ua en ru

"Існує єдиний шлях": Новинський про створення автокефалії в Україні

"Існує єдиний шлях": Новинський про створення автокефалії в Україні Фото: Вадим Новинський (novynskyi.com)

Новинський також висловлює впевненість, що Вселенський Патріарх буде довго зважувати і приймати рішення

"Існує єдиний шлях покаяння тих, хто пішов на розкол у 1920 і в 1992 роках, відновлення церковної єдності та звернення Помісного собору УПЦ на чолі киріархальною (тобто головною по відношенню до УПЦ) Російської Православної Церкви щодо автокефалії і помісного статусу Української Православної Церкви. Це – найбільш простий шлях до автокефалії. І найбільш реальний – якщо хтось вгамує свою гординю і зрозуміє, що справи духовні, справи Церкви вище політичних інтриг", про це у своєму блозі на сайті "Обозреватель" розповів народний депутат Вадим Новинський.

Політик зазначив, що набуття єдності всіх православних України може і повинно здійснитися спочатку в серцях людей в ім'я спасіння кожної душі і в ім'я майбутнього нашої країни.

Однак, крім важкої кризи або навіть громадянської війни, які може спричинити ця процедура в Україні, надання автокефалії в Україні може "відкрити ящик Пандори" для церков з схожій ситуації, стверджує політик. "Все в тій же недавній постанові синоду Вселенського Патріархату особливо сказано про відповідальність Фанару за збереження Всеправославної Єдності. Видання томосу про автокефалію Української Помісної церкви стане прецедентом для багатьох Православних церков. У багатьох церквах є аналогічна проблема – наявність груп, які намагаються отримати автокефалію в обхід канонічного права. Не випадково в січні 2016 року в швейцарському Шамбезі, під час наради глав Православних церков (напередодні Критського Собору) було прийнято рішення про те, що питання автокефалії будуть прийматися виключно консенсусом Православних Церков світу. Це правило повинно було знайти своє закріплення на Всеправославному Соборі 2016 року, однак сам Собор так і не став Всеправославним, а питання не отримав остаточного оформлення. Рішення, прийняті в Шамбезі, хоч і є попередніми, але їх ніхто не відміняв. Томос ж може відкрити "ящик Пандори" у Православному світі й обернутися катастрофою – як це сталося в 1054 році, при розкол єдиного Християнства на дві Церкви", вважає Новинський.

Тому якщо "розкольники отримають хоча б непряме визнання з боку Вселенського Патріарха, ні про яке возз'єднання Українського Православ'я в осяжному майбутньому мова вже йти не буде. Це рішення просто закріпить остаточне поділ України на частини. За зовнішньою простотою рішень (що тут такого? Проголосимо Помісну Церкву – і справа в капелюсі!) криються величезні виклики та ризики, які можуть обернутися катаклізмами далеко не регіонального масштабу. Більше того: це рішення не визнає велика частина Православних Церков, що зробить Україну в очах віруючих "яблуком розбрату" в Православному світі, а у відносини між Церквами може внести додаткову напругу", пише лідер "Партії миру".

Новинський також висловлює впевненість, що Вселенський Патріарх буде довго зважувати і приймати рішення. При цьому "апеляція до того, що Верховна Рада України прийняла звернення до Вселенського Патріарха, навряд чи буде мати серйозну аргументацію: на Фанарі прекрасно знають реальну ситуацію в українській політиці, а також те, що більшість з тих, хто проголосував – католики, греко-католики, протестанти, іудеї, вірні ісламу, буддисти або ж невоцерковлені, колишні комуністи і комсомольці, відверті атеїсти. Контраргументом можуть стати сотні тисяч персональних звернень до Його Всесвятості – від рядових віруючих, які сьогодні надходять з багатьох храмів і парафій в Україні".

Нагадаємо, що Новинський готовий організувати прямі переговори між Києвом, Москвою і Донбасом.