ua en ru

Чого насправді бояться жителі Донбасу: дослідження The Guardian

Чого насправді бояться жителі Донбасу: дослідження The Guardian Фото: Донецьк (facebook.com/Типичный Донецьк)

Жителі регіону відверто розповіли журналістам про свої страхи

Журналісти відомого британського агентства The Guardian провели дослідження, в якому дізналися від жителів Донбасу чого вони бояться найбільше, як їм живеться в зоні проведення бойового конфлікту. Про це пише "Вести" з посиланням на The Guardian.

Місцеві жителі, з якими спілкувалися репортери, розповіли про своїх життєві та страшні історії. Але як зазначили журналісти, жителі Донбасу розповідають про свої пригоди буденно, як про прогноз погоди.

У лютому 2018 року виповниться чотири роки з початку військових дій на Донбасі. За цей період загинуло понад 10 тисяч осіб, третина з них – це мирне населення Донецької і Луганської областей. Загальне число зареєстрованих переселенців – близько 1,5 мільйона чоловік.

Але організації, які надають гуманітарну допомогу вимушеним переселенцям Донбасу, говорять про те, що їх число набагато більше – близько 4 млн. чоловік.

Великі надії місцеве населення покладало на підписання Мінських угод, які передбачали припинення вогню. Але надія на "мирне небо" так і не збулася – інтенсивність вогню тільки збільшується, а сам конфлікт перетворюється в щось повсякденне.

Документ передбачав і особливий конституційний статус територій Донбасу, реінтеграцію і вибори, але нічого цього жителі регіону так і не побачили. І це вселяє жителям Донбасу ще один страх – страх того, що тривалий конфлікт перестане цікавити світову громадськість.

Чого насправді бояться жителі Донбасу: дослідження The Guardian

Фото: Донбас (facebook.com/Типовий Донецьк)

Більшість жителів східної частини України розуміють, що перспектива європейської інтеграції у них примарна, а сам регіон дуже далекий від євростандартів.

Через нав'язаний стиль навчання нинішньої влади Донбасу, дітям у школах досі прищеплюють повагу до комуністичних ідеалів.

Втім, це не дивно, багато жителів Донбасу досі згадують Радянський Союз з приємною ностальгією. Їх ідеали сприйняття політичного устрою суттєво відрізняються від ідеалів основної маси українців.

Економіка регіону знаходиться на даний момент в повному занепаді. До 2014 року місцева промисловість потребувала субсидування і тільки завдяки цьому регіон виживав. А зараз провал став настільки величезний, що являє собою економічну загрозу в разі негайного повернення під контроль України.

З Донбасу зараз виносять і вивозять все, що представляє хоч найменшу цінність. І цей факт лякає жителів регіону, так як вони розуміють, що тривалий конфлікт призведе до того, що весь світ від них відмовиться. Жителі непідконтрольних територій України побоюються, що подальша боротьба за виживання ляже на їх плечі, так як вже зараз предмети першої необхідності поступають в регіон малими порціями і досить нерегулярно. А імпорт з цивілізованого світу взагалі припинив своє існування.

Чого насправді бояться жителі Донбасу: дослідження The Guardian

Фото: Луганськ facebook.com/Luhansk.official)

Мінімальну гуманітарну допомогу для тих районів, які утримують бойовики і де практично зруйнована економіка, надають російські гуманітарні конвої і Міжнародний Червоний Хрест. По мірі того, як конфлікт занурює територію Донбасу в безвихідне становище, в містах і селах відчувається похмурий фаталізм.

Місцеві жителі вважають, що весь світ став байдужим до їх долі, а інша частина України списала регіон, як батьківщину сепаратистів.

Увага всього світу зараз прикута не до ситуації на Донбасі, а зовсім до інших проблем. Війна в Сирії, міграція, яка охопила південну Європу, виникнення Ісламського Держави – ось, чим стурбована європейська політика.

Одна з мешканок Донецька, 65 –річна Людмила Брожик на питання журналістів про те, чому вона не йде, як це зробили багато жителів Донбасу, відповіла:

"Як ми можемо піти? Ніхто нас не чекає. Ніхто нам не радий. Нам потрібно було б знайти квартиру. Ми повинні були б виселити мою матір, якій 86 років. У мене є друзі, які пішли, але потім повернулися, тому що для них не було реальної підтримки від держави або перспектив", - сказала Брожик.

З 2015 року офіційний Київ влаштував практично блокаду жителям Донбасу, так як сильно обмежив кількість комерційних продуктів і ліків, які можна перевезти через фактичний кордон. І пом'якшувати ці умови уряд не має наміру. Багато гуманітарних груп вже засудили таке рішення.

Одна з останніх пропозицій, яка прозвучала в колах високої політики – це пропозиція про те, щоб ввести на непідконтрольні території миротворчі сили ООН.

На даний момент, всі сторони, які беруть участь у переговорах, не прийшли до одностайної згоди на даний крок. Росія не схвалює і повідомила, що миротворчі сили – це окупація. США підтримує вимоги України, але незрозуміло, чи готовий президент США Дональд Трамп до того, щоб допомагати сторонам прийти до згоди щодо припинення окупації території Донбасу.

Радує те, що багато країн, таких як Франція, США, Швеція досі підтримують цю ідею і готові профінансувати введення миротворців ООН.

Нагадаємо, російський журналіст Аркадій Бабченко висловив свою думку про конфлікт: "За Крим Росія буде готова воювати по-справжньому, а Донбас — злити: він їй нафіг не потрібен".