ua en ru

"Важлива роль": відомий письменник розповів, від кого залежить звільнення Донбасу

"Важлива роль": відомий письменник розповів, від кого залежить звільнення Донбасу Фото: Жителі Донбасу (РБК-Україна)

Літератор також назвав головний чинник впливу на вирішення конфлікту

Відомий сучасний український письменник Любко Дереш розповів, від кого залежить звільнення Донбасу і що для цього необхідно робити. Своєю думкою він поділився в інтерв'ю виданню "Вчасно".

За його словами, потрібно зблизити людей по різні сторони конфлікту всередині країни.

"Треба виступати посередниками в діалозі з нейтральними позиціями, не давати власних оціночних суджень, а робити акцент на конструктивних моментах, які можуть допомогти стати ближче. Мова не йде про примирення з Росією, а насамперед - всередині країни, окремо взятому місті чи регіоні, де протистояння між людьми відчувається дуже сильно", - сказав письменник.

"Чимало хто стали заручниками свого світогляду, отриманої інформації – їм треба дати шанс і разом шукати точки комунікації, щоб жити далі і не вважати один одного ворогами", - додав він.

Однак сказати, скільки часу може знадобитися на деокупацію Донбасу, письменник не зміг.

"Це питання виходить за межі моєї компетенції. Там, де говорять гармати, складно донести інше. Право залишається не тільки за цивільним рішенням, мовляв, давайте помиримося", - зазначив Дереш.

Він підкреслив, що є сили, які зацікавлені в продовженні конфлікту.

"Необхідно знайти в собі сили спробувати відійти від політичного погляду на ситуацію і побачити людей як жертв тих обставин, проявити людяність, піти до них на зустріч, якщо вони готові до діалогу. Це готовність відмовитися від образу ворога, визнати, що вони не вороги, а люди, які в силу обставин інакше сприймали ситуацію", - сказав письменник.

За його словами, має пройти час, перш ніж стане ясно, що кроки були не марні.

"У мене немає відповіді на питання, скільки ці процеси займуть часу. Я один з багатьох посланців, який приїхав на Донбас у рамках програм взаєморозуміння, щоб покласти одну-дві цеглинки для побудови стіни розуміння", - додав він.

Письменник також розповів, кому, крім політиків, належить важлива роль у процесах деокупації.

"Важлива роль належить людям мистецтва, письменникам, громадським діячам. Мирні конструктивні діалоги на відміну від руйнувань можуть прибрати ненависть. Такі заходи проходять в Донецькій і Луганській областях. Наприклад, проект "Жива бібліотека" або фестиваль "Кальмиюс". Сили можна і потрібно черпати зсередини", - сказав Любко Дереш.

"Нам часто ставлять в докір, як ви можете говорити про мир під час війни. Але про це потрібно говорити. Який світ ми хочемо збудувати – це наша спільна відповідальність перед військовими. З тими, хто воює, діалог не збудуєш. Наше завдання – спробувати привернути увагу різних людей, щоб шукати єдність всередині громад. В рамках країни багато розбіжностей і напруженості щодо мовних та інших питань, вони виснажують нас. Потрібно знайти мир всередині, стимулювати діалог, щоб сторони з різними політичними поглядами могли порозумітися", - зазначив письменник.

"Треба разом думати над тим, що складна повоєнна ситуація може бути використана як можливість об'єднання і розвитку", - додав він.

До речі, письменник Любко Дереш пояснив, що заважає людям тверезо оцінити ситуацію на Донбасі.