ua en ru

Пішов з життя винахідник електронної пошти Рей Томлінсон

Пішов з життя винахідник електронної пошти Рей Томлінсон Фото: Рей Томлінсон - винахідник e-mail (jcount.com)

Людина, що подарувала світу електронну пошту і символ @ помер у віці 74 років

Рей Семюел Томлінсон - автор одного з найбільших винаходів ХХ століття, помер від серцевого нападу. За допомогою винаходу Томлинсона - електронної пошти, розсилається більше 200 млрд. повідомлень щодня, але автор першої програми по передачі повідомлень між користувачами був настільки скромним, що тільки через 40 років його ім'я було занесене в "Зал слави інтернету". Styler зібрав найцікавіші факти про життя програміста.

Пішов з життя винахідник електронної пошти Рей Томлінсон

Фото: Рей Томлінсон (spiegel.de)

"Собачка"

Все життя Рей Томлінсон присвятив програмування. Він був одним з піонерів розвитку мережі ARPANET - попередниці сучасного інтернету. Томлінсон не тільки першим задумався про необхідність створення засобу для спілкування між власниками комп'ютерів (яких в 1971 році було мізерно мало), але і вперше використав символ @, щоб визначити приналежність поштових адрес певним системам. В російськомовних країнах символ @ називають "собачка", а в англомовних - "ця" чи "пов". Як пояснював сам Томлінсон, в той час цей символ хоча й існував, але використовувався дуже рідко, що зіграло на руку винахіднику. Традиційна "собачка" не створювала ніякої плутанини, точно вказуючи на адресанта і адресата повідомлення. Крім того, в той час символ @ не застосовувався в іменах і прізвищах, тому був зручним способом розділити адресата і хост.

Про що було перше в світі електронного листа?

Бесчетное кількість разів журналісти запитували про це "батька имэйла", але Томлінсон говорив, що це були просто довільні символи. Від одного комп'ютера до іншого в офісі було всього кілька метрів, тому він просто набирав на клавіатурі набір нічого не значущих символів, котився на стільці до сусіднього пристрою і перевіряв, чи працюють його експериментальні ідеї. "Швидше за все, перше повідомлення було QWERTYUIOP або щось подібне", - скзал Томлінсон в одному з інтерв'ю.

Замість телефону

Інженера дратувало, що колеги з сусідніх компаній не відповідали на телефонні дзвінки, тому що їх не було на місці. Тоді Томлінсон, на той момент молодий студент MIT (Массачусетський технологічний інститут), вирішив налагодити зв'язок між комп'ютерами таким чином, щоб потрібний чоловік зміг прочитати адрессованное йому повідомлення пізніше.

Пішов з життя винахідник електронної пошти Рей Томлінсон

Фото: Рей Томлінсон (trend.az)

Найбільше винахід століття без патенту

Томлінсон ніколи не замислювався про те, щоб отримати патент або оформити авторські права на винахід, яким користується абсолютно весь світ. В одному з інтерв'ю програміст заявив, що навіть не замислювався над тим, щоб отримати щось більше, ніж всесвітнє поширення його ідеї. Він розповідав, що в душі був впевнений в успіху свого винаходу ще на стадії написання програми. "Єдине, чого я не очікував, що вона стане популярною так швидко", - говорив Томлінсон.

Пішов з життя винахідник електронної пошти Рей Томлінсон

Фото: Синтез мови в сервісі "Гугл перекладач" (скрін Google.com.ua)

Не інтернетом єдиним

Рей Томлінсон розробив аналого-гібридні цифрові синтезатори мови. Така програма допомагає, наприклад, користувачам Google почути, як звучить мова різних народів світу - в сервісі "перекладач" є відповідна функція.

Запізніле визнання

У 2009 році Рей Томлінсон нагороджений премією принца Астурійського в категорії "Технічні і наукові дослідження. А в "Зал слави інтернету" в категорії "Інноватори" Томлінсон потрапив лише в 2012 році - між винаходом e-mail і визнанням автора пройшло більше 40 років. Перед відзначенням 25-річчя мережі ARPANET хто задумався про те, ким була написана перша програма для обміну електронними повідомленнями. Тільки тоді згадали, що над цією програмою працював Томлінсон. Коли йому подзвонили з проханням підтвердити здогадку, Рей розгубився і назвав невірну дату - 1972 рік, хоча насправді історична подія відбулася в 1971 році.

Технології змінюють світ: у Львівській області запускають нову сонячну електростанцію.