В Україні розпочався масштабний проект "Коли тиша заговорила"
33 зірки взяли участь у зйомці для популяризації жестової мови
Віра Брежнєва, Маша Єфросиніна, Катя Осадча, Ольга Фреймут, Алла Костромічова, Анатолій Анатоліч, Юрій Горбунов, Дмитро Монатік, Андрій Хливнюк, Олександр Шовковський, Олена Кот, Анна Панова, Олексій Суханов та ще 20 відомих українців взяли участь у зйомці, що має популяризувати вивчення жестової мови. І це лише один із 10 проектів, які відбудуться в рамках ініціативи "Коли тиша заговорила", створеної громадською організацією "Відчуй". Масштабна ініціатива покликана звернути увагу на проблему нечуючих людей та тих, хто втрачає слух, – а це понад 1 мільйон українців.
Окрім зіркового проекту, вже цього року з’являться дитячий комікс, освітні матеріали, відеопроект, соціальні експерименти за участі лідерів думок. Також відбудеться щорічний інклюзивний наметовий табір, який ГО "Відчуй" влаштовує вже п’ятий рік поспіль.
Фото: Юрій Горбунов (прес-служба)
"Слух, як правило, зникає непомітно. Ви просто робите трохи гучніше телевізор, десь перепитуєте, десь говорите голосніше, а потім прокидаєтеся одного ранку і розумієте, що ваше життя змінилося, — говорить засновник громадської організації "Відчуй" Андрій Пишний. — Я втратив слух у 34 роки і два роки вчився читати по губах, аби не загубити зв’язок зі світом, аби далі будувати кар’єру, аби пристосуватися до обставин і довести, що навіть без звуку ти можеш жити повноцінним життям. Ми створили всеукраїнський проект "Коли тиша заговорила" для того, щоб привернути увагу до необхідності перевірки слуху мільйонів українців. Це має бути масовим та обов’язковим явищем. І задля того, щоб сказати усім нечуючим та тим, хто втрачає слух: "Ми вас чуємо! Ми вас відчуваємо!".
Фото: прес-служба
Зіркова зйомка тривала понад 20 годин. 33 літери жестової мови, якою в Україні говорять понад 223 тисячі людей, показували 33 відомих українці. Усі вони робили свій перший крок у вивченні жестової мови на знімальному майданчику, але багатьом тема втрати слуху була вже давно знайома.
Фото: Дмитро Монатік (прес-служба)
"Моя бабуся народилась нечуючою, а дідусь втратив слух у дорослому віці, тому тема мені дуже близька, — розповідає співак Дмитро Монатік. — Я завжди хотів долучитися до подібного проекту і планую створити кліп жестовою мовою, подібний до прекрасної роботи Sia, яку знає весь світ. До речі, вже існує відеоінтерпретація моєї композиції "Кружит", знята жестовою мовою".
"У моєму житті був момент, коли я відчула, що слух різко погіршився, – говорить співачка Віра Брежнєва. – Це сталося через постійне використання вушних моніторів під час концертів та виступів. На щастя, організм зміг відновитися, але відтоді я дуже обережна".
"Свого часу я допоміг нечуючій дитині з імплантацією, – розповідає екс-воротар "Динамо" Олександр Шовковський. – Кохлеарна імплантація дозволяє дітям, які народилися нечуючими, повністю повернути слух і жити звичайним життям. Тому я вважаю цю тему надзвичайно важливою для обговорення на державному рівні. Але не менш важливо, щоб люди з порушеннями слуху не були відірваними від світу. Всі люди рівні, просто хтось спілкується українською мовою, а хтось – українською жестовою, от і вся різниця".
Фото: Олексій Суханов (прес-служба)
"Мені було 14 років, коли я опинився на тролейбусній зупинці разом із літньою жінкою, — розповідає ведучий телеканалу "Україна" Олексій Суханов. — Я не знав, що вона не чує, і спитав, коли буде тролейбус. Вона нічого не відповіла. А потім взяла мою руку, жестами показала, що не може говорити, і, коли побачила мою розгубленість, подарувала книжечку своїх поезій. Коли я подорослішав, прочитав їх. Це неймовірно проникливі вірші людини, позбавленої можливості чути цей світ. Головне, що має зробити суспільство, — не боятися, зруйнувати бар’єри упереджень стосовно таких людей".
"У минулому сезоні проекту "Топ-модель по-українськи" був учасник Влад, він нечуючий, – розповідає ведуча та супермодель Алла Костромічова. – Тоді експерти засумнівалися, чи може модель із порушеннями слуху професійно працювати? Якщо він не чує музики під час показів та не має змоги поговорити з фотографами. Хочу сказати, що Влад на сто відсотків відпрацьовував усе, інколи його відчуття такту було навіть краще, ніж у інших учасників".
Виставка фотопроекту відбудеться в одній із київських галерей. Окрім цього, світлини стануть основою освітніх плакатів та матеріалів, рекламної кампанії з популяризації жестової мови, благодійного календаря та ін.
*"Відчуй" — громадська організація. З 2011 року системно займається допомогою та соціальною адаптацією людей з порушеннями слуху. За сім років діяльності організація реалізувала понад 15 всеукраїнських проектів. Серед них: унікальний для України інклюзивний табір, спрямований на соціалізацію дітей із порушеннями слуху, створення креативного простору "ТАМ" та музичного класу "Біг Бах" для нечуючих, цикл уроків про інклюзію для школярів, безкоштовні онлайн-курси жестової мови широкого загалу. Дізнатися більше про проекти ви можете за посиланням.
Дивіться також відео, в якому розповідається історія любові Каті Осадчої та Юрія Горбунова.
Відео: video.rbc.ua