ua en ru

Українцям суттєво збільшать виплати: стало відомо, які саме

Українцям суттєво збільшать виплати: стало відомо, які саме Фото: Виплати багатодітним родинам (РБК-Україна)

Додаткові щомісячні виплати багатодітним родинам – це не завжди добре, вважає експерт

В Україні планують запровадити щомісячні виплати багатодітним родинам. За планами, сім'ї, в яких є троє дітей, будуть отримувати щомісяця доплату у розмірі 2027 гривень. Так, цього року планують, що багатодітні родини будуть отримувати доплату до того, поки дитина досягне шкільного віку. У планах на наступні роки – виплати до 16 років дитини. Таку ініціативу розробили з ціллю боротьби з бідністю та для стимуляції народжуваності.

Чи справді це буде стимулом для народжуваності та як такі виплати відобразяться на українцях та на економіці, Styler запитав Володимира Дубровського - старшого економіста Центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна, головного експерта групи "Податкова і бюджетна реформа" Реанімаційного Пакету Реформ.

На думку економіста, плани ввести такі виплати додатково до тих, що вже є - це популістичний передвиборчий хід.

"Але я не думаю, що це матиме якийсь великий вплив – що на економіку України, що на рівень народжуваності. З одного боку, у нас не настільки багато таких сімей, і це не настільки велика сума, щоб це могло суттєво вплинути на інфляцію. А з іншого боку, якщо говорити про демографію, то цей фактор і на неї також не сильно подіє", - переконаний Дубровський.

Українцям суттєво збільшать виплати: стало відомо, які самеФото: В Україні хочуть додатково платити 2027 грн багатодітним родинам щомісяця (pixabay.com)

Навіть набагато більші виплати, які почали виплачувати в Україні ще раніше для родин із новонародженими дітьми, вже трохи нівелювалися і не спричинили значного "бебі-буму" в Україні, каже він.

"Якась частинабідних людей справді почала народжувати більше дітей для того, щоб отримувати на них таке утримання. Це не є особливо хорошою тенденцією, бо у країнах, де ефективно працюють подібні програми, породжується такий феномен як "плодить нищету". Люди, які не можуть або не хочуть заробляти, народжують дітей, отримують на них великі субсидії. Виходить, що такі діти зростають у бідності, їм не можуть дати нормальної освіти. Ця бідність стає нерідко просто хронічною і триває поколіннями. Це не те явище, яке би хотілося копіювати із досвіду розвинених країн", - каже економіст.

В Україні таке явище не носить поки що такого масового характеру, тому що немає великих грошових сум по утриманню дітей. Але взагалі вводити цю практику – не завжди добре, переконаний Володимир Дубровський.

"Не все, що є у практиці розвинених країн, є правильним. І не все це нам потрібно копіювати. Треба подивитися, до яких наслідків це призводить там, які наслідки через це виникають і уникати тих "пасток", у які вже потрапили багато розвинених країн. Зокрема, від такого явища утворюється прошарок електорату, цілком залежний від держави. Такі люди стабільно голосують за певних політиків, і дуже важко потім ці виплати скасувати", - додає економіст.

Українцям суттєво збільшать виплати: стало відомо, які самеФото: Додаткові виплати не збільшать народжуваність і не вплинуть на економіку, впевнений експерт (РБК-Україна)

Такий прошарок суспільства, який живе виключно на соціальні виплати від держави і не хоче нічого в цьому змінювати, існує в багатьох розвинених країнах. В Німеччині, у США, у Швеції та інших державах, згадує він.

"Більше того: там в цьому явищі вже з'явилася своя специфіка. Такою системою здебільшого зловживають темношкірі американці, в Європі – мігранти або їхні нащадки. Ця проблема отримує етнічний присмак, і зовсім важко стає з цим явищем боротися. Це вже сприймається на тільки як соціальна, а й як етнічна проблема", - каже експерт.

Він підсумовує: виплати по 2027 гривень щомісяця родинам із трьома дітьми на економіці сильно не відобразяться і глобально на неї не вплинуть.

"Таке рішення, я сподіваюся, на економіці значним чином не позначиться. Але загалом така політика неправильна. Це популістична політика, яка веде до дуже небезпечних наслідків", - застерігає Дубровський.

Нагадаємо, раніше економіст дав прогноз курсу долара навесні в Україні.

Також стало відомо, що з 1 березня індексація пенсій в Україні буде проводитися автоматично. Починаючи з 2019-го, це відбуватиметься щороку

Відео: Що таке монетизація субсидій і як її будуть проводити (video.rbc.ua)