"Наруга над мільйонами убитих": Інститут національної пам'яті дав жорстку відсіч популістам через "геноцид" і "голодомор"
Політики вживають ці слова виключно заради посилення емоційного впливу на аудиторію
Вживання терміныв "голодомор" та "геноцид" у невластивому значенні заради посилення емоційного впливу є недоречним, нівелює їх та є наругою над мільйонами убитих українців. Таку заяву зробив Інститут національної пам’яті після висловлювань популістів про реформи в Україні. Її опублікували на офіційному сайті.
"Останнім часом поширеним стало використання політиками, громадськими діячами термінів "геноцид", "голодомор" у невластивому значенні. Реформи, які вони не схвалюють з політичних чи інших мотивів у заявах, виступах, коментарях та блогах називають "цинічним і спланованим геноцидом українців", пишуть, що "геноцид розпочався: українців знищать по закону", порівнюють: "ситуація зараз нагадує мені геноцид, Голодомор в Україні". Наголошуємо на неприпустимості такого легковажного ставлення до історичних явищ та юридичних термінів", - кажуть історики.
В Інституті закликали політиків та громадських діячів утриматися від безвідповідального вживання слів "геноцид" та "голодомор" виключно заради емоційного впливу на аудиторію.
"Недоречне використання обох термінів, які означають буквальне вбивство мільйонів людей, призводить до їх нівелювання і є наругою над пам'яттю убитих", - вважають експерти.
Вони зазначають, що слова "геноцид" і "голодомор" мають чітке визначення в міжнародному праві та національному кримінальному законодавстві України.
"Термін "геноцид" у 1944 році запровадив професор криміналістики Рафаель Лемкін, який писав: "Під геноцидом ми розуміємо знищення нації або етнічної групи". Правове визначення цього терміну встановлене Конвенцією про запобігання і покарання за злочини геноциду, що була ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 р. … Це ж визначення затверджене і в Римському статуті Міжнародного Кримінального Суду. В українському законодавстві статтею 442 Кримінального кодексу України визначено покарання за вчинення злочину геноциду", - йдеться в заяві.
"Голодомор, вчинений комуністичним тоталітарним режимом у 1932 – 1933 роках, є геноцидом Українського народу. Він забрав життя кількох мільйонів наших співвітчизників, яких зумисно позбавили засобів для існування, прирікаючи на голодну смерть. Цей злочин визнано Законом України "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні" геноцидом українського народу. Правову класифікацію Голодомору як злочину геноциду підтвердив Апеляційний суд м. Києва у своїй Постанові від 13 січня 2010 року, за результатами розгляду кримінальної справи про Голодомор", - нагадали в Інституті.
До речі, з наметами "Оппоблока" сталася "маленька неприємність" у Маріуполі.