ua ru

Шендерович про гумор епохи Путіна: "Сатира в сьогоднішній Росії пішла в підземні ріки"

Шендерович про гумор епохи Путіна: "Сатира в сьогоднішній Росії пішла в підземні ріки" Фото: Віктор Шендерович (politrussia.com)

Письменник-сатирик повідав, які жарти про господаря Кремля припустимі в сучасній російській державі

Справжня сатира в сьогоднішній Росії пішла в підземні річки, як це завжди відбувається в авторитарні і тоталітарні часи. Про це заявив відомий російський письменник Віктор Шендерович в інтерв'ю німецькому виданню DW.

"Сатира існувала і за Сталіна, і за Гітлера - просто це була сатира з ризиком для життя. Вона не могла з'являтися ні в газетах, ні на радіо. Вона могла існувати лише у вигляді анекдотів, листівок, сьогодні - у вигляді жартів в інтернеті. Ми не в Північній Кореї, тому за жарти тут не саджають, але ніякої можливості "вийти на ринок", тобто опинитися на телебаченні, на радіо, звичайно, немає", - сказав він.

Шендерович підкреслив, що публічна сатира, жорстка карикатура на главу держави в прайм-тайм на телебаченні або на першій смузі газет - це ознака вільної країни.

"У 1988 році в газеті "Москвовские новини" з'явилася карикатура на Горбачова. Це була перша карикатура на главу російської держави за більш ніж 60 років. А от у 2001 році карикатура, пародія, жорсткий жарт про главу держави стала неможлива. Це говорить про те, що часи змінилися. З тих пір ми маємо справу лише з симуляцією сатири", - зазначив сатирик.

"Що таке політична сатира сьогодні? Це жорсткі політичні жарти про Обаму, Меркель і Україну. Що стосується Путіна: я пам'ятаю жарти Максима Галкіна про краватку і запізнення президента, але я не пригадаю жартів ні про справу Ходорковського, ні про Байкалфінансгруп, ні про панамські офшори. Ви пам'ятаєте який-небудь жарт про панамські офшори?" - додав він.

Шендерович нагадав, що після того, як на першій смузі російського видання РБК був опублікований матеріал про панамські офшори (який супроводжувала фотографія Путіна), з видання звільнили кількох редакторів.

"Так ось це і є гумор епохи Путіна. Коли в газеті, яка розмістила такого роду матеріал, змінюється редакція. Про Лукашенка - на здоров'я, про Медведєва - скільки завгодно. Медведєв, до речі, для того й народжений на світ білий, щоб служити цій грушею. Депутати - скільки завгодно. Взагалі про корупцію - скільки завгодно. Але є червона лінія, висока напруга, що б'є смертельним струмом. Вона називається Путін", - підсумував Шендерович.

Раніше Шендерович заявив, що Путін перетворився важкого пацієнта психіатра.