ua en ru

The Times назвав Надію Савченко українською Жанною д'арк XXI століття

The Times назвав Надію Савченко українською Жанною д'арк XXI століття Фото: Надія Савченко (novayagazeta.ru)

Путін своїми руками створив страдницький образ полоненої і дискредитував російське правосуддя

Українка Надія Савченко, засуджена в Росії до 22 років позбавлення волі, стала символом національного визволення та сучасної Жанною д'арк. Про це у своїй колонці в The Times пише британський письменник і історик Бен Макінтайр, порівнюючи суди над цими двома жінками, яких розділяє 500 років історії.

Переклад статті російською опублікував сайт "Відкрита Росія".

Колумніст вважає, що навіть схожа з Жанною д'арк зовнішність у справі Савченко відіграє важливу роль.

"Волосся Жанни, коротко стрижені під час військових дій і пізніше, в тюрмі, стали приводом для спекотного теологічного диспуту про те, чи слід на підставі того, що вона носила чоловічий одяг та обладунки, звинувачувати її в єресі. Савченко ж стала об'єктом того, що журналіст BBC охарактеризував як "жорстокі, іноді сексистські натяки"; одна російська газета назвала її "машиною-вбивцею в спідниці", - пише Макінтайр.

У статті наголошується, що мучениця Савченко - це створення путінського режиму.

"Володимир Путін виявив унікальне по нинішньому часи майстерність у мистецтві історичної реставрації. Він взяв у полон молоду якого стрижену жінку-воїна, влаштував над нею суд визнав винною і зробив її мученицею, героїнею і потужним символом для тих, кого він оголосив своїми ворогами. Путін сам створив українську Жанну д'арк", - говорить автор.

Колумніст вважає, що в Україні і світі українська льотчик вже отримала певний образ святої.

"Більше 500 років розділяють Надію Савченко, українську військовослужбовця, засуджену на цьому тижні російським судом на 22 роки ув'язнення в колонії, і французьку святу XV століття, спалені на вогнищі англійцями під час Столітньої війни. Але паралелі між Орлеанської дівою і військової льотчицею, полоненої в Донбасі, разючі і небезпечні для Кремля. Обидві - і Жанна, і Надія - стали військовими символами національного визволення. Обидві перетворили суд на політичну трибуну і судили своїх переслідувачів. Обидві стали жертвами сексистських стереотипів - з-за того, що наважилися одягти чоловічу військову форму і битися у війні чоловіків. І обох майже моментально визнали свого роду святими; обидві так підняли бойовий дух своїх співвітчизників, що вороги не могли собі цього уявити і змушені були про це шкодувати", - цитують Макінтайра.

Найважливішою рисою подібності між двома процесами автор називає те, що обидва вони закінчилися судом над самими обвинувачами.

"Через 25 років після того, як Жанну спалили, новий процес встановив, що звинувачення в єресі було помилковим і продиктованим політичною помстою. Її судили англійські священики та їхні союзники, процес влаштували на гроші англійського уряду, а головою був єпископ, що не мав належної законної влади. Жанні не дозволили викликати в суд "священиків з французької сторони" як свідків, у неї навіть не було захисника. Протокол суду відразу ж після закінчення процесу був підроблений. У 1456 році повторний процес визнав Жанну невинною; її визнали мученицею, блаженної і в кінці кінців канонізували. Схожий, хоча і цивільний процес відбувається зараз в Україні, де Савченко стала іконою, символом протистояння російському імперіалізму, піднімає національну гордість. Її прихильники кажуть, що російський суд відмовився прийняти найважливіші свідчення, представлені захистом, - дані про місцезнаходження її мобільного телефону і відеозаписи, зроблені самими повстанцями, де вони підтверджували, що Савченко була вже в полоні, коли стався обстріл, в якому її звинуватили. Її засудили також за сміхотворною звинуваченням у незаконному переході російського кордону під виглядом біженки", - продовжує письменник.

На відміну від Жанни д'арк, у Савченка були адвокати:

"Один з них різко відгукнувся про можливості справедливого суду: "Її справа виразно вирішується в Кремлі Путіним і його оточенням". Британія і США засудили процес, ліберали в Росії влаштовували акції на підтримку Надії.

І тепер в руках у Путіна справжня, відома всьому світу жива мучениця, за якою у всьому світі критикують російські суди. Перебуваючи в полоні, Савченко була обрана до Верховної ради і стала делегатом Парламентської асамблеї Ради Європи. У минулому році їй присвоїли звання Героя України. Вона вже витримала кілька голодувань і готова знову почати голодувати. Савченко в тюрмі - це більмо на оці у Росії. Якщо її звільнять, найімовірніше-в обмін на російських полонених), вона може виявитися ще більшою проблемою для Кремля. Вона повернеться в Україну як символ опору і одна з небагатьох постатей, здатних об'єднати роздроблені політичні сили в країні. Слова Жанни, адресовані єпископу, який головував на показовому процесі в Руані, можуть стати нещастям для президента Путіна: "Ти кажеш, що ти мій суддя. Я не знаю, хто ти, але бережися судити мене несправедливо, бо сам будеш у великій небезпеці", - підсумував Макінтайр.

Як Styler повідомляв раніше, через голодування організм Савченко почав перетравлювати сам себе.