ua en ru

"Перша мета - кінозал": журналіст припустив, що було б, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні

"Перша мета - кінозал": журналіст припустив, що було б, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні Скріншот (youtube.com-rentvchannel)

У мережі пояснили, чим Україна відрізняється від Росії

У російському місті Кемерово 25 березня сталася пожежа в ТЦ "Зимова вишня". В результаті трагедії за офіційними даними загинули 64 людини, зокрема, 41 дитина. Український журналіст Юрій Бутусов припустив, як би розвивалися події трагедії в Україні. Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

"Що б було, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні? Чому Україна - не Росія. Щоб зрозуміти, чим Україна відрізняється від Росії, давайте спробуємо уявити, що б сталося, якщо б в одному з українських обласних центрів загорівся кінотеатр в одному з торгових центрів, і загинули б десятки людей", - написав він.

"Слова про свободу і демократію в Україні для багатьох росіян здаються дурною балаканиною, підступами американської пропаганди, так ось наочний приклад для порівняння, що дає свобода українцям", - зазначив він.

Журналіст додав, що в Україні є чимало торгових центрів, які побудовані без урахування вимог безпеки.

"Так, теж є корупція при перевірках, теж не проводяться регулярні пожежні тривоги персоналом торгових центрів. Але трагедія в Кемерово дозволяє показати, чим ми відрізняємося", - вважає він.

Бутусов виділив п'ять пунктів, і підкреслив, що першою метою для волонтерів став би кінозал, в якому було багато дітей.

Styler наводить слова журналіста без змін:

1. У Кемерово кожен рятувався самостійно, взаємодопомога і взаємовиручка були відсутні. Випадки допомоги чужим людям були одиничними. А під час всіх без винятку надзвичайних ситуацій в Україні - вибух, теракт, пожежа, катастрофа, – завжди на місці відбувається стихійна самоорганізація для негайних дій.

В кожному обласному місті сотні тисяч людей були і є добровольцями – учасниками війни, учасниками революції, волонтерами, учасниками акцій протесту. Громадянське суспільство в Україні активно розвивається, люди не бояться влади і давно звикли діяти без команди і без наказу.

Достатньо подивитися фото і відео - вибухи в Калинівці, Балаклії, обстріли Авдіївки, пожежа на БРСМ, російські диверсії в Києві - люди не розбігаються, йдуть на допомогу. В Україні на місці пожежі з перших секунд знайшлися б групи людей, які б не піддалися паніці, налагодили взаємодію, і почали б перевірку приміщень, евакуацію, і відкривали б зовні і зсередини пожежні виходи. У Кемерово відвідувачі в паніці почали покидати місце подій, і тим самим заблокували під'їзд рятувальникам. Десятки батьків кричали про те, що в кінозалі діти, але їх не слухали і до кінозалів рятувальники не дійшли взагалі.

В Україні більшість людей не виїхала б з місця подій, люди б не блокували машинами під'їзд пожежних машин, а навпаки, підготували б проїзд техніки до будівлі, забезпечили б умови для роботи рятувальників. І, зрозуміло, першою метою волонтерів та рятувальників став би кінозал.

2. У Кемерово губернатор Аман Тулєєв на місце пожежі не з'явився, і свій недільний відпочинок не перервав. Хоча при пожежі разом з десятками дітей загинула його двоюрідна племінниця, і йому треба було приїхати хоча б, щоб підтримати своїх родичів. Але Тулєєв - такий досконалий моральний урод путінського зразка, йому навіть людські емоції чужі.

Влада в РФ не любить пов'язувати себе з катастрофами і проблемами, щоб не брати на себе критику і відповідальність. В Україні відразу в перші години трагедії на місце прибули б у повному складі всі керівники місцевої влади. В Україні неможлива ситуація, коли голова обласної адміністрації, мер, у випадку такої катастрофи залишився б сидіти вдома.

3. Російські ЗМІ не перервали телетрансляції, і намагалися замовчати масштаби трагедії, оскільки в неділю всі аналітичні програми були присвячені виборам Путіна, і людей поганими новинами і катастрофами не бентежать. Путін керує всіма телеканалами, і інформаційне поле створюється виключно позитивне, проблеми не висвітлюються.

В Україні з перших хвилин катастрофа стала б в центрі уваги ЗМІ, журналісти б вели прямі трансляції, і щоб не сталося, вибори, свята, все одно саме пожежа була б центральною темою дня. Тому що пожежа - це життя людей, і в інформаційному полі України так багато негативу в тому числі і тому, що життя людей в українському суспільстві – безумовно, головна тема.

4. У Кемерово люди вийшли на несанкціонований мітинг, щоб добитися правди про кількість жертв, а з сімей загиблих брали підписку про нерозголошення інформації. Губернатор Тулєєв назвав учасників мітингу, у тому числі родичів загиблих, "бузотерами". І приніс вибачення за пожежу... Путіну!

В Україні таке неможливо. По-перше, в Україні немає несанкціонованих мітингів, тому що, на відміну від РФ, у нас для проведення мітингу дозвіл не потрібен. По-друге, інформацію про кількість жертв засекретити неможливо. У моргах були б одразу зняті репортажі, лікарі давали коментарі, як і всі представники влади, скрізь були б волонтери, журналісти. Збиратися заради цього люди не стали б. Вони зібралися б безсумнівно, але щоб висунути політичні вимоги.

5. У Кемерово і в Москві не був проведений жоден опозиційний мітинг, ніхто не вийшов на вулицю з вимогами відставки відповідальних керівників, жоден політик не став піднімати людей на протест. Люди масово виходили, щоб вшанувати пам'ять жертв, але всі ці тисячі людей боялися навіть сказати про те, що жертви - результат безвідповідальності та корупції путінської влади.

В Україні питання політичної відповідальності і відставки керівників стало б одним з перших і головних питань, і безумовно, що пішли б масові протести з вимогою політичної відставки різних державних діячів. В Україні дуже конкурентна політика, громадянське суспільство поєднує в собі інтереси десятків груп впливу. Тому в Україні за 25 років змінилося п'ять президентів, висока ймовірність, що в наступному році буде президент номер шість, а в РФ один і той же клан при владі не змінюється.

6. У "Зимовій вишні" була практика замикати дитячий (!) кінозал на час перегляду! А в залі маленькі діти, комусь страшно, хтось проситься в туалет, як могла адміністрація кінотеатру так поставитися до людей, і особливо до дітей? Це, насамперед, грубе порушення правил безпеки. Але не тільки - напевно, це створювало незручності для багатьох відвідувачів, і, напевно, були незадоволені і в "Зимовій вишні". Але батьки дітей в Кемерово до такого ідіотизму ставилися абсолютно терпимо протягом декількох років!

В Україні така неповага відвідувачів до самих себе, до свого комфорту і безпеки неприпустима.

"Перша мета - кінозал": журналіст припустив, що було б, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні"Перша мета - кінозал": журналіст припустив, що було б, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні"Перша мета - кінозал": журналіст припустив, що було б, якщо б пожежа в Кемерово сталася в Україні

Скріншот поста (facebook.com/butusov.yuriy)

Раніше у мережі вказали на замовчування трагедії на росТБ.