ua en ru

В Україні відзначають День пам'яті українських журналістів

В Україні відзначають День пам'яті українських журналістів Фото: День пам'яті Георгія Гонгадзе та українських журналістів (beyond.ua)

16 вересня Україна вшановує пам'ять усіх загиблих журналістів і згадує Георгія Гонгадзе, який був викрадений і вбитий рівно 16 років тому

День пам'яті українських журналістів в Україні 16 вересня відзначається з ініціативи Національної спілки журналістів. У 2007 році було запропоновано щорічно в третю п'ятницю вересня проводити пам'ятні заходи на честь професіоналів, які присвятили себе журналістиці і віддали за неї життя.

Імена тих, хто загинув за свободу слова

За всю історію незалежності в Україні загинуло понад 70 журналістів. Багато вбивства стали резонансними, а деякі не розкриті до сих пір.

День пам'яті українських журналістів 16 вересня - привід згадати тих, хто не боявся критикувати владу і висловлювати власну думку, тих, хто хотів бути вільним і жити в демократичному суспільстві.

В День памяти украинских журналистов вспоминают Георгия Гонгадзе

Фото: У День пам'яті українських журналістів згадують Георгія Гонгадзе (telegraf.com.ua)

У 2016 році День пам'яті українських журналістів збігся з трагічною датою смерті Георгія Гонгадзе. 16 вересня 2000 року засновник видання "Українська правда" та його перший редактор був викрадений по дорозі додому і убитий. Обезголовлене тіло виявили в лісі через 2 дні після зникнення.

Розслідування у справі журналіста, відомого своїм критичним ставленням до влади, затягнулося на довгі роки. Серед підозрюваних слідство називало високопоставлених чиновників і державних діячів. Тіло Гонгадзе було поховано лише через 16 років, 22 березня 2016 року, в Києві у церкві Миколи Набережного.

Ігор Александров - автор і ведучий телепроекту "Без ретуші" на місцевому телебаченні Слов'янська Донецької області був убитий в 2001 році.

Серія телепередач про зв'язки криміналітету і правоохоронних органів справила резонанс. Проти Александрова була відкрита кримінальна справа за звинуваченням у наклепі. Суд виніс вирок, в якому журналісту заборонялося займатися професійною діяльністю протягом 5 років. Пізніше цей вирок був скасований Вищим судом.

Игорь Александров

Фото: Ігор Александров (vchasnoua.com)

На Александрова напали в будівлі телекомпанії і побили бітами, від отриманих травм через кілька днів він помер. Перед загибеллю журналіст якраз готував репортаж про керівництво Донецької обласної адміністрації.

У День пам'яті українських журналістів варто згадати засновника журналу "ПІК" і "Громадського радіо" Олександра Кривенка, який загинув в автокатастрофі, телеопратора Тараса Процюка - загинув під час бойових дій в Іраку, журналіста "Вістей" В'ячеслава Веремія, який помер від побоїв "тітушек" в Києві 19 лютого 2014 року.

В Україні відзначають День пам'яті українських журналістівВ Україні відзначають День пам'яті українських журналістівВ Україні відзначають День пам'яті українських журналістів

Фото: Олександр Кривенко, Тарас Процюк, В'ячеслав Веремій (gordonua.com, nev25.blogspot.com)

Список журналістів, які віддали свої життя за професію зростає з кожним роком. Зовсім не давала 20 липня, по дорозі на роботу загинув Павло Шеремет - білоруський, російський і український журналіст, ведучий "Радіо Вести" і автор блогу в виданні "Українська правда". Автомобіль, в якому їхав Шеремет, був підірваний зловмисниками.

Павел Шеремет погиб 20 июля 2016 годаФото: Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року (daily.com.ua)

У День пам'яті українських журналістів в Україні пройдуть заходи і пам'ятні акції, присвячені тим, хто загинув за свою професійну діяльність. У Києві така акція пройде на Майдані 16 вересня в 18:30.