ua en ru

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем Колаж РБК-Україна

Працівникам СБУ порадили навідатися до бібліотеки популярної лаври

В мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" у Почаївській лаврі, яка знаходиться в однойменному місті Тернопільської області. Про лавру, яка належить Українській православній церкві Московського патріархату, розповів житель Тернополя, журналіст видання "Доба" Артур Бобрик.

Він відзначає, що Почаївська лавра була центром церковного та світського книгодрукування, а також тотальної русифікації. За його словами, номінально главою УПЦ (МП) є Митрополит Київський і всієї України Онуфрій, але парафіянини церкви часто наголошують, що "підпорядковуються особисто патріарху Московському і всієї Русі Кирилу".

До того, як потрапити на територію Почаївської Лаври, з його слів, доведеться пройти повз жебраків, які сидять за п’ять метрів один від одного.

"Чоловік років 60-ти, молодий хлопець і двоє жінок пенсійного віку. Хтось сидить на шматку картону, кинутого просто на асфальт, у когось з собою маленький розкладний стілець. Майже всі прочани дають жебракам гроші, при тому називаючи імена своїх близьких або померлих родичів. За декілька гривень ті готові натомість помолитися за здоров’я чи упокій душі. Зі мною говорити відмовилися, а за хвилину біля мене з’явився чоловік ромської зовнішності, почав розпитувати хто я і звідки", - розповів журналіст.

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем

Фото: Почаївська лавра (doba.te.ua)

За його словами, між собою більшість прочан та священнослужителів спілкуються російською. Коли він звертався до них українською, - вони намагалися нею відповідати.

"Чоловік і жінка, що приїхали з Курської області, мене розуміють, але відповідають російською. Розповідають, що це вже третій візит сюди. Пересуваються власним автомобілем. Проблем на російсько-українському кордоні ніколи не виникало. Дорогою заїжджали в Чернігів і Київ. Живуть у готелі, що розташований на території Лаври. Вирішую дізнатися, скільки тут коштує житло", - розповів журналіст.

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем

Фото: Почаївська лавра (doba.te.ua)

"Сестра-монахиня при вході оцінює мій зовнішній вигляд і радить поселитися у номері для десятьох. Одна ніч там коштує 50 гривень. Чоловіки та жінки живуть виключно окремо. Аби подружній парі заселитися в один номер, потрібно показати документ, який підтверджує шлюб у церкві УПЦ (МП). В мене теж вимагають паспорт. Проте за хвилину сестра-монахиня дозволяє заселитися і без документів. І хоч досвід проживання у православному хостелі видається цікавим, я з гордістю кажу сестрі: ночуватиму краще вдома", - відзначив тернополянин.

Біля книжкового магазину лаври розміщений величезний стенд, на якому намальоване дерево християнської церкви.

"Стовбур – єдина свята соборна апостольська православна церква. Від неї маленькими гілочками розростаються римо-католицька церква, лютерани, штунди, мормони, адвентисти і греко-католики. Останніми з вірного шляху на їх думку вбік почали рости парафіяни Української православної церкви Київського Патріархату. Її главу, патріарха Філарета, ще у 1997 році УПЦ (МП) піддала анафемі і назвала відступником православної церкви", - відзначив Бобрик.

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем

Фото: "Дерево" (doba.te.ua)

Він додав, що від головного входу в Лавру за десять метрів вниз є пам’ятник борцям за волю і незалежність України. Зокрема на монументі зображені Тарас Шевченко, Іван Мазепа (теж підданий анафемі УПЦ МП), Євген Коновалець, Симон Петлюра, Степан Бандера і Роман Шухевич.

"Якою мовою молитися?": в мережі розповіли про православний розсадник "руского міра" під Тернополем

Фото: Монумент (doba.te.ua)

Журналіст запитав у перехожої, як "на маленькому клаптику землі" вживаються російськомовні прочани й такий меморіал.

"Нам місцевим все одно на них, як і їм на цей пам’ятник, напевно. Лавра дає змогу заробити людям. Будують готельні комплекси, багато магазинів, аптек. На великі свята сюди з’їжджаються тисячі вірян. Вони місцевим не заважають, моляться там собі тихенько", - відповіла жінка.

Повертаючись до Тернополя, журналіст погортав куплену книжку "На каком языке молиться" та відзначив кілька моментів (цитати з книги приводяться російською):

"Еще 400 лет назад святой афонский подвижник и затворник Иван Вишенский (родом с Галиции), поддерживая своих православных земляков в борьбе против унии писал: Дьявол крепко ненавидит славянский язык…больше всего старается его уничтожить". Тобто молімося виключно старослов’янською і російською, адже "нам постійно загрожує небезпека".

"В Острожской Славянской Библии точно сохранены летосчисление – 5508 лет от сотворения мира до Рождества Христова". Шах і мат, Стівене Гокінг! Ваша "Коротка історія часу" банальна вигадка і явно не матиме успіхів серед прочан".

"В каждом храме каждый русский, белорус, украинец слышит ту же самую, понятную речь". Дуже подібно до того, що говорить патріарх Кирилл і Володимир Путін", - зазначив журналіст.

На думку Бобрика, працівникам СБУ "було б не зайвим" час від часу навідуватися до Почаївської Лаври і знайомитися з літературою, яку випускають у місцевій друкарні.

"Стережіться, щоб хто не спокусив вас, бо багато прийде під іменем Моїм", - пригадав журналіст фразу з Нового Заповіту.

До речі, в мережі обурилися вартістю свічок у церкві УПЦ МП.