ua en ru

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік: історія виникнення традиції

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік: історія виникнення традиції Фото: Довгоочікувані новорічні подарунки (pixabay.com/StockSnap)

Дарувати і отримувати презенти - улюблена новорічна розвага, але коли почалася ця чудова традиція, і хто першим придумав дарувати подарунки на Новий рік

Новий рік - це відчуття чарівництва, святковий настрій, радість, родинне тепло і, звичайно ж, подарунки. Хто першим придумав дарувати подарунки на новорічні свята і звідки пішов звичай класти сувеніри під ялинку, дізнайтеся в матеріалі Styler.

Новорічні подарунки: традиція з давньою історією

Єдиної версії виникнення улюбленої всіма традиції підношення подарунків на Новий рік не існує. Однак, історичні відомості говорять про те, що цей звичай був широко поширений у багатьох стародавніх цивілізаціях. Подарунками обмінювалися в Єгипті в дні зимового сонцестояння. Також в цей зимовий період шанували бога Таммуза в Вавилоні, здійснювали обряд покладання дарів під високі дерева.

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік?Фото: Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік? (pixabay.com/rawpixel)

Подарунки дарували і в Стародавньому Римі. У римлян існувало свято Сатурналії, яке має багато спільного з сучасним Новим роком. Його відзначали на честь закінчення збору врожаю в грудні під час зимового сонцестояння. Свята тривали майже два тижні, ніхто не працював і не вчився, скасовувалися кари і всі важливі державні справи.

На честь загальної рівності, яка була в Золоте століття Сатурна, рабам дозволялося сидіти за одним столом з багатіями. За легендами, пани навіть обмінювалися одягом з бідняками і прислужували їм. У Стародавньому Римi вже в ті роки була широко поширена традиція обміну подарунками. Багаті дарували один одному коштовності і підносили дари бідним. Незаможні римляни робили подарунки своїми руками, дарували фрукти, гілки улюблених квітів і дерев. Найбільш щедрі подарунки підносили вченим, яких в Римі дуже шанували.

За часів Юлія Цезаря з введенням нового календаря, головним подарунком зимового свята стала монета із зображенням дволикого Януса. До речі, перший новорічний місяць також отримав назву на честь цього божества.

Хто придумав дарувати подарунки на Новий рік: християнська версія

З приходом християнства традицію обміну презентами пов'язали з різдвяними святами. Адже за біблійною легендою, в ніч народження Ісуса Христа волхви принесли до його дому свої дари.

Історія новорічних подарунків пов'язана з біблійними легендамиФото: Історія новорічних подарунків пов'язана з біблійними легендами (pixabay.com/Anestiev)

Сину Божому піднесли золото, ладан і смирну. Багато експертів вважають, що звичай дарувати подарунки в сучасний Новий рік має те ж коріння, що і різдвяна традиція.

Куди ховають новорічні подарунки

Напередодні свят малюки усього світу пишуть листи Дідові Морозу і Санта Клаусу, просять про виконання своїх заповітних бажань. Діти з нетерпінням чекають свят і вірять, що Дід Мороз здійснить мрії і в новорічну або різдвяну ніч залишить для них довгоочікуваний подарунок. Правда, в різних країнах місця для подарунків він обирає різні. В Ірландії новорічні презенти діти знаходять в шкарпетках, в Мексиці - в ботинках, у Франції подарунки ховають в димоході, а в Іспанії залишають на підвіконні.

У слов'янських країнах прийнято класти новорічні подарунки під вбрану ялинку. Це дерево споконвіку сівомволізувало життя і нев'янучу силу природи. Тому з ялиновими гілками ходили в гості, ними прикрашали приміщення і зали, де проходили гуляння. Пізніше в будинках почали встановлювати маленькі деревця і прикрашати їх.

Новорічні подарунки ховають під ялинкуФото: Новорічні подарунки ховають під ялинку (pixabay.com/JESHOOTS)

Сучасна традиція вішати на ялинку подарунки та солодощі народилася в Англії в 1841 році, коли королева Вікторія з чоловіком встановили в палаці різдвяну зелену красуню, прикрашену цукерками і сувенірами для дітей. Так як багато подарункiв не змогли б утриматися на гілках дерева, їх загортали в яскраві обгортки і клали під ялину.

У Данії розпакування подарунків - справжній ритуал. Сувенiри загортають в кілька шарів упаковки, причому на кожній з обгорток написано різне ім'я. Тому заздалегідь неможливо дізнатися, кому призначається презент.

Новорічний подарунок може бути як дорогим, так і символічним. Головне - увага, душевне тепло і щирість того, хто його підносить. До речі, Styler вже розповідав, що подарувати на Новий рік рідним і близьким.