За його словами, неправильно використовувати такі вирази, як "виправити ситуацію"
Крим може повернутися під контроль влади України при трьох умовах. Про це "Обозревателю" заявив російський політтехнолог, а також відомий галерист, колекціонер і публіцист Марат Гельман
"Мені здається, що ми невірно користуємося такими словами, як "виправити ситуацію", "повернути Крим". Ну, час же не тече назад, і історія - не кінострічка, яку можна прокрутити назад до, наприклад, 2013 року. Той, хто буде в Росії після Путіна, дійсно змушений буде розбирати залишений спадок, але повинен буде запропонувати нову політику, а не повернення до старої, докримської", - сказав він.
За словами Гельмана, на той час Україна буде країною з антикорупційним законодавством, вільними ЗМІ і незалежними судами.
"Росія теж по хорошому сценарієм буде все ще країною в тих же межах, але на відміну від сьогоднішнього дня - буде вичерпаний ліміт лояльності громадян до влади і буде виснажена санкціями і протистоянням зі світом економіка. У цій ситуації ще до різних міжнародних процедур нова влада зможе не "повернути Крим Україні", а скасувати рішення про приєднання Криму зі зверненням до світової спільноти - брати участь у подальшій долі півострова, гарантувати, щоб проживають в Криму в цей перехідний період були і в безпеці і не були позбавлені своїх прав", - вважає Гельман.
"Я зовсім не впевнений, що приєднання до України буде таким же простим, як відділення від України, але це вже буде питання і самої України, її законодавства, і ЄС, і правозахисних організацій, які контролюють дотримання прав людини", - додав він.
За його словами, в такій ситуації Крим буде більш автономний.
"Думаю, це буде нова ситуація, в якій Крим буде набагато більш автономний, ніж це було і в українців, і в російський період. Але автономія все ж українська. При цьому Росія запропонує всім, хто хоче залишитися громадянином країни, нове місце життя в Росії і попросить у ЄС на цю програму грошей", - сказав він.
На думку Гельмана, це ідеальний сценарій. Щоб він став реальний, необхідні три умови:
1. Україна впоралася зі своїми внутрішніми проблемами як пострадянськими, так і новими, і привела своє законодавство у відповідність до стандартів ЄС.
2. ЄС подолав кризу і не втратив інтерес до розширення.
3. У Росії мирно влада перейшла від путінської кліки до політиків нового типу, висуванцям з громадянського суспільства й освіченого класу.
До речі, прихильник Путіна розповів про свавілля в окупованому Криму.