ua en ru

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який момент

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який момент Унікальний "Будинок зі зміями" на Великій Житомирській у Києві (kiev.segodnya.ua)

Які унікальні будівлі столиці знаходяться під ризиком знесення і чому влада "закриває очі" на хаотичну забудову центру міста - у матеріалі Styler

В останні кілька років Київ буквально рясніє найрізноманітнішими новобудовами. Сумно те, що багато з них зводять на місці знесених унікальних історичних пам'яток. До того ж, у більшості випадків цей процес відбувається без узгодження з громадськістю.

Styler попросив дослідника архітектури та містобудування Володимира Хенгістова розповісти, які історичні будівлі столиці знаходяться під загрозою знесення. Втім, це далеко не повний список будинків, які знаходяться у поганому і нерідко аварійному стані. Перелік таких будівель можна поповнювати постійно.

Будь-яка історична будівля в Києві, навіть якщо вона є пам'яткою архітектури та представляє історичну цінність, все одно перебуває під ризиком знесення, вважає дослідник. За його словами, часто знесення таких будинків відбувається через те, що забудовники мають важелі впливу на прийняття рішень у КМДА.

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який момент

Фото: Директор департаменту культури КМДА вважає, що деякі "хатинки" в Києві вже недоречні (www.ugorod.kiev.ua)

"Є ряд будинків, які або вже знаходяться під загрозою знесення, або перебувають у "підвішеному стані", а їх потенційні забудовники зовсім не вважають за потрібне інформувати людей про свої далекосяжні плани", - підкреслює Хенгістов.

Неузгоджені проекти часів Черновецького і Омельченко

Зараз спостерігається тенденція, коли "спливають" давні будівельні проекти, які були задумані при минулих адміністраціях міста. Наприклад, об'єкти, які були заплановані ще за часів Омельченка і Черновецького та стояли "замороженими" багато років, зараз знову починають будувати.

В той період у Києві активно розпродавалися землі, на яких збиралися щось будувати, і зараз "спливають" багато спірних моментів. Наприклад, те, що проекти будинків вже були узгоджені багато років тому, але жителі міста про це нічого не знали. За словами дослідника, будівництво на багатьох об'єктах активізувалася тільки зараз, оскільки через девальвацію гривні люди намагаються зберегти свої депозити, інвестуючи їх у нерухомість, а девелопери рівно з тієї ж причини намагаються якомога швидше реалізувати свої будівельні проекти.

Невідоме майбутнє особняка Івана Терещенко

"Наприклад, невідомо, що буде з будинком номер 34 на бульварі Шевченка. Цей маєток Івана Терещенка є пам'яткою історії та архітектури, про що свідчить табличка на будівлі. Але, тим не менш, дім вже багато років має незрозумілий статус: то там буде проходити реконструкція, то реставрація, то одного власника "припишуть" до будинку, то іншого".

"А тим часом на будівлі натурально обсипаються балкони, і всі хто часто проходить повз особняк,знають: там краще йти обережно. В "нульових" там розміщувалася редакція "Телекритики", після чого переїхала в інше місце. Вже кілька років будинок покинутий, поступово приходить в занепад, але ніхто на це не звертає уваги".

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: Чи будуть реконструювати особняк Івана Терещенка - невідомо (wikipedia.org)

Особняк побудований для дружини колезького асесора, поміщиці Феліції Адамівни Модзелевської у 1874 році. Це двоповерхова будівля з кутовою вежею, де одна кімната споруджена третім поверхом.

Кут будинку акцентований прямокутним еркером на другому поверсі. Парадний вхід у будинок розташований з боку бульвару Тараса Шевченка. Головний фасад особняка орієнтований на бульвар, а бічний — на вулицю Михайла Коцюбинського.

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: Готель "Салют" - унікальна пам'ятка архітектури радянського модернізму (salutehotel.hoo.com.ua)

"Ще навесні публікували новину про те, що може виникнути необхідність у реконструкції готелю "Салют" (пам'ятка архітектури радянського модернізму). Звичайно, поки що це лише гіпотетична версія. Але аналітики ринку припустили, що готель цілком можуть перепрофілювати в апартаменти, адже готельний ринок перенасичений, і існування готелю в такій якості не відповідає ринковим запитам. Такі версії, поки вони хоч і є лише теоретичними, все одно повинні привернути увагу людей".

Забудова Софіївської: без обговорень з громадськістю

За словами Володимира, у європейських країнах обговорення, що проводяться муніципалітетом з жителями міста – повсякденна практика, а городяни мають досить широкі права, щоб впливати на рішення, які приймає адміністрація. На жаль, в Україні поки що все навпаки.

"У нас всі "будівельні процеси" відбуваються дуже швидко і часто несподівано: на місці історичних будинків в авральному темпі виганяються "коробки", якщо, звичайно, таке будівництво не викликає широкого резонансу і не зустрічає опору київської громади".

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: Проект житлового комплексу Fresco Sofia, сотроительство якого забороняли вже не один раз (forum.domik.ua)

Наступна проблема – в Києві не існує культури громадських слухань загалом та врахування думки місцевої громади зокрема. Замість цього рішення про знесення будівель і будівництво на їх місці спірного об'єкта, за словами дослідника, вирішується кулуарно і у вигляді негласного договору з "потрібними" людьми, а потім забудовник просто ставить жителів окремого району та міста перед фактом.

"Прикладом спірного і скандального знесення будівель може бути цілий квартал "верхнього міста" - вулиці Гончара, Рейтарська, Велика Житомирська. Раніше широке обурення викликав проект будівництва житлового комплексу Fresco Sofia на Гончара 17-23. Вже довгий час київська адміністрація намагається змусити забудовника знизити поверховість комплексу", - додає Володимир.

Пізніше Олена Сердюк, виконавчий директор Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць (ICOMOS) ЮНЕСКО, заявила, що у активістів, які протестують проти житлового комплексу більше ніж вибірковий підхід.

"Обурливо, що їх бачення "поганого" вельми вибіркове. Так, наприклад, вони відверто не бачать, якою фатальною для Софійського собору стала забудова на Ірининській, 4-6, і на Паторжинського, яка перекрила основну зону розкриття Софії з Хрещатика і Печерська. Ніхто не бачить того, що надбудовано будинок за адресою Рильський провулок, 4. Спочатку поверхи були зняті, а потім надбудовано ще вище", - заявила експерт.

Ще одна проблема полягає в тому, що багато будинків зводять "під старовину", каже Володимир Хенгістов. Такі будинки кияни люблять, хоча з точки зору стилю вони є не справжніми, а схожі на підробку, і під соусом "старовинного будинку" нам часто видають псевдоелітні новобудови, споруджені на центральних вулицях міста.

"Старий центр, Місто Ярослава, сьогодні поступово приходить в занепад. Причин кілька. Перша - столична влада не вітає передачу будинків на реконструкцію і реновацію приватним інвесторам. Цікаво, що в Європі сьогодні не прийнято, щоб центр реконструювався за гроші бюджету. Замість цього запрошують інвесторів, які вкладають гроші в реставрацію, реновацію. Так будуються готелі, ресторани, місця для туризму, які роблять інвестиції виправданими, створюють потік людей, що приносять гроші. Це, в свою чергу, дає місту податки і поповнює скарбницю", - заявив в інтерв'ю виданню КиевVласть Олександр Дубров, голова ради директорів інвестиційно-промислової групи Keros.

Багатостраждальний "Будинок зі зміями" на Великій Житомирській

"На Великій Житомирській знаходиться багатостраждальний "Будинок зі зміями". Досі адміністрації не вдалося повернути будівлю у комунальну власність, хоча землею під ним все ще володіє місто. Раніше забудовник планував реконструювати будинок у шестиповерховий апартамент-готель, мотивуючи тим, що ця будівлч не така вже і важлива для Києва історично", - розповідає дослідник.

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: "Будинок зі зміями" давно перебуває в занепаді (proxy10.media.online.ua)

"Будинок зі зміями", відомий також як прибутковий будинок Чоколової – один з найстаріших особняків Києва. Названий так за ліпнину на фасаді у вигляді маленького Геракла, який вбиває змій. Також цю будівлю називають Будинком з каштанами — еркери прикрашені дивовижним мереживом з каштанових листків. Це унікальний чотириповерховий будинок зразка європейського модерну знаходиться за адресою Велика Житомирська, 32. Будинок, зведений на початку 20 століття, має статус пам'ятки архітектури і монументального мистецтва місцевого значення.

Зараз будівля знаходиться в аварійному стані. За інформацією річної давності, будівля ще у 2010 році за згодою Фонду державного майна продали через аукціон, тому поверненню в комунальну власність міста воно не підлягає.

Багатоповерхівка на Андріївському узвозі

На початку грудня цього року в мережі з'явилася інформація про те, що на Андріївському узвозі зведуть багатоповерхівку. Офіційно продаж квартир в новобудові стартують з нового року, проте на сайті компанії "Стольний Град", яка займається торгівлею нерухомістю, вже з'явилося оголошення про продаж квадратних метрів.

Майбутній будинок знаходиться за адресою Андріївський узвіз, 14-16. За словами ріелтора компанії Олени Рудіної, спочатку тут передбачалося будівництво готелю, але через певний час проект перепрофілювали, і зараз йде зміна документації.

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: У многоквартинном будинку на Андріївському вже продають квартири, причому аж ніяк не за низькими цінами (moygrad.kiev.ua)

Ріелтор також запевнила, що дозвіл на будівництво є, "земля там оформлена прозоро". За її словами, забудовник - одеська компанія Kadorr Group. На її рахунку начебто вже є багато зданих в експлуатацію будинків в Одесі. Але будинок на Андріївському - перший проект компанії в Києві.

Ріелтор також зазначила, що будівельні роботи вже почалися: "Зараз там заливають бетоном нульовий цикл - будівництво тільки почалось".

Ціна за квадратний метр у новобудові стартує від $ 2,1 тис. на другому поверсі. Вартість "квадрата" на елітному восьмому поверсі досягає $ 3,3 тис. В оголошенні на сайті компанії також йдеться про індивідуальні знижки. Однак, як виявилося, не кожному вдасться їх отримати.

Цілий комплекс проблем у Солдатської Слобідки

“Останнім часом зростає невдоволення громадянського суспільства тим, що відбувається на Павлівської, Дмитрівської, Обсерваторній, Гоголівській. Вже немає знаменитого "Будинку з ромашками" на Златоустівській. Його знесли під будівництво однієї з секцій житлового комплексу "Шевченківський" від компанії Укрбуд. Також цієї весни на розі Павлівської та Дмитрівської знесли дореволюційний будинок для того, щоб побудувати на його місці абсолютно потворну дев'ятиповерхівку економ-класу", - розповідає Володимир Хенгістов.

Жителі Солдатської Слобідки протестують проти будівництва на місці історичних будинків. Зокрема, мешканці Шевченківського району вже провели громадські збори, під час яких вирішили звернутися до мера Кличко та Верховної Ради з вимогою припинити будь-яке будівництва у Шевченківському районі.

На думку місцевих мешканців, численні забудови відбуваються з порушеннями. Наприклад, місцеві звертають увагу на знесення вищезгаданого історичного будинку на вулиці Дмитрівській, 60.

Ми їх втрачаємо: історичні будинки Києва, які можуть знести в будь-який моментФото: Унікальний "Будинок з ромашками" на Златоустівській, 35 знесли протягом години (kiev.vgorode.ua)

Крім цього, кияни вимагають від мера міста звернути увагу на ділянку на вулиці Бульварно-Кудрявській, 29. Тут начебто вже є план зносу та забудови. А ось на місці колишнього Сінного ринку має взагалі з'явитися більше десятка висоток. Будівництво має вестися на вулиці Бульварно-Кудрявській, 15. Місцеві жителі вважають, що таке масштабне будівництво може зруйнувати інфраструктуру всієї вулиці.

На Обсерваторній, 4 забудовник вже планує знести існуючі будівлі та звести чергову висотку. На вулиці Гоголівській киян також не влаштовує ряд новобудов. Наприклад, на Гоголівській, 26-28 - територія садиби Орловського, санаторію "Салют" - план часткового знесення і забудови.