"Неважливо, якою мовою": відомий журналіст висловився про прагнення українців
Журналіст розповів про важливість рідної мови для населення
Дії українців визначає прагнення жити по-європейськи, а не те, якою мовою вони говорять. Про це заявив головний редактор "Громадського телебачення Донбасу" Олексій Мацука в програмі "Російські українці" в ефірі "Українського радіо".
Він висловився про значення української та російської мов для сучасних українців.
"Багато людей на сході вважають, за моїми спостереженнями, що російська мова — це частина ідентичності для українців, які проживають в Україні, і огульно говорити, що російська мова не має значення для українців, або що російську мову тут якось намагаються заборонити, або стверджувати, що все суспільство намагається бути проти російської мови (ігноруючи при цьому, що це тільки радикальні угруповання, правих радикалів, націоналістів), — не можна так само, як і не можна сказати, що українська мова не має значення для українців і України. Все це питання складні, глибокі питання, питання, які тягнуться з історії, в тому числі, з історії УРСР, і до УРСР", — переконаний журналіст.
На його думку, дії сучасних українців визначає не мова, а прагнення долучитися до європейських цінностей.
Мацука зауважив, що на фронті Україну захищають багато російськомовних громадян. Для них не має значення, хто якою мовою говорить, для них важливо захистити свою батьківщину від агресора, повернути в Україну мир і втрачені території.
"Зрозуміло, що українська мова — частина ідентичності українців. Але як тоді бути з російською мовою, коли на фронті багато людей говорять російською мовою і відстоюють суверенітет України, коли вони йдуть свідомо, добровольцями на фронт, але є російськомовними громадянами. Тобто, не можна сказати, що мова взагалі визначає дії сучасного українця", — сказав журналіст.
На думку Мацуки, якщо говорити про українців, то їх визначає не мова, а бажання жити на рівні з європейцями.
"Прагнення жити по-європейськи, а це значить, поважати чужу думку, заохочувати плюралізм, захищати інакомислення; це значить, що наше суспільство має бути відкритим для всіх, а не тільки для "ідеологічно вірних товаришів", як це було в Радянському Союзі. Тоді було суспільство тільки для тих, хто сповідував одну генеральну лінію партії", - нагадав Мацука.
Фото: Олексій Мацука (facebook.com/oleksiy.matsuka)
Журналіст звернув увагу на те, що українцям намагаються нав'язати або ультра-проукраїнські, або ультра-проросійські погляди.
Однак, на його думку, більшість українців живе все-таки поміркованим життям, і ніхто особливо не думає, якою мовою дивитися якийсь канал чи фільм.
"Я іноді не розумію навіть, я не можу згадати, якою мовою я дивився — англійською, російською або українською. Не суть мови сьогодні важлива для сучасного українця в плані комунікації. Мова більше відображає нашу мозаїчну особистість", — вважає Мацука.
До речі, В'ятрович розповів про вплив війни на Донбасі на сприйняття Другої світової.