"Виконано на 95%": В’ятрович розповів про підсумки декомунізації в Україні
Також він розповів про ставлення українського суспільства до проведення декомунізації
Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович розповів про особливості проведення декомунізації в Україні. Про це передає Голос Америки.
В’ятрович вважає, що саме завдяки активній підтримці громадськості очолювана ним установа виконала велику частину своїх завдань і в майбутньому потреба у ній відпаде. Він говорить, що, що після усунення символів тоталітарного режиму в Україні УІНП повинен зосередитися на головній функції - інформативній та просвітницькій.
"Якщо ми будемо рухатися такими темпами як зараз, то це питання кількох років. Таких інститутів немає у Великій Британії, Франції та США. Вони є здебільшого у посткомуністичних країнах: Польща,Чехія, Словаччина, Румунія, Угорщина. Тому що особливість комуністичного режиму полягала в деконструкції того, що ми називаємо національною пам’яттю, в переписуванні історії. Тому для відновлення тієї сторичної пам’яті потрібні зусилля і державний ресурс", - підкреслює Володимир В’ятрович.
Також він розповів про ставлення українського суспільства до проведення декомунізації.
"Те, що відбулося за ці два роки (декомунізація), є наймасштабнішою суспільною дискусією довкола українського минулого, яку Україна мала коли-небудь. Завдяки декомунізації в цю дискусію були втягнуті сотні тисяч людей і саме вона є важливим аспектом у подоланні тоталітарного минулого", - сказав глава УІНП.
В’ятрович наполягає, що декомунізація не стала нав’язуванням одного бачення історії.
Закон про декомунізацію на його думку став намаганням упорядкувати процес, зокрема знесення пам’ятників Леніну, що почався стихійно кілька років тому.
“Безперечно, що демонтаж усіх цих пам’ятників це лише перший крок. Зміна ландшафту це лише початок, щоб запустити процеси переосмислення. Я можу з впевненістю сказати, що такі процеси запустилися", - вважає він.
За його словами, завдяки декомунізації українці перестануть виховувати "шизофренію" у своїх дітях, адже з одного боку у підручниках історії давно пишеться про те що Ленін та інші комуністичні вожді були злочинцями, а з іншого – діти продовжували ходити по вулицях імені Леніна і дивитися на пам'ятники Леніну. На думку В’ятровича, це закладало у молодого покоління нездоровий релятивізм у ставленні до минулого і сучасності.
Також глава УІНП підбив підсумки проведення декомунізації за останні роки.
"Декомунізація в контексті позбавлення символів тоталітарного минулого я думаю виконана приблизно на 95%, можливо на 98%. В першу чергу мова йде про перейменування населених пунктів. (У Верховні Раді затверджено 987 перейменувань). Важче з процесом перейменувань топонімів у самих населених пунктах, де прерогатива належить органам місцевого самоврядування. Ми збираємо таку інформацію і знаємо, що вона неповна. Ми маємо інформацію про перейменування приблизно 52 тисяч вулиць і площ. Це десь поза 90%"", - підсумував Володимир В’ятрович.
Нагадаємо, недавно глава Українського Інституту Національної пам’яті Володимир В’ятрович заявив, що під побудову музею Майдану виділять ділянку на Алеї Героїв Небесної Сотні.