ua en ru

Умеров назвав реальну причину, чому Путін несподівано звільнив кримських політв'язнів

Умеров назвав реальну причину, чому Путін несподівано звільнив кримських політв'язнів Фото: Ільмі Умеров ( РБК-Україна)

Не останню роль в цьому звільненні зіграв і президент України

Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу пояснив, що стало причиною його несподіваного звільнення, а також звільнення Ахтема Чийгоза з ув'язнення. Про це Умеров розповів в інтерв'ю на Цензор.НЕТ.

Основною причиною звільнення політв'язнів, за словами Умерова, це було бажання російського президента Володимира Путіна зберегти відносини з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом.

Як пояснив Ільмі Умеров, президент Туреччини залишився практично єдиним президентом, який досі простягає руку Володимиру Путіну і вважає його своїм другом.

"Як це пояснює Мустафа-ага, що в світі не залишилося президентів, не залишилося лідерів держав, які простягають руку Путіну. Ердоган – один з тих, що досі з ним вітається і називає його другом. І втрачати цю одну з останніх дружб Путіну невигідно, тому він не може не виконати прохання Ердогана", - пояснив колишній політв'язень.

Одночасно з цим, президент Туреччини міг керуватися своїми особистими інтересами, в тому числі і підвищенням свого рейтингу.

"У Ердогана, я думаю, може бути, діаметрально протилежне пояснення: Путін не слухається нікого в світі, ні американського президента, ні англійську королеву, нікого! І, послухавшись Ердогана, він підняв рейтинг Ердогана значно", - розповів Умеров.

Крім того, президенту Туреччини було цікаво показати того ж Путіну, що він може одним рішенням підняти свої рейтинги.

"Причому ці процеси можуть бути паралельними: і Путін зацікавлений не втратити Ердогана, і Ердоган зацікавлений клацнути Путіна так, щоб підняти свій рейтинг, мовляв, ось ніхто в світі не може, а я зміг", - додав Умеров.

Розповів заступник голови Меджлісу і про роль президента України Петра Порошенка у цьому процесі. Ільмі Умеров впевнений, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган радився з українським президентом з приводу звільнення кримських політв'язнів і стратегії цього звільнення.

"Порошенко в цій історії є. Ердоган нічого не робив, не радячись з Порошенком, тому що це стосується громадян України, це стосується території України, це стосується проблеми України. Порошенко, швидше, у ролі ініціатора або прохача, а ті два - в ролі рішал, вирішують", - прокоментував Ільмі Умеров участь президента України.

25 жовтня Путін звільнив двох заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза і Ільмі Умерова. Літак російських спецслужб з ними на борту сів в Анкарі. І тільки після зустрічі з турецьким президентом, в'язні змогли повернутися в Україну і зустрітися з президентом України.

Нагадаємо, Умеров розповів, хто "здав" Крим.