Що насправді значить скасування атестату для школярів і що вони будуть отримувати замість нього – у матеріалі
Скасували атестат про здобуття шкільної освіти – така новина вразила багатьох українців, коли відповідне оголошення опублікували на сайті Міністерства освіти і науки України 6 березня.
В чому насправді полягають зміни і що українські школярі будуть отримувати замість звичного атестату?
Чому скасують атестат і що буде замість нього?
Як виявилося, насправді змінюється тільки назва документу, який отримуватимуть школярі. Замість атестату їм вручатимуть свідоцтво. Як заявили у Міністерстві, саме такий документ видають у цивілізованих країнах, тоді як атестат видають у РФ.
До слова, деякі чутки про те, що школярам після отримання різних рівнів освіти взагалі не будуть видавати ніякого документа, звісно, виявилися неправдою і маніпуляціями.
Відтепер школярі в Україні будуть отримувати після закінчення 4-го класу свідоцтво про здобуття початкової освіти.
Школярі після 9-го класу будуть отримувати свідоцтво про здобуття базової середньої освіти, а вже після закінчення школи у 11-му або 12-му класі їм вручатимуть свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти. Відповідні зміни прийняли під час засідання Уряду 6 березня 2019-го року.
Що ще зміниться для школярів?
Є також у цьому нововведенні ще одна важлива зміна. Ці всі документи зроблять доступними і для людей із порушеннями зору. Тому їх почнуть виготовляти із використанням шрифту Брайля, який втілить цю можливість на практиці.
Міністр освіти і науки лілія Гриневич нагадала, що зараз триває реформа "Нова українська школа", а восени 2019-го вже два шкільні класи (1-1 та 2-й) будуть вчитись за новими стандартами із вчителями, які пройшли спеціальне навчання та будуть ходити на уроки в новий освітній простір.
За її словами, зараз інвестують у обладнання природничо-математичних кабінетів та формують мережу опорних шкіл для підготовки до реформи, яка торкнеться наступних рівнів освіти.
Свідоцтва заноситимуть у єдину базу
"Але є ціннісні речі, які також потрібно враховувати. Ще з радянських часів ми маємо атестат про повну загальну середню освіту, такого ж зразка документ діє в Російській Федерації, але в усіх цивілізованих країнах світу ця практика не поширена", - сказала Міністр.
За її словами, також документи мають бути для всіх доступними: кількість дітей з особливими потребами в українських школах постійно росте.
"Отримуючи свій документ про освіту, вони мають право розуміти, що там написано. Відтепер така можливість з’явиться", – підкреслила Лілія Гриневич.
У Міністерстві додали, що новою постановою також передбачається видача документу єдиного зразка після закінчення початкової школи. Школярам поки що його напряму видавати не будуть. Проте у планах – занесення усі свідоцтво у єдину державну базу (ЄДЕБО). Це значно спростить відновлення документів, а ще – перехід дітей з одного навчального закладу в інший теж значно спроститься.
Нагадаємо, раніше юрист розповів, як можна боротися із поборами в школах.
Також стало відомо, який документ видаватимуть школярам при отриманні початкової освіти.
Відео: Як запобігти поборам у школі (video.rbc.ua)