ua en ru

В Україні відзначають День народження Тараса Шевченка

В Україні відзначають День народження Тараса Шевченка Фото: Тарас Шевченко (nslovo.com)

Крім традиційних виставок, концертів, вистав та покладання квітів до пам'ятника Кобзареві пройдуть і більш оригінальні заходи

9 березня вся Україна відзначає 203-річчя з дня народження великого українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка.

Заходи до Дня народження Кобзаря

У багатьох містах країни і обласних центрах 9 березня традиційно проходять заходи, присвячені пам'яті Шевченка. До пам'ятників поета покладають квіти.

До слова, крім щорічних виставок, концертів, вистав, пройдуть і більш оригінальні заходи. Так, в пам'ять про поета в цьому році українці організували міжнародний флешмоб #GlobalShevchenko. Протягом декількох останніх днів в мережі публікуються фотографії біля пам'ятників Кобзарю з різних куточків світу. 9 березня масові акції в рамках флешмобу відбудуться в Києві, Одесі, Маріуполі, Луцьку, Івано-Франківську, Рівному, Житомирі, Херсоні, Чернівцях та багатьох інших містах. Організатори флешмобу заявляють, що захід охоплює 81 населений пункт і 19 країн світу.

У столиці шанувальників творчості Кобзаря запрошують прийти 9 березня о 15:30 до пам'ятника, що знаходиться в парку ім. Т.Г. Шевченко. Тут відбудеться спільне читання вірша "В казематі".

Акція Фото: Акція "Global Shevchenko" (facebook.com)

У Національному музеї ім. Т.Г. Шечченко 9 березня о 18:00 відкриється виставка "Культурний код України в художньому просторі пейзажу", де будуть представлені роботи Тараса Григоровича. Адже вважається, що саме Шевченко стояв біля витоків національного пейзажу.

10 березня в музеї відбудеться презентація проекту "Нас єднає Шевченкове слово", на якій іноземні посли представлять твори своїх країн, які стали для них такими ж знаковими, як для українців "Заповіт". В рамках заходу також презентують унікальне видання "Кобзаря" висотою 2 метри.

Виставка в музеї Т.Г. ШевченкоФото: Виставка в музеї Т.Г. Шевченко (museumshevchenko.org.ua)

Біографія Кобзаря

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці Черкаської області в родині кріпака. У 9 років втратив матір, у 11 - батька.

У 1831 році Шевченко був відданий на 4 роки в учні до художника Василя Ширяєва в Петербурзі. У складі артелі художників Шевченко брав участь у розписі Петербурзького Великого театру як підмайстер-рисувальник.

У 1838 році впливові покровителі Шевченка, серед яких - художник Карл Брюллов, поети Василь Жуковський та Євген Гребінка, викупили молодого поета на волю. Пан погодився відпустити кріпака за чималу на той час суму - 2,5 тис. рублів. Щоб її зібрати, Карл Брюллов написав портрет Василя Жуковського - вихователя спадкоємця престолу, і портрет був розіграний в лотерею, в якій взяла участь царська сім'я.

Одна з акварелей роботи Т.Г. ШевченкоФото: Одна з акварелей роботи Т.Г. Шевченка (museumshevchenko.org.ua)

Отримавши свободу, Шевченко став студентом Петербурзької Академії мистецтв. Завдяки високому рівню підготовки його зарахували відразу в четвертий клас. Незабаром він став одним з найулюбленіших учнів Карла Брюллова.

У 1840 році вийшов перший збірник віршів Шевченка "Кобзар", куди ввійшло 8 поезій. Книга розійшлася за два тижні і придбала неймовірну популярність. Окремими виданнями вийшли поеми "Гайдамаки" і "Гамалія".

Як художник Шевченко також не переставав творити. Їм був створений ряд картин в дусі критичного реалізму (наприклад, "Катерина"). Після зближення з київським кирило-мефодіївським товариством, його заарештували.

Потім в біографії Шевченка було ув'язнення в Орській фортеці Оренбурзької області. Йому заборонили писати, малювати, що було дуже важко для творчої людини. Після експедиції на Аральське море, Шевченка перевели до Новопетровського, де він перебував до 1857 року. Там їм було написано кілька повістей: "Художник", "Княжна" та інші.

Останні три роки життя Шевченко, незважаючи на підірване здоров'я, активно займався просвітницькою діяльністю. Підготував до друку "Буквар" для вечірніх шкіл (був випущений тиражем в 10 тис. примірників за рахунок автора). У 1860 році Шевченко став першою людиною в Російській імперії, яка отримала звання академіка гравюри.

Помер Тарас Григорович 10 березня 1861 року у віці 47 років від хвороби серця. Був похований на Смоленському кладовищі в Петербурзі, а через два місяці труну з його прахом, згідно з його заповітом, перевезено в Україну і поховано на Чернечій горі біля Канева.