ua en ru

Спека, відходи і мідні труби: фоторепортаж з сміттєспалювального заводу "Енергія"

Спека, відходи і мідні труби: фоторепортаж з сміттєспалювального заводу "Енергія" Фото: Пройшовши через електрофільтри, дим потрапляє в 120-метрову трубу заводу "Енергія" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Жителі масиву Позняки мріють позбавитися від "ароматного сусіда", не здогадуючись про те, що він обігріває їх будинки і воду. Styler вдалося побувати на заводі, овіяному міфами і легендами "з душком"

Сміттєспалювальний завод "Енергія" - унікальний для України об'єкт, побудований ще в радянський час і досі стоїть на передовій своїй галузі. Так вже склалося, що на сьогоднішній день українські чиновники не в ладах з сучасною системою утилізації відходів. Вони її всіляко обходять і заперечують. Як результат, близько 96% сміття в Україні звозиться на полігони та неконтрольовані звалища.

Будівництво київського заводу "Енергія" почалося в 1983 році. Наприкінці 1987-го величезні - з 10-поверховий будинок - котли приступили до спалювання твердих побутових відходів (ТПВ). З тих пір вони щодня "звертають в прах" тонни київського сміття, зупиняючись тільки на час планового ремонту.

Після десятиліть безперервної експлуатації підприємство, безумовно, потребує капітального ремонту та модернізації потужностей. "Енергія" - сміттєспалювальний завод першого покоління. Для порівняння, в європейських країнах вже працюють аналогічні об'єкти сьомого. Електрофільтри "Енергії" не відповідають сучасним міжнародним екостандартам, однак викиди не перевищують нормативи, встановлені українськими експертами.

Складно не помітити різкий неприємний запах, що просякнуло територію "Енергії", але адміністрація заводу та експерти переконують: ніякого відношення до "ароматів", на які хронічно скаржаться жителі Позняків і Харківського, вони не мають. У всьому нібито винна Бортницька станція аерації.

Досліджуючи тему утилізації відходів в Україні, Styler відправився на завод "Енергія", щоб особисто ознайомитися з роботою сміттєспалювального "монстра", підтвердивши чи спростувавши огорнули його міфи.

В середньому один житель Києва щорічно виробляє 270-300 кг відходів

Мусоросжигательный завод Энергия

Фото: Дивовижний пейзаж – кияни, пляж, озеро і завод "Енергія" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Щоденно, без вихідних та перерви на свята, завод "Енергія" спалює столичний сміття - до 300 тис. тонн в рік. Однак впоратися з величезним обсягом київських відходів підприємство не здатне: щорічно кияни виробляють понад 1 млн тонн твердих побутових відходів (ТПВ). На жаль, 300 тис. - це для "Енергії" "стеля". І на сьогоднішній день київський сміттєспалювальний завод завантажений на 100%.

Сжигание мусора в Киеве

Фото: Після зважування сміттєвоз направляється до спеціальних "вікнах", куди скидає привезені відходи. Так сміття потрапляє в бункер заводу, де його розподіляють по сміттєспалювальним котлів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Як зазначає керівництво заводу "Енергія", добитися такого результату вдалося шляхом перегляду тарифів на утилізацію ТПВ.

"До 2015 року столичні перевізники сміття за утилізацію 1 тонни відходів платили близько 128 грн. Після підписання відповідного меморандуму між "Київенерго", столичною владою і перевізниками тариф знизили до 87 грн за тонну. Перевізникам стало вигідніше привозити відходи на сміттєспалювальний завод", - розповідає директор заводу "Енергія" Сергій Крикун.

Директор мусоросжигательного завода "Энергия" Сергей Крикун

Фото: Директор сміттєспалювального заводу "Енергія" Сергій Крикун (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Керівник сміттєспалювального заводу поділився та іншою статистикою. Як виявилося, щодня "Енергія" приймає 720-750 тонн сміття. Іноді ця цифра перевалює за тисячу, наприклад, під час свят чи після вихідних.

Також, за його словами, на заводі існує система контролю сміття, не пропускає небезпечні радіоактивні відходи.

"Після зважування сміттєвози проходять радіаційний контроль. Якщо зафіксовано перевищення норми в 30 мікрорентген на годину, спрацьовує система оповіщення. Таку машину зупинять. Далі повинні приїхати екологи, санітари. Після машину забирають", - говорить Сергій Крикун.

Обогреваясь сміттям

В щитовой, откуда происходит управление заводом Энергия

Фото: У щитовій, де здійснюють управління заводом "Енергія", стара техніка дивним чином поєднується з новими технологіями (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Як виявилося, "Енергія" не просто спалює сміття, але й обігріває жителів масиву Позняки.

У 2014-2015 роках був розроблений проект з виробництва теплової енергії за рахунок спалювання ТПВ на заводі "Енергія".

Тепер взимку на Позняках спалюється сміття обігріває 200 жителів багатоповерхівок (близько 80 тис. квартир). Влітку в 60 тис. квартир (300 будинків) в кранах завжди є гаряча вода. У 2015 році нова система дозволила заощадити близько 30 млн кубометрів газу.

"У минулому році випуск тепла збільшився до 150 тис. Гкал. Була проведена колосальна робота. У проект вкладено 28 млн грн, за рахунок чого побудували необхідні трубопроводи, бойлерну, тепломережа, встановили систему контролю", - говорить директор заводу "Енергія" Сергій Крикун.

Завод Энергия в Киеве

Фото: Мнемотабло, з допомогу якого можна включати різні механізми сміттєспалювальних котлів: пальники, шлакоудалители, димососи і т. д. (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Сучасна система контролю, про яку розповідав директор "Енергії", знаходиться в спеціальній кімнаті управління заводом.

На монітори виведено зображення камер, які показують процес горіння сміття в чотирьох величезних казанах розміром з 10-поверховий будинок. До речі, постійно працюють три котла, ще один перебуває "в запасі". У кожному котлі щодня згоряє до 250 тонн сміття.

"Одна тонна сміття орієнтовно дозволяє нам заощадити 330 кг вугілля або 280 літрів дизельного палива", - підкреслює Сергій Крикун.

Також сучасна система контролю дозволяє відслідковувати температуру горіння, тиск, різні викиди та інші параметри.

Отходы на заводе Энергия на Позняках

Фото: Діяльність сміттєспалювального заводу безвідходної назвати не можна. Шлак, який виникає при спалюванні ТПВ, відвозять на полігони (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

При згорянні виділяється не тільки тепло, але і відходи. Кожна тонна сміття залишає після себе 300 кг шлаку і трохи золи.

"Шлак вивозиться на полігон №5 в Київській області або на закритий полігон "Металіст" під Києвом. Цей шлак використовується для рекультивації полігону. Таким чином, туди не треба завозити для цих цілей глину або пісок. Шлак являє собою безпечний матеріал", - пояснює керівництво заводу "Енергія".

До речі, в спеціальному барабані з магнітами від шлаку відокремлюють металобрухт, який потім відправляють на підприємства з переробки металу.

"Неприємний запах, який нібито поширює завод "Енергія" на Харківському масиві – це міф"

Неприятные запахи на Позняках

Фото: Сміття скидають у спеціальний закритий бункер, а не "складують" на території поруч із заводом "Енергія", як багато хто думає (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Жителі столичних спальних районів Харківський та Позняки вже не один рік потерпають від неприємних запахів. Багато з них упевнені, що виною всьому сміттєспалювальний завод "Енергія". Однак екологи уточнюють: неприємний аромат доноситься з Бортницької станції аерації.

Директор заводу "Енергія" Сергій Крикун також запевняє, що до проблеми неприємних запахів у спальних районах на лівому березі підприємство відношення не має.

Він підкреслює, що сміття на заводі спалюється при температурі від 800 до 1000 градусів.

"При такій температурі запахи нейтралізуються. Те, що випускається з димової труби, пахнути не може. Зрідка можна відчути запах гару", - говорить Сергій Крикун.

Экскурсия по заводу Энергия в Киеве

Фото: За складною системою труб на заводі "Енергія" повітря з бункера зі сміттям направляється в сміттєспалювальні котли (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Також директор заводу звертає увагу на ще одну технологію, яка дозволяє позбутися від неприємних запахів.

"Сміття завантажується в бункер, де встановлені великі вентилятори, які забирають повітря з запахами з бункера і направляють його в сміттєспалювальні котли. Таким чином, повітря береться не з вулиці, а з бункера. Це повітря підігрівається парою і спеціальними вентиляторами подається в топку, щоб сушити сміття (так він краще горить)", - пояснює складний технологічний процес директор заводу "Енергія".

Відповідаючи європейським нормам: на заводі "Енергія" хочуть встановити систему хімічного очищення димових газів

Через небольшое окошко можно наблюдать, как горит мусор в котле на заводе Энергия

Фото: Через невелике віконце можна спостерігати, як горить сміття в котлі (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Керівництво "Енергії" зазначає, що на заводі замінили електрофільтри. І сьогодні підприємство ніяк не порушує чинні в Україні нормативи викидів шкідливих речовин в атмосферу.

Однак між Україною та міжнародними організаціями було підписано ряд домовленостей, які передбачають дотримання певних екологічних норм.

Завод Энергия в Киеве

Фото: На заводі "Енергія" можна відшукати раритетні речі. Старим автомату води незабаром подарують друге життя. До речі, працівники заводу п'ю воду, яка надходить зі свердловини з глибини 110 метрів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"Ціль №1" для керівництва заводу сьогодні – це проект по установці системи хімічного очищення димових газів. Ось тільки для реалізації такого проекту знадобиться 500 млн грн.

"Це великі кошти. Одних інвестицій "Київенерго" не вистачить. Але така система потрібна. Її встановлюють на сміттєспалювальних заводах по всій Західній Європі", - відзначає директор заводу "Енергія" Сергій Крикун.

Зараз керівництво заводу, представники "Київенерго" та столичної влади ведуть переговори з міжнародними інвесторами, які могли б допомогти реалізувати важливий проект (старт намічений на 2018 рік).

60% персоналу сміттєспалювального заводу "Енергія" має вищу освіту

Работа на заводе Энергия в Киеве

Фото: Співробітник заводу "Енергія" Роман контролює процес горіння сміття в одному з трьох працюючих котлів (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Пройшовши двогодинне випробування гарячими мідними трубами, духотою і неприємними запахами, хочеться якомога швидше покинути будівлю сміттєспалювального заводу, виїхати від нього якнайдалі і постаратися не думати про те, що для 187 осіб "Енергія" - це місце щоденної нелегкої роботи.

Як зазначає директор сміттєспалювального заводу, 60% персоналу "Енергії" має вищу освіту.

"Для того, щоб такий завод працював, потрібні професіонали. В Україні було побудовано чотири таких заводи, три з яких вже давно закриті. Причини – відсутність фінансування і кваліфікованого персоналу. Завод "Енергія" з самого початку працював нормально. Справа в тому, що після Чорнобильської катастрофи багато працівників Чорнобильської АЕС, які влаштувалися сюди на роботу", - пояснює Сергій Крикун.

Однак найбільше вражає те, що тут працюють 56 жінок.

Мусоросжигательный завод Энергия

Фото: Робоче місце крановщицы Лідії, яка вже 10 років працює на заводі "Енергія" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Так, розподільними кранами, з допомогою яких сміття із спеціального бункера завантажують в печі, керують виключно жінки. Відповідальною роботою займаються поперемінно 9 крановщиц.

"Жінки більш витривалі", - посміхається кранівниця Лідія, яка вже 10 років працює на заводі "Енергія".

Слід зазначити, що в приміщенні крановщиц, яка виходить прямо на розподільчий бункер, неприємний запах відчувається особливо різко. Без підготовки протриматися тут можна від сили хвилин 10.

"До запаху я вже звикла. Повинні звикати. Що ж поробиш? У кожного своя робота", - філософськи зауважує Лідія, вправно орудуючи великими важелями.

Бункер ТБВ завода "Энергия"

Фото: Бункер ТПВ заводу "Енергія" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Директор заводу "Енергія" розповідає, що обсяг великого бункера, в якому скупчується сміття, становить 18 тис. кубометрів. В нормальному робочому режимі в бункері знаходиться 14-15 тис. кубометрів відходів. Цього достатньо, щоб завод пропрацював 10 днів. До речі, саме з бункера спеціальні наноси беруть необхідний для процесу горіння повітря.


Фото: Сміттєспалювальний завод "Енергія" - єдиний у своєму роді об'єкт в Україні (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Як нещодавно писав Styler, екологи вимагають негайно вирішити проблему переробки відходів.