ua en ru

Біля Львова знайшли архів УПА зі списками репресованих радянською владою українців

Біля Львова знайшли архів УПА зі списками репресованих радянською владою українців Фото: Документи часів УПА (cdvr.org.ua)

У лісі виявили документи з інформацією про життя селян і репресії

У Яновських лісах біля Львова виявили бідон з документами, де були списки репресованих українців. Папери 1949-1952 років, які пролежали в землі 66 років, тепер передані в архів Центру досліджень визвольного руху, на сайті якого повідомили про знахідку.

"В молочний алюмінієвий бідон невідомий архівіст-підпільник ретельно підібрав і склав документи, запаковані частково в кілька полотняних мішечків, а решта - в газету. По газетам історики встановили, що документи архівувати у першій половині 1951 року. На пакетах олівцем і чорнилом позначено адресу підпільної пошти. Саме розшифровка цих цифрових позначок дозволить встановити, від кого і кому лініями зв'язку передавалися документи", - розповів директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий.

Біля Львова знайшли архів УПА зі списками репресованих радянською владою українців

Фото: Бідон (cdvr.org.ua)

Найбільше виявилося звітів з Івано-Франківської, Чернівецької, Львівської, Рівненської та Волинської областей, зокрема про ситуацію в регіонах, інформаційну роботу, втрати підпілля. Також в документах є узагальнена інформація про життя селян, створення колгоспної системи та репресивні заходи радянської влади.

altaltalt

Фото: Документи (cdvr.org.ua)

Серед підпільних видань - журнал "Чорний Ліс", твори повстанського поета Марка Боєслава, журнали для дітей, юнацтва, офіціозів ОУН - "Революціонер-пропагандист", "За волю нації", "На чатах", "Діти України".

Окремими виданнями представлена публіцистика Осипа Дяківа - "Горнового", Петра Федуна - "Полтави", а також звернення і заклики до населення, які багатотисячними тиражами розповсюджували підпільники.

Окрім того виявили кілька документів підпільної Служби безпеки, такі як інструкції про проведення слідчої роботи, організацію діловодства та кілька десятків протоколів про обставини загибелі повстанців.

Документи збереглися в гарному стані, однак вимагають невеликої реставрації.

До речі, опубліковані нові документи про масові депортації українців в ході операції "Вісла".