ru ua

Справжній "список Шиндлера" виставлений на аукціон

Справжній "список Шиндлера" виставлений на аукціон Фото: Оскар Шиндлер і його список

Документ хочуть продати не менше, ніж за $2,4 млн

Один з оригінальних документів легендарного німецького бізнесмена Оскара Шиндлера, який використовувався для порятунку близько 1200 євреїв під час Голокосту, виставлений на аукціон. Про це повідомляє The Guardian.

Стартова вартість відомого в усьому світі документа складе не менше 2,4 млн доларів. Список був отриманий від племінника правої руки Шиндлера Іцхака Штерна, який у свій час склав цей список.

Документ нараховує 14 сторінок, датованих 18 квітня 1945 року. У ньому міститься 801 ім'я євреїв, які були робітниками фабрики Шиндлера в окупованій Чехословаччині. Ці люди були вивезені з концентраційного табору Плашов, розташованого в окупованій німцями Польщі.

Список був складений для захисту робітників, яких врятував з табору Шиндлер, коли нацистська Німеччина відступила та почала закривати східні концтабори.

Справжній "список Шиндлера" виставлений на аукціонФото: Список Шиндлера

Щоб захистити євреїв, які працювали на його фабриці по виробництву емалей, Шиндлер використовував хабарництво. Він переконав Гета дозволити йому перевезти свою робочу силу в Судети, куди він перемістив свою фабрику. Бізнесмен витратив весь свій статок на хабарі, щоб захистити своїх робітників від газової камери. У 1963 р. уряд Ізраїлю назвав його "праведником світу". Після смерті в 1974 р. Шиндлер став єдиним колишнім членом нацистської партії, якого поховали на горі Сіон в Єрусалимі. На сьогоднішній день більше 8 тисяч осіб є нащадками євреїв, врятованих Оскаром Шиндлером.

Всього існувало сім оригінальних копій "списку Шиндлера". Проте достовірно відомо про чотири: дві зберігаються в Ізраїлі в меморіальному комплексі "Яд ва-Шем", одна – у Меморіальному музеї Голокосту.

До речі, раніше на торги виставили особистий телефон Гітлера.