Лікар пояснив, чому ці способи не можна застосовувати і розповів, як потрібно діяти до приїзду медиків
Експерт розповів про найпопулярніші помилки при наданні першої допомоги у невідкладних ситуаціях і пояснив, чому не варто так робити. Про це пише "Сьогодні".
Лікар медицини невідкладних станів Денис Арман розповів, чому не можна обробляти опіки маслом, промивати шлунок марганцівкою, поливати людину без свідомості водою, самостійно накладати шини на переломи і засовувати ложку в рот эпилептику.
Міф 1. Опіки потрібно обробляти маслом.
Багато українців впевнені, що опіки потрібно помазати маслом, однак лікар стверджує, що такий спосіб не тільки не допоможе зняти біль, але і погіршить ситуацію.
"Насправді, це може тільки нашкодити хворому, так як масло утворює на поверхні обпаленої шкіри теплоізолюючу плівку, яка перешкоджає охолодженню пошкодженої тканини і, таким чином, лише посилює опік. При отриманні невеликого опіку необхідно якомога швидше охолодити його струменем чистої холодної води, перев'язати його і прийняти всередину знеболювальне", – пояснює Денис Арман.
Міф 2. Після харчового отруєння потрібно промити шлунок розчином марганцівки.
Лікар пояснює, що це один із самих старих міфів, який пов'язаний з тим, що багато хвороб лікували пирамидоном, а промивання шлунка розчином перманганату калію було найбільш доступним.
"При отруєннях "марганцівку" не п'ють. Даний стереотип прийшов з тих часів, коли всі хвороби лікували пирамидоном. В старі часи не було більш безпечних та ефективних ліків, тому при харчових отруєннях шлунок "мили" слабким розчином перманганату калію. Сьогодні ж при наданні першої медичної допомоги при отруєнні необхідно промити шлунок 5-10 склянками води, після чого двома пальцями проводиться натискання на корінь язика, викликаючи блювоту. Після очищення шлунка пацієнту вводять ентеросорбенти (активоване вугілля або подібні препарати), а далі – прерогатива докторів. Треба пам'ятати, що цей метод категорично заборонено при отруєння їдкими хімікатами, а також у пацієнтів без свідомості і у маленьких дітей. У цих випадках допомога надається вже професійними медиками", – пояснює лікар.
Міф 3. Людиниу, яка знаходиться без свідомості, потрібно полити водою.
Денис Арман розповів, що поливати людину, яка знаходиться без свідомості, водою – не можна, так як це ускладнить постановку діагнозу.
"Хворого без свідомості не треба поливати водою. В першу чергу треба перевірити пульс і наявність дихання, після чого потрібно потримати біля носа хворого ватку, змочену нашатирем. Якщо він не приходить у себе, треба викликати швидку. Обливання водою шкідливо для хворого, а також ускладнює діагностику і умови роботи бригади швидкої допомоги", – пояснив фахівець.
Міф 4. До приїзду лікаря потрібно обов'язково накласти шину на перелом.
Експерт пояснює, що накладати шину на перелом до огляду лікаря – не бажано, так як можна змістити кісткові уламки або надати зламаній кінцівці неправильне положення.
"Ні в якому разі не варто накладати імпровізованих шин, особливо намагаючись надати зламаній руці або нозі "правильне" положення. Цим ви досягнете" тільки зміщення кісткових відламків і погіршення стану потерпілого, аж до больового (травматичного) шоку. У такій ситуації потрібно дати хворому доступне знеболювальне. При роботі з переломами зламану ногу потрібно зафіксувати бинтами або тканиною до здорової, а руку – до тулуба. Якщо перелом відкритий, треба накласти бинтову пов'язку перед фіксацією кінцівки", – розповів Арман.
Міф 5. Людині під час епілептичного нападу потрібно засунути в рот ложку.
Експерт пояснює, що поширений міф про те, що эпилептику потрібно засунути в рот ложку, щоб він не задихнувся або не прикусив язика – хибний, так як саме ложка може перешкодити хворому нормально дихати.
"При виникненні в людини епілептичного припадку категорично заборонено сунути йому в рот, між зубів ложку. Багато людей намагаються робити це, щоб він "язика не проковтнув" або "щоб не задихнувся". В реальності ж анатомія людини така, що в судомах свій власний язик він не проковтне. Тонус м'язів при эпіприпадках виключає западіння язика. А ось запихання в рот сторонніх предметів може призвести до зламаним зубів. Крім того, сторонні предмети можуть потрапити в дихальні шляхи хворого. При виникненні в людини одиничного эпіприпадка необхідно надійно зафіксувати його, щоб під час судом він не отримав травм. У швидкій допомозі такий хворий у більшості випадків не потребує. А ось якщо припадок триває більше 4-5 хвилин, тоді необхідно викликати бригаду екстреної допомоги", – пояснив лікар.
До речі, раніше ми повідомляли про те, що медики розповіли, які симптоми вказують на проблеми з серцем.
А також писали про те, що лікар розвінчав поширені міфи про боротьбу з застудами.
Відео: РБК-Україна