ua en ru

Як доглядати за орхідеєю

Як доглядати за орхідеєю Фото: Фаленопсис - кімнатна орхідея в горщику

Квітуча тропічна красуня у вас вдома. Основні правила та поради догляду за орхідеями

Прийшла до нас з тропіків гостя міцно прижилася на наших підвіконнях, радуючи прекрасними квітами і вражаючи уяву різноманітністю форм і забарвлень. Мова йде про орхідеї - представниці буйних південних лісів. Вона вважається примхливим рослиною, але так думають тільки ті, хто не знає, як доглядати за орхідеєю, щоб вона розкрила всю красу, не завдаючи безлічі клопоту. Про це і піде мова в нашій статті.

Догляд за орхідеєю в домашніх умовах

Якщо ви вирішили зробити собі подарунок - придбати орхідею, запам'ятайте: робити це потрібно навесні або влітку, так більше шансів «подружитися» з нею до початку цвітіння, яке найчастіше припадає на осінь. До речі, воно може тривати залежно від сорту і умов до 6 місяців. Думаємо, це варто того, щоб щось запам'ятати. Основні параметри, на які потрібно звернути увагу, - це освітлення, температурний режим, полив і вологість повітря, якість субстрату. Розглянемо їх по порядку.

Як доглядати за орхідеєю

Фото: вирощування орхідей будинку

Вирощуючи орхідею в домашніх умовах, більшість людей використовує для цього підвіконня. В ідеалі вони повинні перебувати з західної чи північно-східної сторони. Маючи вікна, що виходять на схід чи південь, розташовувати на такому підвіконні орхідеї можна тільки за умови створення притінення, або ж ставити горщики не на підвіконня, а на столик поруч з вікном. Це допоможе уникнути попадання прямих сонячних променів на листя, таких опіків рослина дуже сильно боїться. Але при цьому орхідея залишається дуже вимогливою до тривалості світлового дня. Якщо він складає менше 10 годин, буде потрібно додаткове освітлення (досвічення) люмінесцентними лампами.

Що стосується температурного режиму, то оптимальним є діапазон від 18 до 25 градусів. Критичні показники 12 і 35 градусів.
Кімнатна орхідея дуже вимоглива до вологості, причому не тільки субстрату, але і навколишнього повітря. Вологість повинна складати 30 - 40%. Перевищення цього показника може привести до появи гнилі на коренях і плям на листках, а постійне заниження - як і спека - до зниження тургору листків і припинення цвітіння. Поправити ситуацію в квартирі з центральним опаленням можна установкою рослини в піддон з водою.

Як доглядати за орхідеєю

Фото: екзотика у вас на підвіконні

Поливати орхідею потрібно по мірі висихання субстрату. Індикатором необхідності поливу при наявності прозорого горщика може стати колір коренів. Світлі коріння вже потребують вологи, насиченого зеленого кольору - почувають себе чудово. Щомісяця намагайтеся прочищати орхідею, поливаючи її під душем, а потім насухо витерти кожен листок - так ви зможете очистити субстрат, попередивши розвиток багатьох хвороб.

Удобрювати квітка потрібно в період активного росту, використовуючи для цього поливну рідина. Розтріскування листя свідчить про "перекормленности" квітки.

Обрізку квітконосу проводять тільки після його повного висихання. Найчастіше в сприятливих (тепло, світло і волого) умовах він може дати нові бутони , а деякі сорти схильні навіть до галуження.

Пересадка орхідей

Рослина потребує пересадки тільки в тому випадку, якщо воно на момент придбання зростає у моху сфагнумі. Якщо ж субстрат не викликає сумнівів, чіпати його не потрібно. Пора пересадки зазвичай настає, коли коріння переповнюють горщик або сам субстрат прийшов в непридатність - став ламким, почорнів, з'явився кислий запах. Зазвичай це відбувається через 1.5 - 2 року.

Пересаджувати рослину потрібно після закінчення цвітіння, перед початком періоду активного росту, але не в стані спокою. Будь-кімнатна орхідея при пересадці відчуває стрес, тому спробувати його можна пом'якшити, якщо не руйнувати повністю грудку. Перенісши його в більший горщик і оновивши субстрат, можна добитися мінімального пошкодження коренів.

Особливу увагу при пересадці приділіть субстрату. Кора середньої фракції повинна йти вниз, а середина і верх засипаються більш дрібною фракцією. Для заповнення пустот можна використовувати мох сфагнум, а щоб пересаджену рослину з першої хвилини відчував себе комфортно, замочіть кору на 2 дні у воді, щоб субстрат просочився вологою. Рослина після пересадки кілька днів не можна поливати, щоб не загнили пошкоджені коріння.

Тепер ви знаєте, як доглядати за орхідеєю, і виконуючи ці нескладні рекомендації, зможете виростити справжню тропічну красуню в домашніх умовах.