У волонтера і відомого трубача з Майдану забрали автомобіль, на якому він їздив в АТО
У Костянтина Олійника забрали машину через те, що вона не була розмитнена
У Києві волонтер Костянтин Олійник, більше відомий як трубач з Майдану, проводить музичні протести під стінами Генпрокуратури. Причиною протесту стало те, що у нього незаконно відібрали автомобіль, на якому він їздив з концертами в зону АТО. Про це повідомляє ТСН.
За даними видання, волонтер кілька років возив артистів і допомогу для військових в зону АТО на нерозмитненому мікроавтобусі, який йому передали з Німеччини.
"Під час Майдану харків'янин Костянтин Олійник познайомився з киянкою, дитячою письменницею і автором-виконавцем пісень Світланою Касьяненко. Разом з іншими артистами вони створили волонтерську групу "Вольниця", а з початком війни почали возити на передову речі першої необхідності для військових і давати там концерти", - розповіли в виданні.
Перші волонтерські поїздки Олійник здійснював на своєму мікроавтобусі Peugeot Expert. Проте 9 травня 2015 року, повертаючись із зони АТО, він потрапив в ДТП. Машина була розбита, а Олійник отримав травму. Винуватець аварії - п'яний військовий, за словами волонтера, до сих пір не отримав покарання.
Тоді волонтери організували збір коштів на операцію для Олійника по заміні плечового суглоба і знайшли в Німеччині такий же мікроавтобус, власником якого є Благодійний фонд "Штаб сприяння руху "За єдину Україну".
"Цей мікроавтобус три роки поспіль їздив в зону АТО. Однак пізніше у нас з'явилися проблеми - машина з німецькими номерами була дуже примітною в зоні АТО. Всі відразу розуміли, що це волонтерський бусик, тому він часто піддавався обстрілу. Тому з метою безпеки я повісив на нього українські номери від мого розбитого авто", - пояснив Олійник.
Він зазначив, що не розмитнив авто, оскільки це коштує вдвічі дорожче самого мікроавтобуса.
"У харківському МРЕО працювала фірма, якій Олійник передав копії документів на мікроавтобус, переданий з Німеччини, щоб ті допомогли йому з розмитненням", - повідомили у виданні.
Волонтер з'ясував, що повинен був заплатити 7 тисяч доларів, і відмовився.
Керівник волонтерської групи Світлана Касьяненко, підтвердила, що їм довелося змінити німецькі номера через загрозу життю та здоров'ю волонтерів.
"Нам колеса і відкручували, і перерізали ножем. Було і таке, що обстріляли кілька разів. Тому ми вже взяли ті номери (українські з розбитої машини - ред.) і прикрутили їх мовчки. Хто буде його розмитнювати за 7 тисяч доларів? Де ми такі гроші візьмемо? Тому так, ми зняли ті номери і поїхали, бо жити хочеться", - розповіла Касьяненко.
За даними видання, Олійник змінив номери влітку 2017 року, і через тиждень після цього його мікроавтобус зупинили за сигналом поліцейської системи "Рубіж" в Новомосковську Дніпропетровської області.
"Як виявилося, хтось вніс мій бусик - німецьку машину з українськими номерами - в базу викрадених авто з перебитими номерами. Це було зроблено в рамках справи проти фірми, яка займається підробкою автомобільних документів, зокрема техпаспортів, як вкрадених, так і для "складних" нерозмитнених авто", - розповів Олійник.
У виданні відзначили, що справу веде київський слідчий Максим Зінарук. Тоді волонтер зміг вирішити ситуацію на рівні обласних управлінь поліції в Харкові і Дніпрі.
"Вони зв'язалися з київським слідчим і пояснили ситуацію. Зінарук тоді сказав, що моє авто його не цікавить. Тому мені повернули бусик з формулюванням "під постанову слідчого на відповідальне зберігання". Тобто я спокійно міг продовжувати користуватися автомобілем, але повинен був зберігати його як речовий доказ, тобто не мав права його продавати", - розповів Олійник.
Відео: Трубач під будівлею ГПУ (tsn.ua)
Проте 28 березня 2018 року автомобіль Олійника знову заарештували - система "Рубіж" спрацювала в Харкові. Слідчий Зінарук на цей раз сказав забрати авто.
По приїзду в Київ, волонтер зустрівся зі слідчим, дав йому свідчення і передав документи на мікроавтобус, щоб довести, що автомобіль не є вкраденим.
"Зінарук повідомив, що у нього в провадженні знаходиться кримінальна справа з безліччю епізодів щодо подібних транспортних засобів. На питання Олійника, яке відношення його мікроавтобус має до викрадених авто і підроблених документів, слідчий пояснив, що в Україні їздить "двійник" його авто з підробленими документами", - розповіли в виданні.
Слідчий зазначив, що волонтеру віддадуть машину, йому тільки один раз необхідно буде з'явитися в суд з оригіналами документів на автомобіль, а також повідомив, що не наполягатиме на арешті.
Однак 12 квітня суддя Печерського суду Васильєва Н.П. прийняла рішення накласти арешт на автомобіль Олійника. Слідчий Зінарук не з'явився в суд, відправивши свого колегу Кравчука, який, за словами волонтера, не орієнтувався у справі.
Олійник зазначив, що усвідомлює відповідальність за зміну номерів на нерозмитнених мікроавтобусі і був готовий заплатити штраф за правопорушення (за це передбачена адміністративна відповідальність та штраф 720 грн).
Однак, за словами адвоката Олійника - Лелі Пальчикової-Козуб, йому не висували ніяких звинувачень. Адвокат стверджує, що правоохоронці кілька разів порушили закон.
"По-перше, вони повинні були оформити протокол за адміністративне правопорушення ще під час першого затримання авто. По-друге, не могли передавати це авто синові Олійника "на відповідальне зберігання", оскільки за фактом власником машини виступає благодійний фонд. Крім того, правоохоронці не мали законних підстав для вилучення і арешту автомобіля. Згідно із законом, авто може бути конфіскованим та заарештованим, якщо воно замішане в кримінальному злочині - якщо їм когось убили чи в ньому знайшли зброю або наркотики", - повідомили у виданні.
Під час суду слідчий Кравчук не надав жодного документа на підтвердження причетності авто Олійника до кримінального провадження. Кравчук послався на постанову КМУ про обов'язкову реєстрацію транспортних засобів на території України і наполягав на арешті.
Відзначається, що закон дає прокурору і слідчому 48 годин на подачу клопотання про арешт автомобіля після його вилучення. А між вилученням авто Олійника і судом минуло два тижні.
Адвокат додала, що суддя взагалі не повинна була пускати Костянтина Олійника на судове засідання, оскільки за документами волонтер не має ніякого відношення до машини і не має довіреності, щоб представляти в суді власників авто.
За словами адвоката, правоохоронці чинять тиск на Олійника, щоб він "здав" тих людей, які пропонували йому послуги з розмитнення авто. Волонтеру загрожують порушити кримінальну справу на його сина.
Олійник подав скаргу в Генпрокуратуру на дії слідчого, прокурора і судді, в якій звинувачує їх в злочинній змові.
"Ми звичайно самі винні, що так їздили. Але щоб так - повністю забрати авто ... Закон у нас діє вибірково, і таке враження, що волонтерам перекривають дихання. А ми зробили багато добрих справ. Всі ми - люди, кому вже за 50. У нас вже все є. Я киянка, у мене є будинок, є дача. Мені не хочеться їхати ризикувати життям, але я бачила, що потрібна, тому я їздила", - сказала керівниця концертної групи "Вольниця" Світлана Касьяненко.
Тепер робота волонтерів заблокована.
Нагадаємо, українців просять допомогти ветерану АТО, який потрапив у страшну ДТП.