В. о. міністра зазначила, що деякі з них можуть бути корисними
Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла, що не всі біологічно активні добавки (БАД) є неефективними. Про це Супрун написала на своїй сторінці в Facebook.
Вона пояснила, що більшість таких добавок дійсно не приносять ніякої користі, але через те, що вони широко рекламуються, багато людей приймають їх без потреби.
"Водорості, які виводять з організму шлаки і важкі метали, екстракти тварин і рослин, чудесно продовжують життя, різні чаї, які повертають молодість і силу - швидше за все різновиди біологічно активних добавок (БАДів), які не принесуть вам ніякої користі. Не всі БАДи є неефективними, але через подібні гучні та непідтверджені заяви, яких безліч в інформпросторі, дуже велику частку з них люди приймають необґрунтовано і через гачки маркетологів, а не тому, що це їм потрібно", - повідомила в. о. міністра.
Однак Уляна Супрун попереджає, що користь більшості цих добавок не підтверджена ніякими клінічними дослідженнями і також вони можуть принести шкоду.
"Незважаючи на те, що ці добавки дуже популярні, існує обмежена кількість науково обґрунтованих доказів їхньої користі для здоров'я. Тобто ефективність більшості добавок навіть не підтверджена ніякими клінічними дослідженнями і навіть існують докази шкоди. Це стосується, наприклад, мультивітамінів, в склад яких може входити більше 10 компонентів. Але більше не значить краще в цьому випадку, адже немає жодних доказів того, що вони покращують здоров'я або запобігають хворобам", - повідомила в. о. міністра.
Скріншот поста (facebook.com/ulanasuprun)
Вона зазначає, що приймати БАДи "на всякий випадок" не рекомендується, а перш ніж почати приймати якусь добавку, потрібно проконсультуватися з лікарем, оскільки деякі з них можуть завдати шкоди організму.
"Приймати такі вітаміни "на всякий випадок" не рекомендується. Є дослідження, які вказують на потенційну шкоду для здоров'я таких добавок, особливо, якщо не дотримуватися правила прийому або як наслідок тривалого споживання. Якщо ж ви приймаєте добавки (сподіваюся тільки після рекомендації лікаря), критично важливо дотримуватися дозувань і не сприймати їх навмання. Адже існують дослідження, що підтверджують шкоду добавок у надмірних дозах. Наприклад, високі дози бета-каротину пов'язані з великим ризиком розвитку раку легень серед курців, а надмірна кількість кальцію і вітаміну D потенційно збільшує ризик виникнення каменів у нирках", - попереджає Супрун.
Вона додала, що БАДи не можуть бути профілактичними засобами проти серйозних хвороб і пояснила, що приймати певні види добавок можна тільки за приписом лікаря.
"Небезпечні також переконання, що деякі добавки можуть запобігти серйозній хворобі. Наприклад, мультивітаміни, вітамін D, кальцій і вітамін С не показали жодної ефективності у запобіганні серцево-судинних захворювань, зате багато людей приймають їх саме з цією метою. Дієтичні добавки можуть бути корисні для людей з певними медичними показаннями. Ці свідчення повинен визначити тільки лікар. Наприклад, дорослим, у яких остеопороз, часто вимагається додаткова доза вітаміну D і кальцію. Зокрема, вони необхідні людям з хворобою Крона або целіакію, коли виникають труднощі з засвоєнням певних поживних речовин", - повідомила в. о. міністра.
Вона нагадала, що БАДи не здатні замінити повноцінний раціон.
"В іншому випадку найкращим варіантом є забезпечення організму вітамінами і мінералами з допомогою здорового раціону харчування. Однак навіть при вживанні БАДів, не варто забувати про здорову їжу. Жодна добавка не здатна замінити повноцінний раціон. Саме їжа значно багатше і корисніше організму, тому вона повинна бути першоджерелом всіх корисних речовин!" - написала Уляна Супрун.
Скріншот поста (facebook.com/ulanasuprun)
До речі, раніше ми повідомляли про те, що дієтолог озвучила список "продуктів-антидепресантів", які допоможуть врятуватися від осінньої хандри.
А також писали про те, що Супрун розповіла, як тварини впливають на здоров'я дітей.
Відео: РБК-Україна