ua en ru

З чим зіткнулися жителі Криму і Донбасу, отримуючи біометричні паспорти

З чим зіткнулися жителі Криму і Донбасу, отримуючи біометричні паспорти Біометричний паспорт для переселенців (колаж РБК-Україна)

Styler зібрав історії переселенців і жителів непідконтрольних частин України, розібравшись, з якими перешкодами стикаються переселенці і жителі ОРДЛО, Криму при оформленні закордонного біометричного паспорта

8 серпня Державна міграційна служба України заявила про істотне зниження попиту на оформлення закордонних біометричних паспортів. Таким чином, вже найближчим часом може зникнути головна проблема - затягування з видачею цього документа. Ще недавно на сайтах окремих сервіс-посередників повідомляли про можливі затримки. Про ці труднощі після введення безвізового режиму 11 червня 2017 РБК-Україна вже докладно писало.

Втім, поки невідомо, коли зникнуть труднощі, з якими стикаються переселенці, а також жителі Криму і ОРДЛО під час оформлення біометричного паспорта. У міграційній службі Styler заявили, що проблеми можуть виникати через необхідність ідентифікувати особу. При цьому це стосується паспортів, виданих на непідконтрольних Україні територіях, а не власне документів переселенців або власників місця реєстрації. Це відбувається через те, що після відходу з-під контролю всіх держустанов у ОРДЛО і Криму дані паспорта старого зразка неможливо звірити з інформацією про особу за формою 1. Ці заявки зберігаються у відділеннях Державної міграційної служби.

Додаткові бар'єри, кажуть в ДМС, не стосуються власників ID-карти і закордонних паспортів, виданих після 2007 року. Оскільки дані цих людей зберігаються в електронній базі. Як заявив Styler прес-секретар ДМС Сергій Гунько, поки що зареєстровано лише поодинокі випадки відмови видачі чіпованих біометричних паспортів. "Самому паспорту ми не віримо, тому що він практично не захищений від підробки. Я маю на увазі паспорт 1994 року, тобто внутрішній паспорт-книжечка", - заявив він.

ДМС може також брати до уваги й інші документи, достовірність яких має підтвердити держустанова. Вичерпного переліку додаткових документів немає. В ДМС кажуть, що люди повинні бути зацікавлені подати якомога більше документів.

В Українській гельсінській спілці з прав людини Styler повідомили, що кожен день отримують до десяти скарг щодо проблем з оформленням біометричних паспортів. Це стало головною темою звернення з середини червня. До цього скаржилися на проблеми з отриманням статусу переміщеної особи та оформлення соціальних виплат таких осіб. "Поширені випадки, коли працівники ДМС, особливо в провінції, не хочуть зв'язуватися з жителями окупованих територій і просто без пояснень не приймати документи на виготовлення паспорта", - каже юрист УГСПЛ Анна Рассамахина.

В той же час юрист громадської організації "Донбас SOS" Наталія Юрлова запевняє: міграційна служба зобов'язана прийняти будь-які надані заявником документи. А на ідентифікацію особистості відведено два місяці. Якщо ДМС письмово відмовляє в ідентифікації, лише суд може встановити особу.

"Реєструють переселенців тільки з Донецької та Луганської областей"

Переселенці з Криму Еммі біометричний паспорт потрібен був для поїздки у відрядження. Щоб зрозуміти, що до чого, вона спочатку об'їхала три київських "паспортних" установи: ЦНАП, відділення міграційної служби та приватний посередник.

У Міграційній службі вона з'ясувала, що приходити треба з самого ранку, відстояти в черзі і взяти талончик. Але подача документів буде не раніше, ніж 17 серпня. А це для Емми вже пізно.

У фірмі-посереднику ж запропонували процес схожий - люди приходять до 4-5 ранку, стоять в черзі. Пропускна здатність - 250 чоловік в день, але може бути і більше. Також попередили, що документи можуть оформити із затримкою на тиждень. Крім того, для переселенців потрібні документи, що підтверджують особу. Наприклад, свідоцтво про народження або водійські права.

ЦНАП їй здався більш логічним і надійним. Там вона і вирішила оформити біометричний паспорт.

"В ЦНАПі сказали, що є жива черга на вулиці для електронної черги по талону. Потрібно відзначатися о 9 ранку. Закордонний паспорт видають без затримок, в термін. Кримчан приймають. Пропускна здатність - 40 чоловік в день. Як кажуть, я була записана 124-ю, тому планувалося, що до суботи потраплю в 40-ку ", - каже Емма.

У "живий" список вона записалася у вівторок, 11 липня. Щоранку до 9 ранку довелося відзначатися. Пізніше виявилося, що в суботу приймають тільки 20 осіб. Тому подача її документів переноситься з суботи на понеділок.

Ще Емма дізналася, що наступні 40 людей чергують добу під ЦНАПом. Вони ділять між собою час щодві години. Емма чергувала зі списком ввечері в неділю.

"Були випадки, коли приходив якийсь чоловік, розривав попередній список і робив новий. На пропозицію зберігати список в ЦНАП сказали, що воно їм не потрібно і не будуть цього робити", - пояснює дівчина необхідність нічного чергування у вихідний день.

І ось нарешті настав понеділок - шостий день очікувань і чергувань. Емма прийшла на 9 ранку і отримала свій талон. Крім стандартного переліку документів, з собою вона взяла свідоцтво про народження, водійські права, диплом про вищу освіту.

Але трапився несподіваний поворот - їй заявили, що реєструють переселенців тільки з Донецької та Луганської областей. Пояснили, що кримчанам потрібно звертатися в міграційну службу.

Але Емма не розгубилася і пояснила: в довідці про це не попереджали і чекати ще один тиждень в міграційній службі вона не збирається.

Співробітники ЦНАПа з кимось зв'язалися, і цей хтось по телефону переконав, що кримчан теж можна приймати. Але з одним застереженням - не за терміновою процедурою. Аргумент дівчини, що їй потрібен "швидкий" закордонний паспорт для відрядження в серпні, не прийняли.

"Кажуть, що для кримчан паспорт видають за 20 днів, але при цьому отримати його можна тільки через 40 днів. На питання, чому не можна швидше, відповіли - ви переселенка, треба перевіряти", - згадує Емма.

Емма все-таки подала документи. Від неї не вимагали додаткових документів, які вона взяла з собою. Але щоб відправитися у відрядження, довелося оформити візу на другий закордонний паспорт.

alt

Фото: pixabay/slon_dot_pics

"Ви з Криму. Потрібно їхати в Херсон"

18-річний кримчанин Павло, незважаючи на молодий вік, вже зараз хоче замовити закордонний біометричний паспорт. "Хотілося б, щоб був під рукою. Якщо знадобиться поїхати кудись", - пояснює він.

План майбутньої поїздки в Шенгенську зону досить розмитий, але точно знає - відвідає Польщу або Латвію. Однак залишилися "формальності" - у нього немає внутрішнього документа, без якого йому ніхто не видасть і закордонний біометричний паспорт.

Павло народився у Жашкові Черкаської області, але 17 років прожив з опікунами в Криму. При досягненні повноліття він став свідком анексії півострова. Тому йому автоматично видали російський паспорт. Так, таке громадянство Україна не визнає. І все ж у хлопця не було виходу. "Відмовлятися було не можна. Якщо відмовляєшся - відразу кримінальну справу могли відкрити", - розповідає Павло.

Крім нелегітимного для України паспорта, на руках у нього - свідоцтво про народження, опікунські документи та копія ідентифікаційного коду.

Після довгої розлуки зараз він знову з батьком у Жашкові. Цього літа також приїхав поступати в Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського в Києві. Але його можуть не зарахувати через відсутність паспорта.

Щоб зробити ID-карту, Павло спочатку звернувся до міграційної служби у Білій Церкві. Не отримавши відповіді, яким чином він може замовити внутрішній документ лише з зазначеними трьома документами, він відправився в столицю. В одному з відділень міграційної служби Києва йому сказали, що без оригіналу ідентифікаційного коду нічого не вийде. А у відділенні податкової служби не змогли видати оригінал коду без паспорта. Коло замкнулося.

"Оскільки ви з Криму, вам потрібно їхати в Херсон", - сказали йому в міграційній службі. Павло дивується: "Дзвонив на гарячу лінію, сказали, що це можна зробити у всіх міграційних відділеннях на території України".

В одній з фірм-посередників теж розвели руками. В інший порадили - відновити громадянство допоможе батько, що розірве зачароване коло.

"При моєму народженні батько був громадянином України, тому я автоматично отримую українське громадянство. Тим більше, я тут народився, є свідоцтво про народження, видане в Жашкові", - пояснює він.

На цьому тижні Павло знову спробує отримати оригінал ідентифікаційного коду. Тільки після цього зможе замовити ID-карту, а потім і закордонний біометричний паспорт.

"Послали безапеляційно"

Цивільний активіст Олексій, який мешкає в Севастополі, на своїй Facebook-сторінці описав власні труднощі з отриманням паспорта.

За закордонним чіп-документом він поїхав на початку липня. Вирішив вибрати відділення міграційної служби в Херсоні на вулиці Горького, 29, що більш ніж в 3 км від залізничного вокзалу.

"Не працювала система аудіовізуальної черзі за електронним талонами. Термінал чомусь стояв у кабінеті. Я думав вони в коридорі стоять (як в інтернетах) – ніфіга", - скаржиться Олексій.

В одному кабінеті ДМС проходила і консультація, і оплата. В цьому кабінеті було дві черги – як електронна, так і "жива". Через несправності системи електронної черги Олексія попросили знову прийти після обіду. Була надія, що усунуть несправність.

І дійсно: після обіду все запрацювало. Але потрапивши в кабінет, Олексій з подивом дізнався: жителям Криму потрібно їхати в інше місце. "Кримчанам потрібно на вулицю Перекопську, 157 - там все спеціально для вас", - цитує Олексій слова співробітниці.

Вулиця Перекопська, 157 знаходиться за 4,5 км від відділення ДМС. За цією адресою знаходиться відділення державного посередника – "Документ". Вартість біометричного паспорта - 957.32 грн. Тобто трохи більше, ніж на 400 грн, якщо замовляти безпосередньо в ГМС.

Зі слів жителя Севастополя, одна зі співробітниць в іншому кабінеті ДМС, куди його повели, скаржилася на проблеми з видачею кримчанам біопаспортів.

Але проблеми продовжилися і в "Документі". Як пояснив Олексій, йому потрібно було надати свідоцтво про народження, диплом і трудову. Але з собою Олексій взяв лише водійське посвідчення.

"Список необхідний за законом (паспорт, ідентифікаційний і чеки про оплату послуг) достатній тільки для тих кримчан, у кого вже був закордонний паспорт, - пояснює він. - "Послали" безапеляційно. Загалом, поїхав додому без правозащит".

Олексій зробить ще одну спробу замовити закордонний паспорт з чіпом. Але в наступний раз випробує долю в місті поменше – Білгород-Дністровську Одеської області.

"Побував в паспортному столі в Білгород-Дністровському і бібліотеці Шабо. Паспортисти приймають документи на біометричний паспорт по живій черзі. Записався. Відмічатися потрібно кожен день протягом тижня поки черга не дійде. Ще попросили зробити виписку з реєстру виборців (хоч її вийшло зробити дуже швидко). Кожен день їздити на пів дня чорти куди не вийти, так що, думаю, епопея із закордонним паспортом затягнеться ", - резюмує Олексій.

alt

Фото: pixabay/katyveldhorst

"Я хочу покинути цю країну"

Четвертого липня Олександр разом з дружиною і двома неповнолітніми дітьми прилетіли в Україну після 2,5 років перебування в Польщі. Туди сім'я вирушила після виїзду з непідконтрольної частини Донбасу та більше півроку проживання в Полтаві. За цей час Олександр знайшов перспективну роботу моушн-дизайнера, а дитина почала ходити до школи.

У Полтаву сім'я повернулася тимчасово - щоб оформити закордонні паспорти і почати в Польщі повноцінне життя іноземця. У сусідній країні вони жили 2,5 роки в очікуванні отримати офіційний статус біженців. Вони навіть речей ніяких не брали, а в Польщі їх чекає орендована квартира.

7 липня сім'я подала документи в одне з районних відділень ДМС в Полтавській області. У Полтаві, каже Олександр, потрібно було б простояти в чергах цілий день з 4 ранку, а сам талончик на подачу документів видали б тільки на 10 серпня.

Олександр, наприклад, подав не лише внутрішній паспорт та ідентифікаційний код. Також чоловік надав медичну книжку, трудову книжку, наказ про звільнення, документ про володіння квартирою, свідоцтво про шлюб, про народження дітей, приписне посвідчення.

Але пройшов лише місяць після - і вся родина отримала відмову. Причина відмови - не вдалося ідентифікувати особистість.

"Я 2,5 роки був у Польщі громадянином України, а прилетівши сюди я не можу довести, що я громадянин України", - каже Олександр.

Сім'я відразу відправилася в Київ – подали документи в одну з фірм-посередників.

"Вони брали документи цілу добу, - скаржиться він. - Вони нам сказали, що не дають гарантій на те, що ми отримаємо паспорти".

А поки сім'я, чекаючи на відповідь від посередника, намагається повернути гроші, чотири замовлених паспорти в ДМС їм обійшлися у більш ніж 2 тис. грн. Посереднику, який теж не дає ніяких гарантій, сім'я заплатила 3600 грн.

Олександр розповідає, що зараз єдине його бажання і його сім'ї – виїхати з України. Через зрив терміну видачі паспортів він вже пропустив у Польщі чотири зустрічі по роботі, а дитина може не встигнути на перше вересня потрапити в польську школу.

"Я побачив там перспективи. А тепер мені Україна своїм оцим... просто ламає життя і моїй родині", - пояснює Олександр.

"Навіть довідку переселенця не запитали"

Історія вчительки Ольги, яка виїхала в Київ з Донецька у серпні 2014 року, закінчилася набагато успішніше і без проблем. На момент виїзду у неї вже був на руках закордонний паспорт, який вона оформила у 2008 році. За місяць до введення безвізового режиму вона встигла побувати в шенгенських Словаччини, Чехії та Польщі. Строк дії документа закінчується в лютому 2018-го. Це було додатковою мотивацією оформити біопаспорт.

"Хай він буде. Якщо була можливість і час його зробити", - ділиться мотивацією Ольга.

Замовити закордонний документ з чіпом вчителька вирішила ще 6 червня. Побоюючись проблем з підтвердженням її особи, в сервісний центр на Столичному вона прийшла з повним пакетом документів. Крім національного, закордонного паспортів та ідентифікаційного коду, вона принесла ще й свідоцтво про освіту і про народження. При цьому проблем з оформленням "біометрії" не виникло жодних. Виявилося, що від неї не вимагали нічого з додаткових документів. "Навіть довідку переселенця не запитали", - згадує Ольга.

Вона припускає, що ніяких підозр вона не викликала через новий український паспорт, виданий в минулому році в Києві. Тоді, після досягнення 45-річного віку, вона звернулася до районного відділення ДМС Києва, щоб вклеїти нову фотографію. Але працівники порадили взагалі змінити паспорт, так як частково документ був пошкоджений. Новий їй видали без проблем, а місце реєстрації прописали від руки.

Втім, Ольга зіткнулася із звичайною для літа проблемою при замовленні біометричного паспорта - затягування строків видачі. Свій біометричний "проїзний" вона отримала на 25-й день.

"Я перевіряла на сайті паспортного сервісу за ідентифікаційним кодом. На 20 день його не було, - згадує вона. - Я Забрала паспорт за 5 хвилин".

Коли і куди жінка поїде з "безвізовим" паспортом - ще не вирішила. Попередньо планує на осінь відправитися в подорож. Поки ж вона поїхала в безвізову Грузію.