ua en ru

В Одесі школярів вивчають за підручником, у якому їх місто є частиною "Новоросії"

В Одесі школярів вивчають за підручником, у якому їх місто є частиною "Новоросії" Фото: Підручник історії Одеси (odessamedia.net)

Одеським учням досі ведуть уроки по книзі "Одеса – столиця Новоросії"

В Одесі школярам розповідають, що їх місто – частина Новоросії. Півроку тому батьки вимагали заборонити книгу "Одеса – столиця Новоросії". Ані управління освіти, ані Міністерство так і не вилучили з програми скандальний підручник "Одеса – моє рідне місто".

Книгу видали за часів президентства Януковича. Однак імперська пропаганда обурила батьків тільки з початком україно-російської війни, передає ТСН.

У підручнику для восьмого класу "Одеса – моє місто рідне" у шостому параграфі написано: "Одеса стала центром транзитної і посередницької торгівлі країн Європи, Близького і Середнього Сходу. Через столицю Новоросії проходило 37% всього хлібного експорту Росії".

"У цій книзі приділяється основна увага тільки царському періоду. Що Одеса існує тільки з допомогою Росії. Як ніби до цього тут був степ і більше нічого не було. Предмет не прибрали. Предмет є. А книжка надрукована в електронному вигляді зараз", - говорить батько одного з учнів.

Не зважаючи на прохання батьків, учні досі вивчають історію Одеси на цитатах російських шовіністів Леніна та Солженіцина. Один урок на тиждень: "... професор Олександр Кононович. Його цілком справедливо називали першим астрофізиком Півдня Російської імперії"; "Згідно з легендою, саме випадок допоміг появі однієї з перших станцій швидкої допомоги в Росії".

Частина шкіл від підручника відмовилася. Однак батьки бояться протестувати. "Одеса – моє місто рідне" лобіювало міське керівництво.

"Одеса була повітовим містом Херсонської губернії. І свідоцтва про Новоросію просто придумані кремлівськими пропагандистами. Начальник управління освіти пообіцяла, що будуть внесені зміни проукраїнськими істориками", - каже активістка.

У Міністерстві освіти скандальний підручник захищають і просять називати його звичайним посібником. Стверджують, що в книзі і про Україну трохи є, ну а Новоросія – колись же так говорили.

"Говорити про те, що йдеться тут лише про діячів Росії, не зовсім правильно. Тут мова йде і про Лесю Українку, і про Леся Курбаса. Найближчим часом комісія з історії науково-методичної ради теж звернеться і ще раз перегляне цей посібник", - каже Раїса Євтушенко.

МОН відкликало гриф "Схвалено комісією з історії", який був наданий у 2012 році посібнику "Одеса – моє рідне місто". Відповідний лист про неможливість використання цього посібника в навчально-виховному процесі вже направлено в Департамент освіти і науки Одеської ОДА, передає ТСН. Однак цей припис не означає, що підручник буде вилучено зі шкіл.

Нагадаємо, активісти вимагають переписати підручник, де Одеса названа "столицею Новоросії".