ua en ru

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом Фото: Оборона при нападі (РБК-Україна, Віталій Носач)

Як оборонятися при нападі з ножем, зупинити кровотечу до приїзду лікарів і не розгубитися під впливом сильного стресу - у матеріалі Styler

У Києві екс-"беркутівець" намагався підірвати співробітників СБУ за допомогою гранати, а в метро правоохоронці затримують людей з вибухівкою - такі новини можна прочитати чи не кожен день. Не тільки на війні, а й у мирних містах України останнім часом нерідко відбуваються конфлікти і перестрілки, а крадіжки з використанням зброї - теж не рідкість.

На превеликий жаль, свідком подібних подій може стати практично кожна людина. Вдома, на роботі, в громадському транспорті або будь-якому іншому місці.

За даними American College of Surgeons, близько 20% людей, які померли від травм при пораненнях, ДТП або в інших кризових ситуаціях, могли б вижити, якби оточуючими були надані правильні дії. Врятувати життя може кожен, хто не розгубиться і при цьому знає, як діяти. Для цього зовсім не обов'язково мати спеціальну медичну освіту.

Ми розпитали спеціаліста з ножового бою, як захиститися від нападу, коли в руках у супротивника – холодна зброя. Поцікавилися у інструктора з тактичної медицини, які дії можуть врятувати життя потерпілому до приїзду швидкої. Також дізналися, як справитись зі стресом і надати психологічну допомогу потерпілому.

"Краща бійка - та, у якій людина не бере участь"

У будь-якій небезпечній ситуації, якщо є така можливість, краще за все втекти, а не вступати у конфлікт, підкреслює Віктор Пічугін, глава "Громадське телебачення Харків". Він упродовж двох років займається ножовим боєм.

"Якщо нападають із ножем, то небезпека набагато вища, ніж якби противник був без холодної зброї. Навіть я, довго займаючись ножовим боєм, краще б втік, якби в мене була така можливість. Адже коли на тебе нападає хтось з ножем, а ти – непідготовлений противник, ймовірність отримання серйозних травм дуже висока. Тому найкраща бійка - та, у якій людина не бере участь", - наголошує Віктор.

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом

Фото: Patriot Defence провели два комплексні циклу тренінгів для ЦСО "А" - рефреш-курс бійця-рятувальника, медика військ спеціального призначення та інструкторський курс (facebook.com/patriot.defence.ua)

Але в тому випадку, якщо втекти від злочинця не виходить, при нападі з ножем треба максимально захищати життєво важливі органи, голову і очі від ударів і порізів.

"Це можна зробити, закриваючись як руками, так і підручними засобами, які доступні людині в цей момент і знаходяться поруч. Наприклад, рюкзаком або сумкою. Також дуже важливо зберігати дистанцію. Вона вкрай необхідна в будь-якій бійці, якщо на вас нападають з ножем чи будь-якою іншою холодною зброєю", - пояснює він.

Важливо по можливості тримати відстань 2-3 метри від людини, яка намагається атакувати, нагадує Віктор Пічугін.

"Якщо є газовий балончик, його теж краще використовувати. Це дасть шанс втекти і в якійсь мірі допоможе затримати час. Хоча я постійно працюю "в полі", і періодично хтось із учасників акцій, на яких буваю, заливає правоохоронців сльозогінним газом, і потрапляє мені. Я вже, якщо чесно, навіть звик до цього. Тому якщо трапиться людина, біля якої досить часто застосовують газ з балончика, то висока ймовірність, що на неї він може і не подіяти. Людина може на балончик навіть не звернути уваги, якщо вже звикла до цього", - додає фахівець.

Віктор Пічугін нагадує: від ножових поранень може захистити, наприклад, рюкзак. Його можна виставити перед собою, наче щит.

"Рюкзак буде стримувати частину ударів ножем, а від непідготовленого противника з ножем може досить добре захистити. Крім того, в хід можуть іти будь-які предмети, які можуть зберегти дистанцію. Той же табурет. Він відмінно захищає від частини ударів і триматиме супротивника подалі, щоб він не дістав вас", - говорить він.

"Головне завдання - зупинити кровотечу"

За словами медиків та інструкторів з тактичної медицині, причиною смерті "номер один" при травмах є крововтрата.

Сильна кровотеча може вбити людину буквально за 1-2 хвилини, і часто буває, що швидка допомога до цього часу не встигає прибути на місце. Ті, хто в цей час знаходиться поряд з потерпілим, можуть врятувати йому життя до приїзду швидкої, але часто вони або знаходяться в паніці, або не знають, як зупиняти кровотечу.

Всеволод Черняховський, інструктор з тактичної медицини, викладач Академії патрульної поліції наголошує: при багатьох травмах людину можна врятувати, якщо зупинити кровотечу.

"Втрата крові – перша причина загибелі на війні тих поранених, яких ще можна було врятувати. І не тільки на війні, а й при вибухах і терактах, - пояснює інструктор. – Не завжди дуже важке поранення – обов'язково смертельне. І навпаки: навіть при пораненні тільки в руку або ногу від втрати крові смерть може настати протягом 2-3 хвилин. Таких поранених можна врятувати, якщо правильно і швидко все зробити. А після цього - як можна швидше передати медикам".

За його словами, в таких випадках, по-перше, потрібно вміти допомогти самому собі. Якщо, звичайно, людина при цьому перебуває у свідомості.

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресом
Фото: Всеволод Черняхівський, інструктор з тактичної медицини, викладач Академії патрульної поліції (facebook.com/vsevolod.cherniakhovskyi)

"Пам'ятайте: кровотечу потрібно якомога швидше зупинити. Це і є перша і головна допомогу до приїзду лікарів. Людина повинна затиснути собі рану, а ще краще - накласти на поранену руку або ногу джгут. Дуже важливо не розгубитися: цьому наших військових вчать в армії. На війні можна отримати поранення, підірвавшись на міні, розтяжці, або від вибуху гранати. Треба вміти вчать накладати джгут однією рукою, якщо друга поранена", - каже інструктор.

З іншого боку, дуже важлива допомога тих, хто знаходиться поряд з потерпілим, взаємодопомога.

Якщо людина знепритомніла, оточуючі можуть хоча б затиснути рану, щоб вона більше не втрачала крові. Інше зроблять у швидкій допомозі та лікарні, пояснює він.

"Часто солдати не можуть визначити, небезпечна чи не небезпечна та чи інша кровотеча. Ми вчимо: побачили кровотечу під час бою – накладаємо джгут в будь-якому випадку, а потім будуть розбиратися. Крім притискання самої рани, накладають джгут максимально високо від поранення. Навіть якщо рана, наприклад, на кисті руки, то перетискаємо джгутом руку ближче до плечового суглобу", - підкреслює інструктор.

Друга причина смертності через пораненя і травми - непрохідність дихальних шляхів. Часто буває так, що людина від травм непритомніє, лежить на спині, і при цьому корінь язика може перекрити дихальні шляхи, через що повітря перестає надходити в легені, і людина задихається. Виходить, що поранення може бути не смертельним, а людина вмирає від задухи.

"Якщо людина знепритомніла і впала на спину, її відразу треба перевернути на бік. Це життєво важливо. Тоді людина без свідомості сам не перевернеться на спину і, відповідно, не задихнеться. Але ні в якому разі не допускати, щоб людина лежав на спині", - каже Всеволод.

"При пораненні грудної клітини, якою б не була травма, треба накласти пов'язку"

Третя причина загибелі від поранень – ускладнення при пораненні грудної клітини. Такі травми трапляються не тільки на війні. Вони часто бувають, наприклад, при ДТП.

"Клапанний пневмоторакс – це коли повітря потрапляє в порожнину плеври і здавлює легеню, і тоді воно перестає дихати. З кожним вдихом всередину потрапляє більше повітря, ніж виходить назовні і, відповідно, з пораненого боку легеня підтискається. Повітря всередині грудної клітини може здавлювати не тільки легені, а й серце. Людина помирає від дихальної недостатності і зупинки серця. Це може відбутися і через 15 хвилин після поранення, і через годину-дві, залежно від тяжкості поранень та інших обставин", - пояснює фахівець.

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресомФото: "Коли у вас стріляють, головна допомога – це вогонь у відповідь: треба зробити так, щоб противник перестав стріляти" - інструктор з тактичної медицини (РБК-Україна, Віталій Носач)

А що ж робити, щоб не допустити влучення повітря в плевру легенів?

В першу чергу, при пораненні грудної клітини, якою б не була травма, треба накласти герметичну пов'язку Закриттям рани ми скоротимо доступ повітря до неї, якщо рана відкрита. Важливо пам'ятати: будь-яка відкрита рана грудної клітини повинна бути закрита, незалежно від причини травми. Це певна гарантія того, що клапанний пневмоторакс не розвинеться", - пояснює він.

Військових також вчать декомпресії порожнини плеври, якщо це стан розвинувся. Є спеціальні голки, які вводяться в певні місця на грудях, щоб випустити повітря, що потрапило всередину, і допомагають протриматися пораненому до приїзду медиків.

"Під вогнем головна допомога – це вогонь у відпоідь"

"Якщо ж поранення трапляється у військового на фронті, далеко не завжди його рятує бронежилет", - підкреслює інструктор. Він пояснює:

"Броня не завжди може вберегти: кулю вона зупинить, але кінетична енергія від неї може піти далі. Це може призвести до розвитку внутрішньої кровотечі, перелому ребер, розриву плеври і розвитку пневмотораксу, шоку. Тут важливо відправити людину до лікарів найближчим часом".

За словами фахівця, часом все вирішують нюанси тактики.

"Під активним вогнем допомога або не надається взагалі, або максимум, що можна зробити – це зупинити кровотечу і повернути пораненого на бік. Також можна крикнути пораненому, щоб він сам собі затиснув рану і наклав джгут. Коли у вас стріляють, головна допомога – це вогонь у відповідь: треба накрити противника, зробити так, щоб він перестав стріляти, і зона, де знаходиться поранений, стала дійсно безпечною. Тоді йому можна допомогти: накласти пов'язки, наприклад. Але головне – у відповідь вогонь і виконання наказу командування, все інше – потім".

Всеволод Черняхівський зауважує: часто буває великою проблемою, коли військовий бачить на полі бою пораненого і відразу кидається рятувати його. А супротивник цим користується.

"Часто снайпери не вбивають, а саме ранять когось і потім чекають, поки до нього на допомогу прийде кілька людей. Тоді вбивають інших", - каже він.

"Не піддавайтеся емоціям, накажіть собі думати над своїм завданням"

Страх під час нападу, ДТП або теракту – нормальна реакція організму, і кожна, навіть найбільш стійка психологічно людина, може поводитись у стресовій ситуації зовсім не так, як у спокійній, нагадують психологи.

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресомФото: "У бою рголовне – вогонь у відповідь і виконання наказу командування, все інше – потім" - інструктор з тактичної медицині (РБК-Україна, Віталій Носач)

Колектив кризової психологічної служби Миколаєва склав буклет "Подолання бойового стресу і його психологічних наслідків".

За даними спеціалістів, у 90% людей у особливо небезпечних ситуаціях страх має яскраво виражені форми. Як на війні, так і в інших стресових ситуаціях у людей частішає пульс, дихання і навіть підвищується температура тіла. Деякі реакції сповільнюються, а пильність знижується.

У того, хто стикається з кризовою ситуацією, від стресу може звужуватися поле і гострота зору, предмети видаються не такими чіткими. У деяких може наступити навіть параліч рук або ніг, пишуть укладачі буклету.

Що ж допомагає послабити стрес, який проявляється в небезпечних ситуаціях - ДТП, нападі, пограбуванні тощо?

"Робіть все як можна більш точно, контролюйте не тільки себе, а й навколишню ситуацію в цілому. Не піддавайтеся емоціям, накажіть собі думати над своїм завданням. Для цього задайте собі три питання: "Хто я? Де я перебуваю? Яка моя задача, що я маю робити?", - радять фахівці.

А як діяти, якщо через сильний стрес людина втрачає контроль над собою?

"Якщо вами оволоділа розгубленість, постарайтеся відчути положення свого тіла в просторі, зосередьтеся на відчуттях, які надходять від позиції тіла, температури повітря, оточуючих предметів. Якщо не можете зібратися з думками, назвіть себе по імені. Якщо втратили чутливість до того, що відбувається навколо, завдати собі болю. Наприклад, сильно затисніть руку або пальці", - підкреслюють психологи.

"Ні в якому разі не можна замикатися в собі"

Волонтер і капелан в зоні АТО Олег Ткаченко впродовж кількох років надає психологічну допомогу військовим і цивільним. У Мар'їнці і Красногорівці допомагає дітям шкільного віку – організовує культурні події, привозить гуманітарну допомогу, допомагає організувати медогляди пацієнтів лікарями-волонтерами.

Більшість з нас, навіть знаючи про потенційну небезпеку, виявляються зовсім не готовими до таких ситуацій у житті, каже Олег Ткаченко.

"У небезпечних ситуаціях я б, насамперед, радив не переоцінювати свої можливості і не діяти "на авось". Якщо на тебе йдуть з ножем, а ти не є інструктором з рукопашного бою, то краще не вживати активних дій у відповідь. Замість цього треба намагатися врятуватися. Хоча відволікання уваги або удар жіночою сумочкою може вивести на деякий час супротивника з рівноваги. Це може дати шанс втекти", - звертає увагу він.

За словами психолога, найбільша захист – це як можна більше берегти себе: не ходити ввечері або вночі по безлюдних місцях, лесопосадкам.

"Захиститися і врятувати": що робити при нападі, як надати першу допомогу і впоратися зі стресомФото: Волонтер і капелан в зоні АТО Олег Ткаченко впродовж кількох років надає психологічну допомогу військовим і цивільним (facebook.com/Олег Ткаченко)

А ось допомагати справлятися з вже пережитими стресовими ситуаціями – завдання психологів. Потерпілому від крадіжки, нападу, зґвалтування або будь-якої агресії обов'язково потрібно проговорити пережиту ситуацію з професіоналом, закликає Олег Ткаченко.

"Пережитий стрес обов'язково повинен бути проговорений, відпрацьований. Інакше він буде жити в людині і далі, "проростаючи" в більш глибокі душевні проблеми. Ні в якому разі не можна замикатися в собі. Так, на превеликий жаль, часто роблять жінки, які пережили зґвалтування. Вони з цим стресом продовжують жити, але це приносить лише проблеми. Замість цього потрібно прийняти зґвалтування як факт. Це вже сталося, і це не виправити. Це допоможе сприймати ситуацію не так болісно. Адже не потрібно жити з цим тягарем все життя!" – каже Олег Ткаченко.

Перше, що потрібно зробити для подолання стресу і його наслідків – не ігнорувати причину стресу, не "запускати" її в глибину свідомості.

"Нещодавно спілкувався з людьми. Живе собі сім'я, начебто звичайна. Але у них не все виходить, були проблеми. У розмові з жінкою з'ясувалося, що в дитинстві батько досить жорстко поводився. Її батька вже немає на світі, але жінка до сих пір не може простити його. Це підсвідомо формує її ставлення до інших чоловіків, веде до проблем з чоловіком. Проблему потрібно усвідомити, постаратися відпустити її. У цьому допоможуть фахівці, і ні в якому разі не треба боятися звертатися до них. Якщо ламаються кістки, ми йдемо до травматолога, якщо карієс – йдемо до стоматолога. Точно так само потрібно ходити до психолога, якщо зіткнулися з душевними проблемами", - підкреслює він.

Нагадаємо, раніше стало відомо, яким буде Музей Майдану в Києві.

Також в мережі згадали Дмитра Чернявського, загиблого на проукраїнський мітингу в Донецьку.