ua en ru

Воскресіння Христове: історія свята

Воскресіння Христове: історія свята Фото: традиційне освячення великодніх символів

Традиції та історія виникнення головного свята в християнській вірі - світлої Пасхи

1 травня 2016г. православні християни всього світу відзначають найважливіший церковне свято у році – Воскресіння Христове (Пасха). Історія, традиції та звичаї цього дня сягають глибоко у давнину - за часів святих апостолів. Чудо воскресіння Сина Божого символізує оновлення, очищення душі від гріхів і перемогу життя над смертю.

Воскресіння Христове: історія "свята всіх свят"

Спочатку святкування великого дня було пов'язано з подіями Старого Завіту. В Песах стародавні іудеї відзначали своє звільнення з єгипетського рабства. Назва єврейського свята перекладається з давньогрецької як "звільнення" або "проходження".

Ісус воскрес в перший місяць після весняного рівнодення і ця подія співпала з іудейським святом. Саме тому Воскресіння Христове, святкування якого в цьому році відбудеться у перший травневий день, має ще одну назву Пасха – похідне від Песах.

Це найбільш значимий день у православній вірі і готуються до нього заздалегідь. Світлому Воскресінню передують 40 днів суворого посту, коли віруючі не тільки очищаються фізично, відмовляючись від скоромної їжі, але й обмежують себе в мирських задоволеннях, проводять вільний час у молитвах і роздумах.

В церковних служіннях під час посту згадують земне життя Христа, здійснювані ним чудеса, смерть і його розп'яття на хресті. За переказами Нового Завіту, в ніч на неділю після смерті Ісуса жінки, що прийшли в гробницю Христа побачили, що тіло зникло.

Воскресіння Христове: історія свята

Фото: Воскресіння Христове

З небес зійшов ангел і сповістив їм про те, що Син Божий воскрес із мертвих, спокутавши гріхи людства. Ця звістка рознеслася по всьому світу, і з тих пір кожен рік віруючі шанують жертву Христа у свято Пасхи.

Воскресіння Христове: традиції святкування

Сформовані багато століть тому народні і церковні великодні традиції символізують очищення та пробудження життя. Свято прийнято зустрічати чистим як фізично, так і духовно. Тому передує Воскресіння Христове великий піст, який цього року триває з 14 березня по 30 квітня.

У страсну седмицю згадують страждання Христа і готуються до урочистостей. У четвер проводять генеральне прибирання в будинку і починають готувати страви до святкового столу. Також вважається, що якщо в цей день до сходу сонця скупатися, можна очиститися від усіх гріхів.

У великий четвер відбулася Таємна вечеря, коли Ісус омив ноги своїм учням. Тому кажуть, що вода на зорі володіє особливими цілющими властивостями.

Воскресіння Христове: історія свята

Фото: Таємна вечеря

У п'ятницю, коли тіло Ісуса було поховано в печері, рекомендується повністю утриматися від вживання їжі, заборонено веселитися.

У суботу закінчуються святкові приготування, а в ніч на воскресіння здійснюється урочиста літургія. Під передзвін дзвонів здійснюється хресний хід навколо храму, після чого відбувається освячення святкових страв. По дорозі з церкви прийнято вітати перехожих словами: "Христос Воскрес!" і відповідають: "Воістину воскрес!".

Яскраве і смачне Воскресіння Христове

Як святкувати Пасху знають у кожній сім'ї, але що означають головні символи цього дня багато хто, напевно, не здогадуються. Окрасою великоднього столу традиційно є фарбовані яйця, сирна пасха і паски. Про те, який сенс і історія цих страв розповімо далі.

Воскресіння Христове: історія свята

Фото: підготовка до Великодня - час для прояву творчих здібностей

Традиція фарбувати яйця пов'язана з повір'ям про те, що Марія Магдалена прийшла до імператора Тиберія розповісти про воскресіння Христа і піднесла йому в дар яйця. Однак імператор не сприйняв новину серйозно і сказав, що повірить у її розповідь тільки якщо яйце почервоніє. У той же момент сталося диво – яйце змінило колір на яскраво червоний. З тих пір і збереглася традиція у Воскресіння Христове обмінюватися писанками.

Ще один символ свята – сирна паска, обов'язково повинна мати форму піраміди, що символізує гору Голгофу, на якій був розіп'ятий Ісус. Страву прикрашають написами "ХВ", хрестиками, квітами.

Воскресіння Христове: історія свята

Фото: сирна паска

Паска – улюблені ласощі дітей і дорослих, потрібно піч високим, як би тягнеться до неба, круглим – за формою савана Христа. Верхівку красиво прикрашають білою глазур'ю, сухофруктами, різнокольоровою присипкою. Здобний паска є символом життя і присутності Сина Господнього серед людей, його готовність вислухати й пробачити їх.

Воскресіння Христове: історія свята

Фото: традиційна паска

Почати святковий день потрібно з шматочка освяченого паски та яєць. У Великдень можна дозволити собі будь-які смаколики. Це саме радісне сімейне торжество, коли можна повеселитися від душі.