ua en ru

"У першу чергу всі вони люди", - колишня ув'язнена Марія Варфоломеєва про бойовиків "ЛНР"

"У першу чергу всі вони люди", - колишня ув'язнена Марія Варфоломеєва про бойовиків "ЛНР" Фото: Колишня ув'язнена Марія Варфоломеєва розповіла журналістам про те, як не зійти з розуму в полоні і залишитися собою (Styler.rbc.ua)

Звільнена з полону бойовиків "ЛНР" 3 березня луганська журналістка Марія Варфоломеєва поступово адаптується до умов мирного життя і шуму великого міста

Більше року Марія Варфоломеєва провела в ув'язненні, побувавши в підвалах МВС і камерах СІЗО, де разом з нею строк відбували шахрайки і рецидивистки. Найбільш складними були проведені півроку в підвалі "Міністерства держбезпеки "ЛНР". У повній тиші і самоті, перебуваючи під постійним психологічним тиском, в очікуванні страшного вироку, Марія думала тільки про те, як би не зійти з розуму. При цьому дівчина впевнена, бойовики "ЛНР" - це в першу чергу люди, і до них теж є свій підхід. Про це колишня військовополонена розповів журналістам під час зустрічі, організованої Незалежною медіа-профспілкою України в Києві.

"У першу чергу всі вони люди", - колишня ув'язнена Марія Варфоломеєва про бойовиків "ЛНР"

Фото: Марія Варфоломеєва, в центрі (Styler.rbc.ua)

Від побоїв врятувала комплектація

Полонянку відчували сильним психологічним тиском. Хоча в перші місяці висновками застосовували силу.

"Від побоїв врятувало те, що я - дівчина, до того ж, досить тендітна. Говорили, що на мене боляче дивитися, ще зламаюся, якщо вдарять. При цьому кожен раз показували мені електрошокер і палиці, як би нагадуючи, що в разі чого, можуть їх застосувати", - розповідає Варфоломеєва.

Трохи пізніше чоловік, який бив журналістку, пригощав її чаркою коньяку і говорив, що шкодує про скоєне. Однак в момент насильства він був упевнений у своїй правоті.

"У першу чергу всі вони люди", - колишня ув'язнена Марія Варфоломеєва про бойовиків "ЛНР"

Фото: Марія Варфоломеєва (Styler.rbc.ua)

Її ціна збільшувалася з кожним медіа-освітленням

Співробітники луганських СІЗО і МВС, в яких утримували дівчину, робили ставки, граючи в своєрідну гру "буде звільнена Варфоломеєва". Ще спочатку за визволення луганської журналістки бойовики "ЛНР" вимагали занадто високу плату. Ціна свободи збільшувалася з кожним новим медіа-освітленням.

"Однак якби про мене зовсім нічого не писали як українські, так і російські ЗМІ, то зараз я б вже відбувала термін за хибним звинуваченням. Співробітники СІЗО намагалися переконати мене, що незабаром про мене всі забудуть і ніхто нічого не напише", - говорить Марія Варфоломеєва.

Журналістка наголошує, що "медіа-публічність" зіграла одну з найважливіших ролей у процесі її звільнення.

"Про полонених потрібно писати. При цьому не розкручуючи ситуацію до рівня Надії Савченко. Потрібно знайти золоту середину", - уточнює Варфоломеєва.

Нагадаємо, Марія Варфоломеєва, журналістка, родом з Луганська, працювала в Києві, потрапила в полон 9 січня 2015 року у Луганську, куди приїхала доглядати за бабусею і де, на прохання колег, винаймала приватний сектор, в якому знаходилася база сепаратистів "ЛНР". Дівчину зараховували до особливо небезпечним злочинцям, приписуючи їй координацію роботи проукраїнського сектора і складання коригувань вогню. Варфоломеєвої обіцяли від 8 до 15 років позбавлення волі.

По темі: Журналістку Варфоломеєву працевлаштували на "1+1"