише зафіксувати порушення, а вплинути на саме будівництво – ні. Жителі зверталися і в службу "1551", і у службу з надзвичайних ситуацій. Але ефекту ніякого", - говорять в "Громаді Андріївського узвозу".
Будівельний паркан буквально впирається в житловий будинок по сусідству, що порушує норми (фото: РБК-Україна)
"Ми проводили акції, пікети, писали відкриті листи Президенту, Голові ВРУ, Кабміну. Ці звернення закінчуються шаблонними відповідями від місцевої влади. Нас переконують, що проект забудови був узгоджений, а значить все нормально. Немає взагалі ніякої комунікації. Ми говоримо про конкретні порушення, а нам присилають відписки.
При цьому абсолютно ігнорується той факт, що це пішохідна вулиця, що навіть за генпланом 2002 року ця територія відноситься до земель, які є громадським центром. Тут неможливо організувати готель. Забудовник запевняє, що під'їзд до готелю буде організовано з боку Фролівської вулиці, у них там зараз заїзд на будмайданчик. Але ми розуміємо, що ця вуличка занадто вузька для таких цілей, нормативні радіуси для руху транспорту там порушені. Тобто в будь-якому разі потік машин буде направлятися по Андріївському узвозу", - перераховує проблеми Ольга Рутковська.
"Просили продати будинок і ділянку за безцінь"
Після бесіди з представниками ГО "Громада Андріївського узвозу" нам вдалося також відвідати одну з садиб, розташованих поруч зі скандальною забудовою. Мешканці будинку, побудованого ще в 1912 році, попросили не називати своїх імен і прізвищ, так як вже втомилися відбиватися від представників забудовника.
Вже у дворі фамільної садиби киян бачимо наслідки постійного руху ґрунту вниз, у бік будівельного майданчика. Жовта бруківка пішла хвилями, а між бетонними плитами утворилися щілини (фото: РБК-Україна)
На фасаді будівлі – ще свіжі тріщини. Будинок буквально тріщить по швах. Його мешканці намагаються власними силами зміцнювати будівлю, проте сили руху вологого ґрунту сильніші (фото: РБК-Україна)
Мешканці будинку намагаються своїми силами організувати відтік води. І все ж бачимо, як вологий ґрунт поступово сповзає (фото: РБК-Україна)
"Ми захвилювалися ще тоді, коли забудовник спиляв всі дерева зі схилу під будмайданчик. Вже на той момент у спеку в центрі цієї площадки збиралася вода, навіть качки туди прилітали.
Проте наш будинок став сповзати після того, коли почалися активні будівельні роботи, вони почали вбивати величезні підпірні палі, просто прибрали частину гори і порушили нашу дренажну систему. До цього вся вода, яка йшла з гори, потрапляла в дренажну галерею під будинком, виходила на схили і потрапляла в колектори. Тепер же взагалі ніхто не знає, куди ця вода дівається. Вона просто десь збирається, ґрунт рухається, і наш дім потроху руйнується", - розповідає власниця одного з будинків на Андріївському.
Через будівництва по сусідству стіни в приватній садибі ХХ століття пішли тріщинами (фото: РБК-Україна)
По карнизу під стелею добре видно, що будинок буквально з'їжджає вниз по схилу (фото: РБК-Україна)
Старовинна садиба 1912 року поступово руйнується (фото: РБК-Україна)
"Зараз в будинку всюди тріщини. Косяки дверей змістилися, двері не закриваються. Шпалери повздувались. Раніше до нас приходили з різних служб і встановлювали спеціальні "маячки". Так от вже і вони пішли тріщинами. Всі господарські будівлі, які є на території, сповзли вниз по схилу. Це вже видно не озброєним оком.
Куди ми тільки не зверталися?! З КМДА надійшла відповідь, що з питання зсувів потрібно звертатися в Спеціалізоване Управління протизсувних підземних робіт (СУППР). А останні нам взагалі ніякого висновку не дали. Крім того, коли тільки почалися перші дзвіночки, нас запевняли, що ніяких обвалів не буде. А зараз ніхто навіть не приходить перевіряти стан "маяків".
А забудовник хотів купити наш ділянку за якісь смішні гроші. Я відмовилася. Сказали, що своїм готелем закриють нам сонячне світло, і ми пошкодуємо", - розповідає про ситуацію, що виникла, одна з мешканок Андріївського узвозу, чий будинок опинився в епіцентрі зсувів.
"Маяки" в підсобних будівлях біля садиби також потріскалися (фото: РБК-Україна)
Жінка зізнається, що не хоче продавати свою фамільну ділянку, яка дісталася її родичам за купчою в кінці 1800-х років. Стільки років їх сім'я жила в цій місцевості! І навіть не підозрювали, що може виникнути настільки безправна ситуація.
"Ми хочемо, щоб забудовник стримав свій запал"
Громадські активісти намагаються донести проблему всім жителям Києва.
Крім цього, активісти зареєстрували ініціативу – проект рішення розірвання договору оренди Київради з ЧП "Маркон", для чого необхідно зібрати тисячу підписів. Віталій Білецький пояснює, що аналогічний збір підписів вже неодноразово здійснювався. Однак з різних формальних причин Київрада завжди відхилив цю ініціативу.
Будмайданчик на Андріївському узвозі, 14-16. Бачимо, що по центру збирається вода (фото: РБК-Україна)
При цьому в "Громаді Андріївського узвозу" пояснюють, що не ставлять перед собою мету абсолютну заборону будівництва будь-яких споруд на зазначеній ділянці.
"Ми просимо зупинити це будівництво в тому вигляді, в якому вона є, і переглянути план комплексу. Ми хочемо, щоб забудовник трохи стримав свій запал. І переглянув будівництво з урахуванням всіх сучасних вимог і закону", - пояснює Віталій Білецький.
"Андріївський узвіз – це унікальна туристична родзинка. Затишна вузенька вуличка, де розташовані цікаві історичні будиночки, ракурси і т. д. Чому б нам не зберегти це в такому стані? Навіщо руйнувати власну історію? Сьогодні руки не опускаються, тому що це вже справа принципу. Ми, українці, зобов'язані виконувати закони і всі ратифіковані конвенції, жити за законом. Інакше Київ залишиться тільки у фотографіях", - підсумувала член Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць (ICOMOS) Ольга Рутковська.