ua en ru

Змусять повернути: в Україні введуть нові правила отримання держвиплат

Змусять повернути: в Україні введуть нові правила отримання держвиплат Субсидії в Україні 2019 (ілюстративне фото: Ратинський В'ячеслав / УНІАН)

Законопроект передбачає перевірку доходів не тільки субсидіантів, але й пенсіонерів, стипендіатів та інших громадян України, які отримують пільги

Субсидії в Україні в 2019 році стали істотно менше, ніж у минулому опалювальному сезоні. Також знизилася кількість субсидіантів приблизно на 50%, у співвідношенні з минулою зимою. Скорочення планують продовжити, і для цього у Верховній Раді планують прийняти законопроект, який посилить контроль за доходами українців, які отримують допомогу від держави. Якщо виявиться, що людина приховала свої доходи і отримувала держдопомогу незаконно, її доведеться повернути, в тому числі через суд. Про це повідомляє "Сегодня".

Навіщо потрібен законопроект

Законопроект передбачає перевірку доходів не тільки субсидіантів, але й пенсіонерів, стипендіатів, матерів-одиначок, воїнів АТО і інших громадян України, які отримують пільги та грошові виплати від держави. Буде діяти нова система, за якої інспектори перевірять (верифікують), чи на законних підставах людині виплачуються гроші з державного і місцевих бюджетів, а також з фондів державного соціального страхування. Головних причин для жорстких заходів — дві: діючі закони нечітко формулюють права і обов'язки перевіряючих, так і тих, які перевіряються, а також те, що, за даними вибіркових перевірок отримувачів субсидій інспекторами Мінсоцполітики в 2018 році, виявлено 68 тис. чол., яким виплачувалося кілька субсидій за різними адресами. Якщо створять Єдиний реєстр одержувачів держдопомоги в масштабах всієї країни (у Кабміні сподіваються встигнути до кінця року), подвійні виплати будуть виключені.

У Мінфіні повідомили, що завдяки верифікації в 2018 році вдалося попередити неефективне використання 5,9 млрд грн (близько 10% виділених на субсидії держкоштів), а 46,5 млн грн повернути в бюджет. За даними Мінфіну, незаконних виплат може бути до 30% — в 2019 році це майже 20 млрд грн.

Три перевірки

Законопроект передбачає три види перевірки:

  1. Первентивна. Вона проводиться, коли людина звертається за держдопомогою.
  2. Поточна. Проводиться перевірка на наявність додаткового доходу під час отримання виплат.
  3. Ретроспективна. Перевіряється отримання виплат за останні три роки.

Для більшої ефективності перевірок Кабмін пропонує внести в Єдиний реєстр додаткові дані:

  • ПІБ,
  • дата і місце народження;
  • серія та номер паспорта;
  • ідентифікаційний код;
  • місце реєстрації (прописки;
  • фактичне місце проживання;
  • унікальний номер запису в Єдиному демографічному реєстрі (використовується для обліку в'їзду/виїзду громадян за межі країни, що дозволить контролювати "заробітчан", та обліку паспортів та інших документів, що засвідчують особу);
  • постійно оновлювана інформація про банківські рахунки одержувача держдопомоги, операції і залишки на рахунках.

Думку експертів

На думку експертів, жорсткий контроль державних виплат з боку влади є виправданим, але сумніваються, що до 30% виплат можуть бути незаконними.

"Це гроші платників податків, тому потрібна прозорість. При поквартирних перевірках субсидіантів моніторинг недостатній, так як є трудомістким і є корупційна складова. Коли інспектори отримають право контролю онлайн за реальними доходами і фактичним проживанням субсидіантів, які можуть в Україні вважаються безробітними і претендувати на державну допомогу, а працювати за кордоном, це на кілька мільярдів зменшить виплати", — сказав експерт по субсидіях і компослугах Андрій Нікончук.

Антон Левицький, консультант з питань соцзахисту Інституту місцевого розвитку, впевнений, що незаконних одержувачів субсидій — не більше 2-3%. На його думку, більше шахрайства в інших видах держдопомоги.

"Є чимало зловживань при отриманні допомоги малозабезпеченими та самотніми матерями: люди спеціально розлучаються, приховують, що працюють за кордоном", - вважає Левицький.

Також експерти вважають правильним введення норми про стягнення незаконно нарахованих виплат через суд.

Нагадаємо, що Держстат назвав частку субсидій в ресурсах громадян.

Раніше ми писали, що в уряді показали, як буде працювати монетизація субсидій.

Відео: РБК-Україна