Спеціаліст висловився про підняття тарифу
У Києві 30 березня почали наймасштабніше відключення водопостачання за всю історію столиці. Однак заплановано аварійне постачання цистернами з водою тих районів, де її не буде. Про це в коментарі "Слову і Ділу" розповів експерт "Реанімаційного пакету реформ" Святослав Павлюк.
Він прокоментував заяву "Київводоканалу" про наймасштабнішое відключення води в Києві за всю історію через реконструкцію насосної станції "Крутогорна" і неналежний стан 79% водопровідних мереж.
"Справді, на ключових магістралях потрібно замінювати обладнання, і вони передбачають відключення. Але вони є контрольованими. З іншого боку, вартість води за останній рік піднялася істотно, що повинно вплинути на фінансову ситуацію в "Київводоканалі" позитивно. Тут варто звернути увагу на те, яка їх інвестиційна програма", – зазначив Павлюк.
За словами експерта, зараз замінюють не розподільну мережу, яка в набагато гіршому стані, ніж магістральні.
"Заміна проходить на магістральному водопроводі. Мережі зношені і "Київводоканал" запланував масштабну модернізацію, включаючи заміну системи очищення води, інше обладнання. Зараз це плановий ремонт. Це добре, але у нас великі втрати води у розподільній мережі. З магістральними шляхами простіше. Легше ідентифікувати проблему, де саме вона є", – пояснив він.
Фахівець додав, що аварійні відключення часто є способом вибити кошти на заміну мереж.
Він уточнив, що з іншого боку, слід розуміти, що споживач фактично платить за все. Якщо потрібно замінити обладнання, це закладається в тариф.
"Він закладається інвестиційною складовою на 5-10 років залежно від того, який кредит "Київводоканал" може взяти. Тобто, яка вартість цього кредиту, відсотки", – наголосив Павлюк.
За його словами, кредити в деяких банках дають на 30 років, в наших банках – до п'яти.
"В залежності від того, який кредит "Київводоканал" отримає, такою буде складова, закладена в ціну тарифу. З іншого боку, підвищення ціни на 50 копійок за кубометр для водоканалу дає в кінцевому варіанті гігантські додаткові кошти. Тому заміну устаткування можна робити за рахунок споживачів", – акцентував експерт.
Він додав, що "Київводоканал", передусім, є комерційною компанією і може під свої опції залучати кредити.
"З бюджету їх фінансувати ніхто не буде і не повинен. Тим більше це приватна компанія. І це їх функція – знаходити гроші на ремонт. Інші ж водоканали якось знаходять. І якихось жорстких умов за тарифом їм ніхто не виставляв, а тариф підняли двічі за останній рік", – резюмував Павлюк.
Раніше повідомлялося, що у Києві починається наймасштабніше відключення води в історії міста.
Зокрема, з 10:00 30 березня до 7:00 31 березня у ряді районів столиці обмежать водопостачання через відключення насосної водопровідної станції "Крутогорна".