В українських ВУЗах різко злетять ціни: яких сюрпризів чекати
У МОН збираються збалансувати ціну за освіту студента-контрактника і студента-бюджетника в Україні
Навчання у ВНЗ України може стати дорожче. Такі зміни можуть торкнутися студентів-контрактників. Сьогодні ті студенти, які навчаються платно, в державних ВНЗ платять менше, ніж держава платить за навчання бюджетників. З метою зрівняння вартості у Міністерстві освіти і науки хочуть встановити мінімальну ціну за навчання на 34-х спеціальностях в Україні.
Навчання студента, який вчиться на бюджеті, так чи інакше обходиться державі дорожче, ніж навчання студента-контрактника, навіть якщо вони проходять навчання разом в одній групі, пише видання Сегодня.
Чому так склалося? Тому, що ВНЗ показують державі і контрактнику різні суми. Приміром, за рік навчання на бюджетника університет бере від держави 30 тисяч гривень, тоді як з контрактника – в два рази менше, тобто 15 тисяч.
Таким чином університет приваблює більше контрактників і не перекладає на них фінансові витрати, які несе державний бюджет за студентів, які навчаються безкоштовно. У підсумку виходить ситуація, в якій держава занадто переплачує, а контрактники, навпаки, недоплачують.
Як хочуть вирішити цю проблему?
Встановленням індикативної вартості. Це – мінімальна ціна за один рік навчання, яку збирається впровадити Міністерство освіти і науки України. Для цього там відібрали 34 спеціальності, на які встановлять цю мінімальну ціну.
Фото: Міністерство освіти і науки України (УНІАН)
Так, починаючи вже з 2020 року, ціна за навчання у ВНЗ для студента на контракті не повинна бути нижчою, ніж 60% всіх витрат на навчання студента-бюджетника, за якого сплачує держава. Далі, у 2021 році – не нижче 70%, і у 2022 році – 80%.
Українським ВНЗ хочуть дати приблизно рік для того, щоб звикнути до такого нововведення і хоча б частково збалансувати різницю у вартості навчання. Якщо не зможуть, то з 2020 року ціну за навчання контрактників будуть змушені підвищити.
Варто додати, що пропозиція ввести індикативну вартість поширюється тільки на ті університети, які отримують гроші з бюджету країни. Про приватні ВНЗ в такій пропозиції мови взагалі не йде.
Яких спеціальностей торкнеться нововведення?
Поки що в перелік входить 34 спеціальності. Зокрема, це аудіовізуальне мистецтво і виробництво, дизайн, менеджмент соціокультурної діяльності, філологія (всі спеціалізації, крім української мови і літератури, кримськотатарської мови і літератури, класичних мов і літератур, фольклористики).
Фото: Навчання студента-бюджетника обходиться державі в два рази більше, ніж платить студент, який навчається на контракті (УНІАН)
Крім того, пропоновані зміни торкнуться таких спеціальностей як економіка, політологія, психологія, соціологія, журналістика, облік і оподаткування, фінанси, банківська справа й страхування, менеджмент, маркетинг, підприємництво, торгівля і біржова діяльність, право, архітектура і містобудування, геодезія та землеустрій, ветеринарна медицина ветеринарна гігієна, санітарія та експертиза, стоматологія, медицина, медсестринство, технології медичної діагностики і лікування, медична психологія.
Також - таких спеціальностей як фармація, промислова фармація, фізична терапія, ерготерапія, педіатрія, громадське здоров'я, готельно-ресторанна справа, туризм, громадське управління та адміністрування, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини, міжнародні економічні відносини, міжнародне право.
Нагадаємо, раніше в Кабінеті Міністрів прийняли нове рішення про створення університету в Одесі.
Крім того, ми повідомляли, що у Києві горів університет. А тим часом в уряді схвалили підвищення зарплат викладачам ВНЗ.